Երբ փաստերը ճշմարիտ են կամ ողջամտորեն հրապարակված
Եթե լրագրող եք (խմբագիր, հրատարակիչ կամ լրատվամիջոցի սեփականատեր), հասկանալիորեն ապահովագրված չեք պատվի, արժանապատվության կամ գործարար համբավի արատավորման հետևանքով պատճառված վնասի փոխհատուցման մասին հայցերից:
Դրանք իսկական գլխացավանք են և, որպես կանոն, ձեզ են հասնում այն գեղեցիկ ձմեռային օրերին, երբ խմբագրությունում նստած՝ պատուհանից հիանում եք դրսում պարող ձյան փաթիլներով ու քթի տակ երգում Սվիրիդովի «Ձյունամրրիկը»: Չե՞ք համաձայնի: Լավ, գուցե և դուք դրանք ստացել եք ամենասովորական օրերից մի օր, բայց այստեղ դա չէ էականը:
Նման հայց ստանալիս համապատասխան իրավաբանական օգնություն հայցելուց հետո (ցանկալի է այս գլխացավանքից գլուխ հանող փաստաբանից) պետք է մտածեք այն մասին, թե ինչպես եք պաշտպանվելու հայցում շարադրված մեղադրանքներից:
Վերստին ամենայն մանրամասնությամբ խմբագրի, իրավաբանի, խմբագրության մնացած լրագրողների, հարևան-բարեկամի և ցանկացած այլ ողջամիտ անձի հետ միասին ընթերցելով վիճահարույց հոդվածը՝ կայացնում եք հետևյալ որոշումներից մեկը.
- Ես հրապարակել եմ տեղեկություններ, այն է՝ փաստեր կամ փաստական տվյալներ և ունեմ բավարար ապացույցներ՝ գրածիս ճշմարտացիությունն ապացուցելու համար:
- Ես հրապարակել եմ տեղեկություններ, ապացույցներս բավարար չեն, բայց խնդիրն առնչվում է հանրային շահին, գործել եմ պրոֆեսիոնալ էթիկայի շրջանակներում, բարեխիղճ, ազնիվ ու պատասխանատու կերպով. այլ կերպ ասած՝ առաջնորդվել եմ «ողջամիտ հրապարակման» սկզբունքով:
- Ես հրապարակել եմ գաղափար՝ կարծիք կամ գնահատողական դատողություն հանրային շահին առնչվող հարցի շուրջ՝ ունենալով բավարար փաստական հիմք:
Առաջին որոշումը կայացնելուց հետո հայտնվելով անկախ ու անաչառ դատարանի առջև՝ դուք պետք է որ խնդիր չունենաք, ու նույնիսկ կարևորություն չի ունենա այն հանգամանքը, որ որևէ անձի անվանարկել եք չարամտորեն, օրինակ՝ պնդել եք, որ նա կաշառք է վերցրել՝ վրեժ լուծելու այն բանի համար, որ նա, լինելով ձեր ոխերիմ հարևանը, օրեր շարունակ անհանգստացրել է ձեզ իր ռաբիզ երաժշտությամբ:
Եթե կարող եք բերել բավարար ապացույցներ՝ հաստատելու, որ նա այդ կաշառքն, իրոք, վերցրել է, ձեր անձնական շարժառիթները ոչ մի նշանակություն չեն ունենա:
Ավելի բարդ է իրավիճակը հրապարակման՝ ողջամտության սահմաններում արված լինելն ապացուցելու հարցում, մի բան, որը համաեվրոպական անվանարկման իրավունքի պրակտիկայում հայտնի է որպես պաշտպանություն՝ «ողջամիտ հրապարակման» սկզբունքի, իսկ բրիտանականում՝ որպես պաշտպանություն՝ հանրային շահի վկայակոչմամբ:
Ի՞նչ է իրենից ենթադրում այս սկզբունքը: Սրա լավագույն պարզաբանումը տվել է Միացյալ Թագավորության Լորդերի պալատը, որը բացի բրիտանական խորհրդարանի վերին պալատը լինելուց, նաև պետության բարձրագույն դատական ատյանն է:
Այսպես՝ Ալբերտ Ռեյնոլդսը՝ Իռլանդիայի նախկին վարչապետը, հայց էր ներկայացրել «Sunday Times» թերթի անգլիական խմբագրության դեմ, որի հրապարակման մեջ նա մեղադրվել էր Խորհրդարանին խաբելու և իր կոալիցիոն գործընկերոջը դավաճանելու մեջ:
Հրապարակումը չէր անդրադարձել Ռեյնոլդսի՝ այս հարցի շուրջ Խորհրդարանին տված պարզաբանումներին: Մինչդեռ թերթի իռլանդական տարբերակն ավելի երկար և հավասարակշռված տեքստ էր հրապարակել՝ ընդգրկելով նաև Ռեյնոլդսի պարզաբանումները[1]:
Երբ հայցը հասավ Լորդերի Պալատ, վերջինս բավարարեց այն և հաստատեց 10 չափանիշներ, որոնք պետք է հաշվի առնեն դատավորները անվանարկման հայցեր քննելիս:
Դրանք, սակայն, չպետք է օգտագործվեին որպես արգելքներ կամ խոչընդոտներ լրատվամիջոցների կողմից արտահայտվելու ազատության իրավունքի իրականացման ճանապարհին, ինչպես որ սկզբնական շրջանում դա արել են Միացյալ Թագավորության դատարանները:
Այդ չափանիշներն են.
- Մեղադրական հայտարարությունների լրջությունը. որքան ավելի լուրջ է մեղադրանքը, այնքան ավելի ապատեղեկացված է հանրությունը և մեծ է անձին պատճառված վնասը:
- Տեղեկությունների բնույթը, և թե որքանով է թեման մտահոգում հանրությանը: Հանրությունը ոչ միայն համապետական մասշտաբ է ենթադրում, այլև համաքաղաքային ու նույնիսկ համագյուղական:
- Տեղեկությունների աղբյուրը. աղբյուրներից շատերը գուցե և ուղղակի տեղեկատվություն չունենան իրավիճակի մասին, շատ աղբյուրներ էլ հաճախ կարող են սրել իրենց կացինները, այսինքն՝ ունենալ անձնական շարժառիթներ, կամ վճարվել իրենց պատմությունների համար:
- Տեղեկությունների կարգավիճակը. մեղադրական հայտարարությունը գուցե արդեն քննության առարկա է, և այդ քննությունը կարող է հուսալի աղբյուր համարվել և, ըստ այդմ, արժանի լինել հարգանքի:
- Քայլերը, որոնք ձեռնարկվել են տեղեկությունները ստուգելու համար. ողջամիտ քայլեր չձեռնարկելու դեպքում խոսք չի կարող գնալ պատասխանատու լրագրության մասին:
- Հարցի հրատապությունը ևս կարևոր է, քանի որ լուրերը, որպես կանոն, «շուտ փչացող ապրանքների» թվին են պատկանում:
- Արդյո՞ք հայցվորի հետ կապ հաստատվել է մեկնաբանություն ստանալու համար. գուցե նա ունի այնպիսի տեղեկություններ, որ չունեն կամ չեն ցանկացել բացահայտել մյուսները: Այդուհանդերձ, միշտ չէ, որ հայցվորի հետ կապվելը կարող է անհրաժեշտ լինել: Լրատվական իրավունքի լավագույն մասնագետներից մեկի՝ Ջեֆրի Ռոբերտսոնի կարծիքով՝ հայցվորը չպետք է բողոքի, եթե անհասանելի է եղել օբյեկտիվ պատճառներով կամ միտումնավոր: Այդ մասին, իհարկե, պետք է նշել նյութում: Հայցվորի հետ կապվելը կարող է անհրաժեշտ չլինել, եթե ինքըստինքյան հասկանալի է, որ նա որևէ բացատրություն չի տալու կամ արդեն տվել է, կամ եթե այդ անելով դուք վտանգելու եք ձեր աղբյուրներին, կամ դա հնարավորություն կտա դատավորին կանխելու ձեր հրապարակման լույս ընծայումը[2]:
- Բարեխիղճ լրագրության սկզբունք է նաև այն, թե որքանով է ձեր նյութը արտահայտում հայցվորի պատմության էությունը:
- Հոդվածի երանգավորությունը. թերթը կարող է հարցեր բարձրացնել կամ քննություն անցկացնելու ուղերձ հղել: Կարիք չկա, որ այն որդեգրի մեղադրական հայտարարությունները՝ որպես փաստեր:
- Հրապարակման հանգամանքերը, այդ թվում՝ ժամանակը: Եթե նյութը սպասվող աղետի կամ սննդային թունավորման թեմայով է, ապա լրագրողական շտապողականությունն այստեղ արդարացված է:
Ռեյնոլդսի գործն, այսպիսով, ամրագրեց, որ եթե ձեր ձեռքի տակ եղած տեղեկությունները վերաբերում են այնպիսի թեմայի, որը հանրության մտահոգության առարկա է, դրանք ստուգելու համար ձեռնարկել եք ողջամիտ քայլեր ու ողջամիտ են նաև ձեր աղբյուրները, նույնիսկ եթե հետագայում պարզվի, որ այդ տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը, դրանք հրապարակելու դեպքում դուք որևէ իրավունք խախտած չեք լինի:
Սակայն այստեղ կա ևս մեկ պայման, այն է՝ չարամտության՝ իրական կամ իրավական, բացակայությունը: Իրական չարամտությունը ենթադրում է չարացածություն կամ անձնական շահ, մինչդեռ իրավական չարամտությունը ենթադրում է անազնվություն կամ ճշմարտության չմտածված անտեսում[3]:
Ռեյնոլդսն, այսպիսով, խիստ արդյունավետ պաշտպանություն էր առաջարկում բարեխիղճ հետաքննող լրագրությանն այն դեպքերում, երբ լրագրողական աղբյուրները հրաժարվում էին ցուցմունք տալ՝ վախենալով հաշվեհարդարից կամ երբ պարզվում էր, որ այն պատմությունը, որը հրապարակման պահին լրագրողին ճշմարտանման էր թվացել, հանկարծ իրականությանը չհամապատասխանող էր ճանաչվում:
Ջամիլն ընդդեմ «Wall Street Journal» թերթի գործը եկավ վերահաստատելու Ռեյնոլդսի՝ «պաշտպանություն հանրային շահի վկայակոչմամբ» սկզբունքը: Ջամիլի գործով «Wall Street Journal» թերթի՝ Սաուդյան Արաբիայի թղթակից Ջեյմս Դորսին մի արաբ գործարարից իմացել էր, որ Սաուդյան Արաբիայի կառավարությունը գաղտնի համաձայնություն ունի Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության հետ՝ վերահսկելու իր առավել խոշոր ու ազդեցիկ ընկերությունների բանկային հաշիվները:
Այս տեղեկությունը հաստատել էին երկրի խոշորագույն բանկերից մեկի սեփականատերը, կառավարության պաշտոնյաներից մեկը և երկու ամերիկացի դիվանագետներ: Թղթակիցը խոստացել էր չբացահայտել նրանց անունները: Այնուհետև թերթի ամերիկյան թղթակից Գլեն Սիմփսոնը կապվել էր ԱՄՆ-ի գանձապետարանի՝ իր հուսալի աղբյուրներից մեկի հետ, որը չէր ժխտել այդ տեղեկությունները:
Նշված խոշոր ու ազդեցիկ ընկերությունների թվում էր արաբ միլիարդատեր Մուհամեդ Ջամիլի ավտոմոբիլային ընկերությունը: Հրապարակումից մեկ օր առաջ Դորսին կապվել էր այդ ընկերության ներկայացուցչի հետ և պարզել, որ Ջամիլը երկրում չէր:
Այսպիսով՝ նրան չէր հաջողվել կապ հաստատել Ջամիլի հետ, և հրապարակումը լույս էր տեսել մեկ օր անց հետևյալ վերնագրով՝ «Սաուդյան Արաբիայի պաշտոնյաները վերահսկում են որոշ բանկային հաշիվներ. թիրախում հավանական ահաբեկչական առնչություններ ունեցողներն են», հոդվածում տեղ էին գտել որոշ անուններ, այդ թվում՝ Մուհամեդ Ջամիլինը:
Ջամիլի հայցով շատ արագ քաղաքացիական գործ հարուցվեց «Wall Street Journal» թերթի դեմ: Առաջին ատյանի դատարանի վճիռը թերթի դեմ էր, և իր հիմնավորումներում դատավորը նշել էր, որ. 1. հոդվածը չէր տուժի, եթե անուններ նշելու փոխարեն՝ այն պարունակեր «Սաուդյան Արաբիայի ազդեցիկ գործարարներից մեկը» ձևակերպումը, 2. քանի որ հոդվածը բացահայտում էր ԱՄՆ-ի և Սաուդյան Արաբիայի միջև կնքված գաղտնի համաձայնագրի մանրամասները, այն չէր բխում հանրային շահից և 3. լրագրողը կարող էր սպասել ևս մի քանի օր, որպեսզի Մուհամեդ Ջամիլը մեկնաբանություն տալու հնարավորություն ունենար:
Վերաքննիչ դատարանն ըստ էության համաձայնել էր այս հիմնավորումների հետ, սակայն երբ գործը հասավ Լորդերի պալատ, վերջինս որոշեց, որ հոդվածը բարեխիղճ հետաքննող լրագրության լավագույն օրինակ է և, ըստ այդմ, պաշտպանության արժանի:
Այսպես՝ լորդերը համարեցին, որ իմաստ չուներ, որ լրագրողը սպասեր Ջամիլի մեկնաբանություններին, որովհետև, միևնույն է, վերջինս չէր իմանալու, որ իր բանկային հաշիվները վերահսկում են ու, համապատասխանաբար, չէր կարողանալու մեկնաբանել այդ տեղեկությունները:
Երկրորդ, անուններ նշելը կարևոր էր, որովհետև դրանք առավել արժեքավոր էին դարձնում հոդվածում հրապարակված լուրերն այն տեսանկյունից, որ Սաուդյան Արաբիայի կառավարությունը վերահսկում է ոչ թե ինչ-որ գործարարների, այլ իր առավել ազդեցիկ գործարարներից մի քանիսին:
Եվ վերջապես, լորդերը չհամաձայնեցին այն տեսանկյան հետ, որ լրագրողական աշխարհը երկու օտարերկրյա կառավարությունների միջև կնքված գաղտնի համաձայնագրերը չբացահայտելու պարտավորություն ունի: Այսպիսով՝ Ջամիլի գործով Միացյալ Թագավորության Լորդերի պալատը վերահաստատեց «հանրային շահի վկայակոչմամբ» կամ «ողջամիտ հրապարակման» պաշտպանության կարևորությունը՝ ընդգծելով երեք էական գործոն՝ հրապարակման թեման պետք է բխի հանրային շահից, կոնկրետ անձանց անվանարկող արտահայտությունների կիրառությունը պետք է ողջամտորեն արդարացված լինի և լրագրողները պետք է գործած լինեն բարեխիղճ ու պատասխանատու կերպով[4]:
«Ողջամիտ հրապարակման» պաշտպանության միանգամայն օգտակար պարզաբանում է առաջարկում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն իր Կասաբովան ընդդեմ Բուլղարիայի գործում:
Կասաբովան լրագրող էր, որը հոդված էր հրապարակել մասնավոր դպրոցներ ընդունելության հետ կապված կոռուպցիոն չարաշահումների մասին: Մինչ ներպետական դատարանները շտապել էին դատապարտել Կասաբովային իր հրապարակման համար, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը գտել էր, որ. «հոդվածը, որի առնչությամբ դատապարվել և տուգանվել էր դիմումատուն, լուսաբանել էր փաստեր միջնակարգ դպրոցների ընդունելության հետ կապված չարաշահումների և կոռուպցիոն գործելակարգերի վերաբերյալ…
Կասկած չկա, որ սա հանրային շահին առնչվող հարց է, որի հետ կապված ծավալվել են նաև խորհրդարանական քննարկումներ ու լսումներ խորհրդարանի հանձնաժողովներից մեկում… և որ դրա վերաբերյալ տեղեկությունների հրապարակումը ժողովրդավարական հասարակությունում գործող լրատվամիջոցների առաջադրանքի անբաժանելի մասն է» (56-րդ պարբերություն):
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե արդյոք դիմումատուն գործել էր պատասխանատու և բարեխիղճ լրագրության նորմերի շրջանակներում, Դատարանը պատրաստ էր եղել ընդունելու ներպետական դատարանների այն հիմնավորումը, որ դիմումատուն բավարար չափով չէր ուսումնասիրել թեման, որպեսզի հանդես գար նման հրապարակմամբ, և, ըստ այդմ, չէր բավարարել պատասխանատու լրագրության պահանջները:
Այդուհանդերձ, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն այդպես էլ վճռական դիրքորոշում չէր հայտնել կոնկրետ այս հարցի վերաբերյալ զուտ այն պատճառով, որ գտել էր, որ ամեն դեպքում ներպետական դատարանների կողմից լրագրողի հանդեպ կիրառված պատիժն անհամաչափ էր եղել: Ըստ այդմ՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ճանաչել էր արտահայտվելու ազատության իրավունքի խախտումը[5]:
ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 1087.1-րդ հոդվածի 5-րդ մասի 2-րդ կետը նույնպես ամրագրում է ողջամիտ հրապարակման երաշխիքը՝ սահմանելով, որ փաստացի տվյալներ հրապարակելը չի համարվում զրպարտություն, եթե. «դա տվյալ իրավիճակում և իր բովանդակությամբ պայմանավորված է գերակա հանրային շահով, և եթե փաստացի տվյալները հրապարակայնորեն ներկայացրած անձն ապացուցի, որ ողջամտության սահմաններում ձեռնարկել է միջոցներ՝ պարզելու դրանց ճշմարտությունը և հավասարակշռված և բարեխղճորեն է ներկայացրել այդ տվյալները»:
Կարևոր է հասկանալ նաև, թե ինչ ասել է «հանրային շահին» առնչվող խնդիրներ: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպերով հանրային շահին առնչվող խնդիրների թվին են պատկանում[6] հանրային առողջապահությունը[7], հիվանդի անվտանգությունը[8] դատախազների ապօրինի գործողությունները[9], քաղաքական գործիչների կամ տեղական պաշտոնյաների չարաշահումները[10], հզոր առևտրային սուբյեկտների գործողությունները[11]:
Լրագրողներն իրականում չպետք է դժվարություն ունենան դատարաններին՝ իրենց թեմայի առնչությունը «հանրային շահին» ապացուցելու գործում: Դատավորներն էլ կարող են օրինակ վերցնել բրիտանական դատարաններից, որոնց համար ամեն ինչ, բացի մասնավոր անձանց կյանքին վերաբերող քննադատությունից, կապ ունի հանրային շահի հետ[12]:
Միանգամայն արդարացիորեն նրանք ընդունել են, որ հանրության շահի հետ կապ ունի ոչ միայն պետական պաշտոնատար անձանց և մարմինների, այլև այն մասնավոր ընկերությունների գործունեությունը, որոնք ներգործում են հանրության առանձին անդամների վրա:
Ինչպես իրեն հատուկ անդիմադրելի հումորով բրիտանական դատարանների պրակտիկան ամփոփում է Ջեֆրի Ռոբերտսոնը, «ցանկացած անձ, ով իր գլխարկը նետում է հանրային ասպարեզ, պետք է պատրաստ լինի, որ այն կարող են անողոքաբար, բայց ոչ՝ երբեք չարամտորեն կոխկրտել»[13]:

When Facts are True or Reasonably Published
If you are a journalist (editor, publisher or owner of a mass media outlet) you are not safeguarded against lawsuits for compensation for damage caused to someone’s honour, dignity or reputation.
They are a veritable headache and they usually reach you on those nice winter days when sitting in your editorial office you admire the dancing snowflakes, softly humming the Snow Storm by Sviridov. Isn’t that true? Fine, perhaps you ar in the habit of getting them on most usual days but this is not what matters.
When you learn of such a lawsuit against yourself, and after you apply for legal assistance (preferably from a lawyer who has some understanding of this headache), you start thinking of how you are going to defend yourself.
Having carefully reread the disputable article with the help your editor, lawyer, other fellow-journalists, neighbours, friends or any other reasonable person, you make one of the following decisions:
- I have published information, i.e. facts or factual statements and I have sufficient evidence to corroborate the truth of my publication.
- I have published information, my evidence is not sufficient, but the matter is of public interest, I have acted within the frames of professional ethics, in good faith and in a responsible manner. In other words, I have been guided by the principle of ‘reasonable publication.’
- I have published ideas – opinions or value judgments – on a matter of public interest on sufficient factual basis.
When having made the first decision you appear before an independent and impartial tribunal you will most probably not have any problems, and it will not matter if you have defamed somebody maliciously. This may happen when you publish an allegations on somebody’s involvement in bribery when in actual fact you are mad at him, because being your arch-neighbour, he kept harassing you with his horrible music. As long as you can adduce sufficient evidence to prove that he was indeed involved in bribery your personal motives will be irrelevant and will not be used against you.
The situation is more complicated when you decide that you are going to prove that the publication was made reasonably, a principle which in the European defamation law and practice is known as the reasonable publication defence and, the public interest defence, in the British.
What is this defence about? The best explanation of this principle was given in the case of Reynolds v Sunday Times Limited and Others by the House of Lords of theUnited Kingdom, which, apart from being the upper chamber of the British parliament, is also the country’s highest judicial body.
The former Irish Prime Minister Albert Reynolds sued the newspaper Sunday Times for an article published in its English edition, in which he had been accused of deceiving the parliament and his coalition partner. The article did not include his explanations provided to the parliament over this issue. The Irish edition published a more balanced text, including Mr Reynolds’s explanations[1]. When the case reached the House of Lords, they granted the suit and established 10 guiding principles to be taken into account by judges when deciding on defamation cases. However, they were not to be used as hurdles against the exercise by the media of their free speech rights (as was the initial practice of theUK courts).
These guidelines are:
- The seriousness of the allegation. The more serious the charge, the more the public is misinformed and the individual harmed, if the allegation is not true.
- The nature of information, and the extent to which the subject-matter is a matter of public concern. The ‘public’ covers the community within a state, a town, or a village.
- The source of the information. Some informants have no direct knowledge of the events. Some have their own axes to grind, or are being paid for their stories.
- The steps taken to verify the information. If no reasonable steps are taken, there can be no word about responsible journalism.
- The status of the information. The allegation may have already been the subject of an investigation which commands respect.
- The urgency of the matter. News is often a perishable commodity.
- Whether comment was sought from the plaintiff. He may have information others do not possess or have not disclosed. An approach to the plaintiff will not always be necessary. Geoffrey Robertson, one of the brightest British media lawyers, believes that the plaintiff should not complain if s/he was unreachable for objective reasons or on purpose. Mention about this should be made in the publication. It may not be necessary to contact the plaintiff if s/he is not going to give any explanation or if s/he has already provided one, or if this would endanger your sources, or result in an injunction.[2]
- Whether the article contained the gist of the plaintiff’s side of the story.
- The tone of the article. A newspaper can raise queries or call for an investigation. It need not adopt allegations as statements of fact.
- The circumstances of the publication including the timing. If it is about a coming disaster or food safety, then journalistic haste may well be justified.
The Reynolds case, thus, established that if the information that you possess relates to a topic that is of public concern, if you have taken reasonable steps to verify them and if equally reasonable are your sources, you will not violate any right even if later it is found out that this information was not true. This, however, comes with a condition: absence of actual malice or legal malice. Actual malice implies spite or personal interest while legal malice implies dishonesty or reckless disregard for truth.[3] Reynold, thus, offered a very effective defence to journalists in cases when journalistic sources refused to testify, fearing retaliation or when it was established that the story that appeared truthful to a journalist later turned to be false.
The case of Jameel v Wall Street Journal came to reconfirm the Reynolds public interest defence. In Jameel, James Dorsey who was the Wall Street Journal’s correspondent in Saudi Arabia, learnt from a Saudi businessman that the country’s government had a secret agreement with the US government, in the framework of which the former was monitoring the bank accounts of its largest and most prominent companies. This information was confirmed by an owner of one of the country’s largest banks, a government official and two American diplomats. The correspondent promised them anonymity. Following this, Glen Simpson, the American correspondent of the Wall Street Journal, contacted one of his reliable sources in the US Treasury who did not deny this information. Included among the above large and prominent companies was the automobile company belonging to Mohammed Jameel. A day before the publication Dorsey had contacted the representative of the company who told him that Jameel was not in the country and, therefore, could not be reached. Thus, he was not able to obtain comments from Jameel, and the article was published on the following day under the headline: ‘Saudi Officials Monitor Certain Bank Accounts: Focus is on Those with Potential Terrorist Ties.’ The article mentioned certain names, including that of Mohammed Jameel’s. A civil case was instituted against Wall Street Journal following Jameel’s complaint. The findings of the trial court were against the newspaper and in his reasoning the judge stated the following:
- The article would not have suffered if, instead of names, it had mentioned ‘prominent Saudi businessmen;’
- Since the article disclosed the details of a clandestine US-Saudi governmental agreement, it was not of public interest;
- The journalist could have waited for a few more days until Mohammed Jameel could be reached for comment.
TheAppeal Courtessentially agreed with this line of reasoning. However, when the case reached the House of Lords, the latter decided that the article was an excellent species of a good faith journalism and, by virtue of this, deserved the public interest defence.
In particular, the Lords decided that there was no point in waiting for Jameel’s comments, since the latter would not have known that his bank accounts were being monitored and, consequently, could not have commented on this information. Secondly, the names were important in that they raised the newsworthiness of the publication by revealing that rather than monitoring the bank accounts of some businessmen, the Saudi government monitored those of its most prominent businessmen. Finally, the House of Lords disagreed with the position according to which journalists were under an obligation not to disclose secret agreements between governments, to say nothing of foreign governments.
To sum up, in the case of Jameel, the UK House of Lords reconfirmed the importance of the public interest defence or the defence of reasonable publication by stressing three essential factors: the subject-matter of publication must be of public interest, the application of defamatory expressions must be reasonably justified and the journalist must act in good faith and in a responsible manner.[4
A very useful clarification on the essence of the defence of reasonable publication can be found in the case of Kasabova v Bulgaria. Kasabova was a journalist who had published an article on the issue of corruption in the process of admission to private schools. While the domestic courts had no second thought in convicting Kabasova, the European Court of Human Rights found that
‘the article in respect of which the applicant was convicted and penalised was reporting facts relating to alleged irregularities and corrupt practices in the admission of students to secondary schools. . .There can be no doubt that this was a question of considerable public interest, even sparking parliamentary debates and a hearing before a parliamentary committee . . . and that the publication of information about it formed an integral part of the task of the media in a democratic society.’ (para 56)
Where the issue of whether the applicant had acted in a responsible manner and in good faith, the ECtHR was ready to accept the reasoning of the domestic courts that the applicant had failed to sufficiently study the topic to be able to make such a publication and, had, therefore, failed to satisfy the requirements of responsible journalism. However, the European Court of Human Rights refused to take a decisive stance on this issue due to finding that at any rate the sanction imposed on the applicant by the domestic courts was disproportionate. The European Court of Human Rights, accordingly, found a violation of the right to freedom of expression.[5]
Article 1087.1(5)(2) of the Armenian Civil Code stipulates the defence of reasonable justification in the following terms: ‘The public expression of the statement of fact foreseen by Paragraph 3 of this Article is not regarded as defamation, if: 2) in a given situation and by its substance, it is conditioned by the predominant public interest and if the person having made the statement of fact public, proves that s/he has taken all reasonable actions to find out whether they were accurate or justified, as well as s/he has presented these facts in a balanced manner and in good faith.’
It is also important to understand what is meant[6] by the expression ‘matters of public interest.’ According to the case law of the European Court of Human Rights, included among such matters are issues related to public health,[7] patient safety[8], abuse by prosecutors[9], abuse by politicians and local authorities[10], large commercial entities[11], etc.
It should not be difficult for journalists to prove to courts that the subject-matter of their publications are of public interest. Judges, on the other hand, may follow the example of the British courts which regard everything except the private lives of private individuals matters of public interest.[12] Quite reasonably, they have accepted that in addition to actions of public bodies and officials, those of private companies’ affecting individual lives are also matters of public concern.
‘Anyone who throws a hat into a public arena must be prepared to have it mercilessly, though not maliciously, trampled upon,’ is Geoffrey Robertson’s irresistibly witty comment on the UKjudicial practice over this issue.[13]