Պետք չէ խաբվել քրդերի կոտորածների մասին Էրդողանի ներողության դատարկ խոսքերից
Անցյալ շաբաթ մեծ խառնաշփոթ ստեղծվեց թուրք հասարակության մեջ, երբ վարչապետ Էրդողանն անսպասելիորեն ներողություն խնդրեց 1930-ական թվականներին Թուրքիայի հարավ-արևելքում քրդերի կոտորածների համար, որի մասին մինչ այժմ արգելված էր խոսել:
Քրդերի կոտորածների և հայերի ցեղասպանության միջև մի քանի բացահայտ նմանություններ կան: Ապստամբությունը ճնշելու քողի ներքո Թուրքիայի կառավարությունը Քեմալ Աթաթուրքի գլխավորությամբ հրամայեց սպանել և տեղահանել այժմ որպես Թունջելի հայտնի Դերսիմից տասնյակ հազարավոր ալևի քրդերի: Թուրքական ռազմական ինքնաթիռները ռմբակոծեցին և թունավոր գազեր բաց թողեցին լեռնային քարանձավներում պատսպարված քրդերի վրա:
Ճակատագրի հեգնանքով, ռմբակոծություններին մասնակցում էր Սաբիհա Գյոքչենը՝ Թուրքիայի առաջին կին օդաչուն, ով Աթաթուրքի կողմից որդեգրված մի հայ որբուհի էր: Գյոքչենն անգիտակցաբար մասնակից եղավ ոչ միայն քրդերի, այլ նաև 1915 թվականի ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած և Դերսիմի մեկուսացած շրջանում ապաստանած իր ազգակիցների ոչնչացմանը:
Դերսիմի կոտորածների անակնկալ ճանաչմամբ Էրդողանը ոչ թե անկեղծ ցանկություն ուներ ջրի երես հանել պետության կողմից իրականացված հանցագործությունը, որը թաքցվում էր երկար տարիներ, այլև նպատակ ուներ վարկաբեկել իր հակառակորդ քաղաքական մրցակցին՝ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն, ում գլխավորած Հանրապետական ժողովրդական կուսակցությունը (ԺՀԿ) կանգնած էր իշխանության գլխում քրդերի նկատմամբ իրականացված վայրագությունների ժամանակ:
Էրդողանը խորամանկորեն հաջողեց ձեռք բերել մեծ հասարակական համակրանք, մասնավորապես, երբ Քըլըչդարօղլին, որպես բնիկ Դերսիմցի, կորցրած լինելով իր ընտանիքի շատ անդամների, մերժեց շրջել ԺՀԿ-ի երկարամյա մոտեցումը և բացահայտել թաքցված կոտորածները:
Տեսնելով իր մրցակցին ավելի մեծ հարված հասցնելու հնարավորություն` վարչապետ Էրդողանը ելույթ ունեցավ հեռուստատեսությամբ` պետական արխիվներից ի հայտ բերելով մի շարք կարևոր փաստաթղթեր, որոնք ներկայացնում էին քուրդ տղամարդկանց նկատմամբ իրականացված դաժան խոշտանգումների մանրամասները, կանանց բռնաբարություններն ու երեխաների անդամահատումը: Մի թատերական ժեստով նա պատռեց Դերսիմի կոտորածներին նվիրված կառավարության կեղծ զեկույցը:
Ի պատասխան Էրդողանի հարձակումներին՝ Քըլըչդարօղլուն վերջապես հանդես եկավ անակնկալ հայտարարությամբ: Թեև Քըլըչդարօղլուն չէր ճանաչել Դերսիմի ջարդերը, այնուամենայնիվ նա հայտարարեց, որ ներողություն խնդրելը բավարար չէ: Նա Էրդողանից պահանջեց բացահայտել այս հարցի առնչությամբ արխիվում գոյություն ունեցող բոլոր փաստաթղթերը և վերադարձնել քրդերից առգրավված գույքը:
Վարչապետի անակնկալ ներողությունը Թուրքիայի ներսում մեծ բանավեճի առիթ դարձավ: ԶԼՄ-ների որոշ մեկնաբաններ Էրդողանի կողմից Դերսիմի կոտորածների ճանաչումը դիտեցին որպես ոչ միայն միլիոնավոր ալևի ընտրողների կողմից Քըլըչդարօղլուն ցուցաբերած աջակցությունը խոչընդոտելու, այլ նաև Աթաթուրքի ժառանգությունը արժեզրկելու փորձ: Այլ վերլուծաբաններ հույսի նշույլներ էին տեսնում, որ Էրդողանը պատրաստվում է ճանաչել Թուրքիայի պատմության մյուս մութ դրվագները` ներառյալ Հայոց ցեղասպանությունը:
Քըլըչդարօղլու իր հերթին փորձեց Էրդողանին վարկաբեկել՝ մեղադրելով նրան, որ պատրաստվում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և նույնացնելով նրա մտածելակերպը սփյուռքահայերի մտածելակերպի հետ: Էրդողանն անմիջապես հակադարձեց` ընդունելով այդպիսի համեմատությունը որպես վիրավորանք իր անձի նկատմամբ, խստորեն հանդիմանեց և զգուշացրեց իր քաղաքական հակառակորդին, որ նման զուգահեռներ չանցկացնի:
Էրդողանի ռասիստական արձագանքը լավ չընդունվեց նրանց կողմից, ովքեր պնդում էին, որ «հրաշագործ ջին է դուրս եկել շշից»՝ հուսալով, որ քրդերին ուղղված վարչապետի ներողությունը նախադեպ կլինի Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը վերջնականպես ճանաչելու համար: Դերսիմի կոտորածների ուղղությամբ վարչապետի կողմից արված աղավաղված հայտարարություններն ուշադիր ուսումնասիրելիս՝ չես կարող չնկատել ահավոր նմանությունները Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Թուքիայի ժխտողական տեսակետերի հետ: Դրանք են՝
1) նվազեցնել քրդերի զոհերի քանակը տասնյակ հազարավորներից մինչև 13,800-ի,
2) քրդերի ջարդերը նկարագրել պարզապես որպես «սպանություն» կամ «դեպքեր»,
3) «սպանությունների» մեղքի բաժինը գցել ավելի շուտ հակառակորդ քաղաքական կուսակցության վրա, քան Թուրքիայի պետության,
4) ոչ մի փոխհատուցում չառաջարկել քուրդ զոհերի ժառանգներին:
Բոլոր նրանք, ովքեր միամիտ հույսեր են փայփայում, որ Էրդողանը շուտով հանդես կգա նմանատիպ ներողությամբ Հայոց ցեղասպանության նկատմամբ, վստահաբար պիտի հուսախաբվեն: Իրականում, Թուրքիայի ներողությունը ավելի շուտ կվնասի հայկական հարցին, քանի որ այն կհուսալքի որոշ հայերի, որպեսզի նրանք Թուրքիայից փոխհատուցում պահանջեն, կապակողմնորոշի միջազգային համայնքին՝ ստիպելով նրանց մտածել, որ հայերի պահանջներն այժմ ամբողջությամբ բավարարված են, և դրանով հայերը կզրկվեն իրենց ազգային դատին հետագա քաղաքական աջակցություն ստանալուց:
Ավելին, եթե Էրդողանը ներողություն խնդրի Հայոց ցեղասպանության համար, ապա միջազգային համայնքը նրա գովքը կհյուսի, կառաջադրի նրա թեկնածությունը Նոբելյան խաղաղության մրցանակի և կաջակցի Եվրոպական Միությանը Թուրքիայի թեկնածությանը:
Միջազգային համայնքը պետք է ավելի շուտ պահանջի, որ Էրդողանն ամբողջությամբ ճանաչի հայերի, ասորիների, հույների և քրդերի ցեղասպանությունը, հանդես գա անկեղծ ներողությամբ, առաջարկի փոխհատուցում և վերադարձնի առգրավված կալվածքները միլիոնավոր անմեղ զոհերի ժառանգներին:

Не нужно верить пустым извинениям Эрдогана за резню курдов
На прошлой неделе в турецком обществе возник переполох, когда премьер-министр Эрдоган неожиданно попросил прощение за резню курдов в 1930-х годах на юго-востоке Турции, о чем прежде запрещено было говорить.
Между резней курдов и геноцидом армян есть несколько очевидных сходств. Под предлогом подавления восстания правительство Турции во главе с Кемалем Ататюрком приказало убить и выселить десятки тысяч курдов-алеви из Дерсима, известного под названием Тунджели. Турецкие военные самолеты бомбили и применяли ядовитые газы против курдов, укрывавшихся в горных пещерах.
По иронии судьбы, в бомбардировках участвовала и Сабиха Гекчен – первая женщина-летчик в Турции, армянская сирота, удочеренная Ататюрком. Гекчен неосознанно стала участницей уничтожения не только курдов, но и своих соотечественников, спасшихся от геноцида 1915 года и нашедших приют в изолированном районе Дерсима.
Неожиданным признанием резни в Дерсиме Эрдоган хотел не вывести на чистую воду осуществленное государством преступление, которое скрывалось на протяжении долгих лет, а преследовал цель дискредитировать своего политического оппонента – Кемаля Кылычдароглу: возглавляемая им Народно-республиканская партия (НРП) стояла во главе власти во время зверств, осуществленных в отношении курдов.
Эрдогану удалось хитростью добиться общественной симпатии, в частности, когда Кылычдароглу, как коренной житель Дерсима, потеряв многих членов своей семьи, отверг многолетний подход НРП и разоблачил осуществленную резню, о которой столько лет замалчивалось.
Увидев возможность нанесения более крупного удара по своему сопернику, премьер-министр Эрдоган выступил по телевидению, вынеся из государственных архивов ряд важных документов, содержавших подробности жестоких пыток курдских мужчин, изнасилований женщин и расчленения детей. Одним театральным жестом он разорвал фальшивый доклад о резне в Дерсиме.
В ответ на нападки Эрдогана, Кылычдароглу, наконец, выступил с неожиданным заявлением. Хотя Кылычдароглу и не признавал резни в Дерсиме, тем не менее, он заявил, что принести извинения – недостаточно. Он потребовал от Эрдогана обнародовать все документы по данному вопросу, хранящиеся в архиве, и вернуть конфискованное у курдов имущество.
Неожиданные извинения премьер-министра стали поводом для крупных дебатов в Турции. Некоторые комментаторы СМИ расценили признание погромов в Дерсиме не только как препятствование поддержке, оказанной Кылычдароглу миллионами избирателей среди алеви, но и как попытку девальвировать наследие Ататюрка. Другие аналитики усмотрели проблески надежды на то, что Эрдоган собирается признать и другие темные эпизоды из истории Турции, включая Геноцид армян.
Кылычдароглу, в свою очередь, пытался дискредитировать Эрдогана, обвинив его в том, что он собирается признать Геноцид армян и, отождествив его мышление с мышлением армян Диаспоры. Эрдоган сразу же возразил, расценив подобное сравнение как личное оскорбление, жестко воспротивился и предупредил своего политического оппонента воздержаться от проведения подобных параллелей.
Расистская реакция Эрдогана с неудовольствием была воспринята теми, кто утверждал, что из «бутылки выпущен волшебный джинн», надеясь, что извинения, адресованные курдам, станут прецедентом для окончательного признания Турцией Геноцида армян. При внимательном изучении искаженных заявлений премьера по поводу погромов в Дерсиме, нельзя не заметить ужасных сходств с отрицанием Турцией Геноцида армян. Сходство заключается в стремлении:
1. сократить количество жертв среди курдов с десятков тысяч до 13.800;
2. описать погромы курдов как «убийства» или «инциденты»;
3. свалить часть вины за «убийства», скорее, на оппонирующую политическую партию, нежели на турецкое государство;
4. не предлагать никакой компенсации наследникам жертв.
Все те, кто лелеял наивную надежду на то, что Эрдоган в скором времени выступит с аналогичными извинениями в связи с Геноцидом армян, точно разочаруются. На самом деле, извинения Турции больше навредят Армянскому вопросу, поскольку разочаруют некоторых армян по части требования возмещения от Турции, дезориентируют международное сообщество, подталкивая его к мысли, что требования армян теперь полностью удовлетворены, в результате армяне лишатся дальнейшей политической поддержки в ходе своего национального суда.
Более того, если Эрдоган извинится за Геноцид армян, то международное сообщество начнет петь ему дифирамбы, выдвинет его кандидатуру для присуждения Нобелевской премии и будет содействовать вступлению Турции в Евросоюз.
Международное сообщество должно спешно потребовать, чтобы Эрдоган целиком признал геноцид армян, ассирийцев, греков и курдов, выступил с искренними извинениями, предложил компенсацию и вернул конфискованное имущество наследникам миллионов безвинно убиенных жертв.