Armenia StartUp Cup-ի հաղթողը կմասնակցի StartUp Cup միջազգային առաջնությանը Մարոկկոյում
Դեկտեմբերի 7-ին Երևանում տեղի ունեցավ 4-րդ ամենամյա Armenia StartUp Cup ազգային առաջնության եզրափակիչ փուլը:
Մրցույթի նպատակն է բացահայտել և զարգացնել Հայաստանում ձեռնարկատիրական ներուժը, խթանել ստեղծարարությունն ու նորարարությունը, նպաստել աշխատատեղերի ստեղծմանը ստարտափների միջոցով:
Armenia StartUp Cup-ի առանձնահատկությունն այն է, որ այն առաջարկում է երկար ինկուբացիոն ժամանակահատված, որի ընթացքում մասնակիցները ստանում են բարձրակարգ բիզնես խորհրդատվություն ներկայացված բիզնես գաղափարները գործուն մոդելների վերածելու և հետագայուն դրանք կյանքի կոչելու համար:
Առաջնության ամփոփման ժամանակ փորձագետների և ժյուրիի անդամների հետ երեք ամիս տևած ակտիվ աշխատանքից հետո եզրափակիչ փուլ անցած տասնհինգ թիմերը ստացան խրախուսական մրցանակներ, իսկ լավագույն երեք թիմերն արժանացան մասնագիտական վերապատրաստում և խորհրդատվություն ստանալու հնարավորության:
Հաղթողի կոչմանն արժանացավ «Chessfimee» թիմը, որի մշակած հավելվածը շախմատասեր հասարակությանն ու պրոֆեսիոնալ շախմատիստներին առաջարկում է ծրագրային ապահովման յուրօրինակ լուծումներ՝ ներառյալ շախմատային վերլուծության ծրագրերի ապահովում:
Երկրորդ և երրորդ տեղի մրցանակներին արժանացան «Destination» և «Soundsearch» թիմերը: Նրանց ներկայացրած բիզնես գաղափարներն ուղղված են Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, մշակույթի և զբոսաշրջության զարգացմանը:
Հաղթող թիմը եզակի հնարավորություն ստացավ մրցելու ավելի քան 72 այլ պետությունների առաջին մրցանակակիրների հետ գալիք տարի Մարոկկոյում կայանալիք World StartUp Cup-ին: Այն արժանացավ նաև բիզնեսի զարգացման նպատակով 1.500.000 ՀՀ դրամի համարժեք մասնագիտական վերապատրաստումից և խորհրդատվությունից, վեցամսյա ինկուբացիոն ժամանակահատվածից օգտվելու հնարավության: 2-րդ և 3-րդ տեղերը զբաղեցրած լավագույն թիմերը համապատասխանաբար ստացան 1,000,000 և 500,000 դրամին համարժեք վերապատրաստումից և խորհրդատվությունից, ինչպես նաև երեքամսյա և մեկամսյա տևողությամբ ինկուբացիոն ժամանակահատվածից օգտվելու հնարավորությունից: Բոլոր երեք թիմերը ստացան BizNest ձեռնարկատիրական կենտրոնի կողմից անվճար վեբկայք ունենալու հնարավորություն:
Միջոցառմանը խոսքով հանդես եկան Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Հոա-Բին Աջեմյանը,
ԱՄՆ-ում նորարարական բարձր տեխնոլոգիաների ներդրումային ոլորտում մասնագիտացած The Roda Group-ի ղեկավար Ռոջեր Սթրաուքը, Armenia StartUp Cup 2016-ի կազմակերպիչ Այ Էյ Բի Բիզնեսի Միջազգային Ակադեմիայի հիմնադիր տնօրեն Արաքսյա Մարտիրոսյանը և ԱՄՆ փոխդեսպանի պաշտոնակատար Անդրե Վալդեսը:
«Բիզնես սկսելու համար միջավայրը երբեք այսչափ նպաստավոր չի եղել: Այսօր շատ տաղանդավոր մարդիկ կան Հայաստանում, ինչը կարող է գրավել տաղանդաշատ այլ մարդկանց ներհոսք որ ոչ միայն Հայաստանից, այլև արտերկրից: Կարիք կա այդ տաղանդն ուղղելու այնպիսի կազմակերպությունների ստեղծման համար, որոնք իրենց գաղափարներով և արտադրանքով կլինեն մրցունակ միջազգային մակարդակով: Այս ամենը հնարավոր է մեզ հասանելի տեխնոլոգիայի և հաղորդակցության շնորհիվ», - նշեց Ռոջեր Ստրաուքը:
«Ուրախ ենք տեսնել, որ StartUp Cup-ը տարեցտարի ընդլայնվում է: Ես նկատում եմ Հայաստանում ձեռնարկատիրական ոգու և ստարտափների գործունեության աննախադեպ աճ: Այս տարի ստացել ենք 156 հայտադիմում Հայաստանի 12 քաղաքներից և Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտից, այն դեպքում, երբ անցած տարի ունեինք ընդամենը 77-ը: Վստահ ենք, որ գալիք տարիներին կունենանք ավելի շատ հայտադիմումներ», - նշեց Այ Էյ Բի Բիզնեսի միջազգային ակադեմիայի և միջոցառման կազմակերպիչ Արաքսյա Մարտիրոսյանը:
«Հայաստանն ունի գիտական մտքի և նորարարության մեծ ներուժ: Եվրոպական միությունը՝ որպես Հայաստանում ամենամեծ ներդրող և դոնոր, ցանկանում է նպաստել Հայաստանում գիտության և նորարարության զարգացմանը: Ամենակարևոր աջակցությունն այն է, որ Հայաստանը կարող է լիարժեք օգտվել հետազոտությունների և նորարարությունների իրականացմանն ուղղված Եվրոպական միության ամենամեծ ծրագրից` ԵՄ անդամ պետությունների համար նախատեսված պայմաններով » - նշեց Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Հոա-Բին Աջեմյանը:
Առաջնության կազմակերպիչն է Այ Էյ Բի Բիզնեսի Միջազգային Ակադեմիան, որի առաքելությունն է ապահովել մարդկային ռեսուրսների զարգացումն ու աճը Հայաստանում և տարածաշրջանում` առաջարկելով մասնագիտական վերապատրաստման և խորհրդատվական ծառայություններ:
Միջոցառման աջակիցներն են Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ), Deem Communications ընկերությունը, Հայաստան ծառատունկ ծրագիրը («Էյ Թի Փի»), BizNest ձեռներեցության կենտրոնը և «Բեսթ Վեսթերն Կոնգրես» հյուրանոցը:
Armenia StartUp Cup-ի մասին
StartUp Cup-ը բիզնես մոդելների միջազգային մրցույթ է, որը մշակվել է սաղմնային փուլում գտնվող ձեռներեցական ծրագրերին համայնքային մակարդակով երկարաժամկետ աջակցություն տրամադրելու նպատակով:
Armenia StartUp Cup-ը Հայաստանում իրականացվում է արդեն 4-րդ անգամ և հանդես է գալիս որպես StartUp Cup համաշխարհային ցանցի մի մաս:
StartUp Cup բիզնես մոդելների մրցույթի գաղափարը ծնվել է Սիլիկոնյան հովտում: 2012թ.-ից ի վեր 208 մրցույթ իրականացվել է 72 երկրում, որին մասնակցել է 77982 ձեռնարկատեր, ստեղծվել է 43384 աշխատատեղ, և արվել է 744,527,056 ԱՄՆ դոլարի չափով ներդրում:

Armenia StartUp Cup Winner to Compete at World StartUp Cup 2017 in Marocco
The final round of the 4th annual StartUp Cup National Challenge took place in Yerevan on December 7.
An innovative platform aimed to build a stronger startup community in Armenia, the competition aims to unveil and develop the entrepreneurial potential of Armenia, boost creativity and innovation and create jobs through startups.
One of the advantages of the Armenia StartUp Cup is that it offers a long startup incubation period with advanced business consultation provided to help participants transform their business ideas into viable business models and bring them to life in the future.
During the event the top 15 teams received encouraging prizes after 3-month active work with the experts and the jury. The top 3 teams were given an opportunity to receive professional training, consulting and mentoring services.
“Chessfimee” team was announced the winner of the competition with a winning chess application designed for chess fans and professional chess players. The app offers unique software solutions including chess analysis software.
“Destination” and “Soundsearch” teams were announced second and third place winners. Their business ideas were aimed at the development of IT, culture and tourism in Armenia.
The winning team will compete with StartUp Cup winners from more than72 countries at the 2017 World StartUp Cup to be held in Morocco. The team was given an opportunity to benefit from AMD 1,5 million worth professional training, consulting, mentoring services, as well as 6-month access to incubation space. The 2-nd and 3-rd place winners were awarded AMD 1,000,000 and 500,000 worth training, consulting, mentoring services, as well as 3 and 1-month access to incubation space. All three teams will be provided a free website from BizNest Entrepreneurship Center.
The event featured opening remarks by Hoa-Binh Adjemian, Head of the Cooperation Section of the European Union Delegation to Armenia, Roger Strauch, Chairman of The Roda Group venture capital firm specializing in seed and early stage investments in innovative high technology businesses, Araksia Mardirossian, Armenian StartUp Cup 2016 organizer, founding director of IAB International Academy of Business and the Acting Deputy Chief of Mission of the U.S. Embassy Andres Valdes.
“The environment for starting a company has never been better. We have now a critical mass of talent in Armenia for attracting inflow of people to join us not only from within Armenia but abroad. We need our talent to focus on building companies with ideas and products that are competitive on a world basis. This is possible due to the access to technology and communication,” Roger Strauch said.
“We are excited to see the scope of StartUp Cup growing with every passing year. I’m seeing a real boost of entrepreneurial spirit, and more startup activity in Armenia than ever before. This year we received 156 submissions from 12 cities of Armenia and the capital of Artsakh, Stepanakert. Last year we had only 77. We are sure that we will have more entries in the years to come,” Araksya Martirosyan said.
The organizer of the competition is the IAB International Academy of Business, the mission of which is to ensure the development and growth of human resources in Armenia and the region by providing consulting and training services.
The partners of the event are the Armenian General Benevolent Union (AGBU), Deem Communications, Armenia Tree Project (ATP), BizNest Entrepreneurship Center and Best Western Congress Hotel.
About Armenia StartUp Cup
StartUp Cup is an international business model competition designed to provide entrepreneur startups with community-based long-term support. Armenia StartUp Cup has been organized in Armenia for already the fourth time as part of the StartUp Cup world network.
The idea of StartUp Cup business models competition was born in Silicon Valley. From 2012 on, 208 competitions have been held in 72 countries and have brought together 77982 entrepreneurs. Overall, it has created 43384 jobs and has fostered investment of around USD 744 527 056.