Վարչապետը հանդիպել է ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարությունում ընդունել է Հայաստանի ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին:
Ողջունելով հյուրերին՝ վարչապետը նշել է, որ հանդիպման նպատակն է լսել ազգային փոքրամասնություններին հուզող խնդիրները, քննարկել երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող հարցերը և այն, թե ինչ կերպ կառավարությունը կարող է աջակցություն ցուցաբերել նրանց:
Այնուհետև ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, որի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ազգային փոքրամասնությունների սոցիալ-տնտեսական վիճակին, համայնքային ենթակառուցվածքների, դպրոցների շենքային պայմանների բարելավմանը, ուսուցչական կադրերի վերապատրաստմանը, բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում պետպատվերի տեղերի ընդլայնմանը, հեռուստահաղորդումների համար եթերաժամանակի տրամադրանը վերաբերող հարցերի: Ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները գոհունակությամբ նշել են, որ լայնորեն ներգրավված են մեր երկրում տեղի ունեցող մարզային ու հանրապետական տարբեր կրթական, մշակութային ու հասարակական միջոցառումներին, իրենց ազգային կրթական ու մշակութային կենտրոնները ՀՀ-ում գործում են հաջողությամբ, ինչը նպաստում է լեզվի, մշակույթի և ավանդույթների պահպանմանը:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ վարչապետ Կարապետյանը նշել է. «Նախ և առաջ ես կհամարեմ շատ բավարարված իմ աշխատանքի մեջ, եթե կարողանամ օգտակար լինել ձեզ՝ ազգային իդենտիֆիկացիայի և ազգային մշակույթի պահպանման գործում: Երկրորդ, ես միշտ ձեզ վերաբերվելու եմ որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի բոլոր այն կենցաղային հարցերում, որոնք կան, որովհետև անկախ նրանից, գյուղն ինչական է՝ պետք է ունենա ջուր, գազ և այլն: Այդ առումով, վստահ եղեք, որ մենք միշտ բաց ենք և պատրաստ աջակցել ձեզ»:

Премьер-министр встретился с представителями национальных меньшинств
Премьер-министр Карен Карапетян в Правительстве принял представителей национальных меньшинств Армении.
Приветствуя гостей, Премьер-министр отметил, что цель встречи – выслушать волнующие национальные меньшинства проблемы, обсудить вопросы двустороннего сотрудничества и то, каким образом Правительство может оказать им поддержку.
Затем развернулся обмен мнениями, в ходе которого были затронуты вопросы, касающиеся социально-экономического положения национальных меньшинств, улучшения инфраструктур в общинах и условий в зданиях школ, переподготовки учительских кадров, расширения мест госзаказа в высших учебных заведениях, предоставления эфирного ремени для телепередач. Представители национальных меньшинств с удовлетворением отметили, что они широко вовлечены в проводящиеся в нашей стране различные областные и республиканские образовательные, культурные и общественные мероприятия, их национальные образовательные и культурные центры в РА действуют успешно, что способствует сохранению языка, культуры и традиций.
Подводя итоги встречи, Премьер-министр Карапетян отметил: «Прежде всего я буду считать себя очень удовлетворенным своей работой, ести смогу быть полезен вам в деле сохранения национальной идентификации и национальной культуры. Во-вторых, я всегда буду относиться к вам как к гражданам Республики Армения во всех тех бытовых вопросах, которые есть, потому что независимо от того, кто живет в селе, оно должно иметь воду, газ и остальное. В этом плане будьте уверены, что мы всегда открыты и готовы поддержать вас».