250 հազարից ավելի ծառ՝ ի նպաստ Հայաստանի և ի աջակցություն կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի
Մինչ Մարաքեշի հանդիպումներին Փարիզի համաձայնագիրը ստորագրած կողմերը վերահաստատում էին իրենց հանձնառությունը՝ իրականացնելու գլոբալ մասշտաբով կլիմայի փոփոխությունը մեղմող գործողություններ, «Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամը շարունակում էր Հայաստանը կանաչապատելու իր 22-ամյա ուղին:
Նախորդ ամիս Մարաքեշում ուրվագծված գործողությունների նպատակն է հնարավորինս խուսափել կլիմայի տագնապալի փոփոխությունից՝ զսպելով գլոբալ տաքացման տեմպերը մինչև 2 աստիճան Ցելսիուսի սահմանում և կրճատելով ածխաթթու գազի արտանետումները: Ինչպես գիտենք, ծառերը կլիմայի փոփոխության գլխավոր պատճառ հանդիսացող ածխաթթու գազի ամենաարդյունավետ կլանիչներն ու կուտակիչներն են:
2016թ. ընթացքում «Էյ Թի Փի»-ն (Հայաստան Ծառատունկ Ծրագիր) տնկել է 263,858 ծառ՝ Քարոլին Մյուգարի կողմից կազմակերպության հիմնադրումից մինչ այժմ տնկված ծառերի ընդհանուր թիվը հասցնելով 5,216,500-ի: Մարաքեշի համաժողովը ևս մեկ անգամ հիշեցրեց, որ «Էյ Թի Փի»-ն իրականացնում է ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակներից միանգամից 9-ը՝ ներառյալ անապատացման դեմ պայքարին ուղղված «Կյանքը ցամաքում» նպատակը:
Այս տարի հանրապետությունում գրանցված եղանակային զգալի փոփոխություներն ու տատանումները Հայաստանում տեղի ունենող կլիմայական փոփոխությունների վառ ապացույցն են: «Գարնանային ծառատունկը ավարտվեց մարտի կեսերին, չնայած այդ ժամանակ մենք նոր-նոր ենք սովորաբար սկսում տնկումները»,- նշեց Անտառվերականգնման բաժնի ղեկավար Նավասարդ Դադյանը՝ հավելելով, որ աշնանային ծառատունկը նույնպես շատ կարճ տևեց:
Այնուամենայնիվ, այս աշնանը անտառվերականգնման մեր տեղամասերը հարստացան կաղնու, հացենու, վայրի խնձորենու և տանձենու ավելի քան 164,584 տնկիներով: Լոռու մարզի Կողես և Տաշիր համայնքներում իրականացվող տնկման աշխատանքներում ներգրավվել են ավելի քան 70 աշխատակից, ովքեր մոտակա գյուղի բնակիչներ էին:
«Եղանակը բավականին տաքացել է», – նշեց Տաշիրի աշխատակիցներից մեկը: «Այս շրջանը Հայաստանի ամենախոնավ վայրերից մեկն էր, բայց այժմ կլիման փոխվել է: Վերջերս նույնիսկ օձեր ենք նկատել տարածքում»:
Կայուն զարգացման կարևորագույն նպատակներից երկուսը՝ աղքատության և սովի նվազեցումը, մշտապես եղել են «Էյ Թի Փի»-ի ուշադրության կենտրոնում: «Էյ Թի Փի»-ի Համայնքային ծառատունկ ծրագրի շրջանակում պտղատու ծառեր, թփեր և մշտադալարներ են տրամադրվում Ադրբեջանին սահմանակից Տավուշի շրջանի Բերքաբեր, Այգեպար և Չինարի համայնքներին:
«Բերքահավաքի ոսկե օրենքը ավելին ստանալն է, քան տնկում ես»,- նշեց Համայնքային ծառատունկ ծրագրի ղեկավար Արթուր Հարությունյանը՝ ընդգծելով, որ 2016թ.-ի ընթացքում արդեն իսկ ստացվել է շուրջ 437,169 կգ բերք: Բերքատու ծառերի հիմնական տեսակներից էին ծիրանենին, դեղձենին, սալորենին և խնձորենին: Ծառերը բաժանում ենք Հայաստանի գրեթե բոլոր շրջաններին և համայնքերին, իսկ ստացված բերքը տնօրինում են այն ընտանիքները, ովքեր մշակել են»:
Այս աշնանը Համայնքային ծառատունկ ծրագրի շրջանակում Հայաստանում և Արցախում տնկվել է ավելի քան 30,667 ծառ և ստեղծվել 8 համայնքային փոքր անտառ:
Կամավորների աջակցությամբ այս տարի «Էյ Թի Փի»-ն տնկումներ է իրականցրել պատմական տարբեր վայրերում, այդ թվում Արցախում Տիգրանակերտի և Գանձասարի վանական համալիրի տարածքում, Հայաստանում Բաշ Ապարանի հուշահամալիրի և Վանաձորի տեխնոպարկի տարածքում:
«Էյ Թի Փի»–ն ծատատունկ է կազմակերպում բազմաթիվ կազմակերպությունների հետ: Այս աշնանը Սինոփսիսի, Ասիական զարգացման բանկի, ՖԻՆՔԱ վարկային կազմակերպության, «Էրնսթ Ընդ Յանգ» ՓԲԸ-ի և Ռոտարի ակումբի անձնակազմի և նրանց ընտանիքների հետ տարբեր խորհրդանշական վայերում տնկվել են հարյուրավոր ծառեր:
«Որպես Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության միջոցառում՝ մեզ համար շատ կարևոր է համագործակցել նման լուրջ կազմակերպության հետ, որն ունի ոչ միայն տեխնիակական հմտություններ, այլ նաև հստակ առաքելություն և տեսլական: «էյ Թի Փի»-ի տեսլականը Հայաստանի կանաչապատումն է, և մենք ցանկանում ենք դրա մասը կազմել: Հետևաբար այս միջոցառումը միայն մեզնով չի սահմանափակվում. այսպիսով մենք հորդորում ենք մյուսներին ևս միանալ այս կարևոր առաքելությանը»,- ընդգծեց Ասիական զարգացման բանկի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Շեյն Ռոզենթալը:

By Kristine Hovsepyan
While last month’s Marrakech climate talks affirmed the world’s strong commitment to international climate action and pushed forward the newly minted Paris Agreement on climate change, Armenia Tree Project (ATP) continued its 22-year journey of greening Armenia.
Marrakech set out a global action plan to put the world on track to avoid dangerous climate change by limiting global warming to well below two degrees Celsius and pledged to reduce carbon dioxide emissions. As we all know, trees are the most effective absorbers of carbon dioxide gas that is a major contributor to climate change.
By the end of 2016, ATP planted another 263,858 trees, bringing the total to 5,216,500 trees planted since the organization was founded by Carolyn Mugar in 1994. Beyond Marrakech, we are reminded that ATP addresses nine of the UN’s Sustainable Development Goals including “Life on Land” aiming at halting deforestation.
This year significant changes in weather conditions were visual proof of climate change happening in Armenia. “The Spring plantings ended in mid-March, which is when we usually start them,” noted Forestry Manager Navasard Dadyan, who added that the Fall planting season was also unusually short.
Nevertheless, the forestry team planted 164,584 oak, ash, wild apple, and pear trees this fall. Seventy workers hired from nearby villages were engaged in planting in the Koghes and Tashir communities of Lori.
“It’s gotten much warmer here,” said one worker from Tashir. “This area used to be the most humid in Armenia but now the climate’s slightly different. I even spotted a snake recently.”
The first two Sustainable Development Goals, reducing poverty and hunger, have always been part of ATP’s focus. ATP’s Community Tree Planting (CTP) program provided fruit trees, shrubs and evergreens to community sites and families in the villages of Berkaber, Aygepar and Chinari in Tavush near the border with Azerbaijan.
“The law of harvest is to reap more than you sow,” said CTP manager Arthur Harutyunyan, who added that 963,793 pounds of fruit was harvested from ATP’s trees in 2016. Some of the major types were apricot, peach, pear, plum and apple. The fruit trees are distributed to families and community sites throughout Armenia, and the harvest is collected by local residents for their own use.
This fall, 30,667 trees were planted by the CTP department at 89 sites in Armenia and Artsakh. In addition, eight new community forests were established.
With the help of volunteers, ATP greened historical sites including Tigranakert and the grounds of Gandzasar Monastery in Artsakh, as well as the Bash Aparan Monument and Vanadzor Technopark.
ATP also partnered with a number of organizations to plant trees. Employees and their families from several companies and organizations including Synopsys, Asian Development Bank, FINCA, Ernst and Young and Rotary Club planted trees at our sites this Fall.
“For a Corporate Social Responsibility event it’s important that we’re partnered with a serious organization that not only has the technical skills but also the right mission and vision. ATP’s vision is to green Armenia and we’d like to be a part of that. So it’s not just about us and our event, it’s about leveraging what we’re doing to help a bigger cause,” said Shane Rosenthal, country director of the Asian Development Bank.
“It feels great to give back to our homeland and to fight climate change at the same time,” noted one of the volunteers planting trees in the foothills of Mount Aragats.
Armenia Tree Project has planted more than five million trees since its inception in 1994. ATP is the only major tree planting program in the country and in its 22 years has successfully established four nurseries, two environmental education centers and has greened community areas in every province of Armenia and Artsakh. In the process, the organization has provided employment for hundreds of people and provided vital resources to thousands of village residents.
PHOTO: ATP hired temporary workers and partnered with volunteers young and old to plant more than a quarter of a million trees this year, bringing the total to 5,216,500 since 1994