Կ․Կարապետյան․ «Մենք ամեն ինչով աջակցելու ենք բոլոր այն ծրագրերին, որոնք ուղղված կլինեն սիրիահայերի՝ Հայաստանում մնալուն»
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում տարբեր ոլորտներ ներկայացնող մի խումբ սիրիահայ գործարարների՝ նրանց հուզող հարցերը լսելու և լուծման տարբերակները քննարկելու նպատակով:
Սիրիահայ գործարարները բարձրացրել են, մասնավորապես, տնտեսական ինտեգրման խնդիրներով զբաղվելու համար ստեղծված «Սիրիահայերի միություն» հասարակական կազմակերպության գործունեությանը, տեղական արտադրության խթանմանն ու արտահանմանը, վարկավորմանը, օրենսդրական դաշտին վերաբերող, ինչպես նաև այլ հարցեր:
«Մենք ամեն ինչով աջակցելու ենք բոլոր այն ծրագրերին, որոնք ուղղված կլինեն սիրիահայերի՝ Հայաստանում մնալուն: Դուք իրականում մշակույթ եք փոխել Երևանում, բիզնեսի, ծառայությունների ոլորտում, և ձեր կայացումը մեզ համար չափազանց կարևոր է», - ասել է Կարեն Կարապետյանը: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ պետությունը պատրաստ է օժանդակություն ցուցաբերել սիրիահայ գործարարներին՝ հորդորելով նրանց իրենց բիզնես ծրագրերն ու առաջարկությունները ներկայացնել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություն: Բարձրացված մի շարք հարցերի առնչությամբ վարչապետը հանձնարարականներ է տվել համապատասխան գերատեսչություններին և պատրաստակամություն հայտնել սիրիահայ գործարարների հետ քննարկել նրանց բիզնեսի զարգացմանը վերաբերող ցանկացած առաջարկություն:

Премьер-министр: «Мы будем всячески содействовать всем программам, которые будут направлены на то, чтобы сирийские армяне остались в Армении»
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня принял группу представляющих в Армении различные сферы предпринимателей из числа сирийских армян с целью обсуждения волнующих их вопросов и нахождения вариантов их решения.
Сирийские армяне-предприниматели подняли, в частности, вопросы, касающиеся деятельности созданной для решения проблем экономической интеграции общественной организации «Союз сирийских армян», стимулирования производства местной продукции и ее экспорта, кредитования, законодательного поля и др.
«Мы будем всячески содействовать всем программам, которые будут направлены на то, чтобы сирийские армяне остались в Армении. Вы действительно изменили в Ереване культуру в сфере бизнеса, услуг, и ваше становление крайне важно для нас», - сказал Карен Карапетян. Глава Правительства отметил, что государство готово оказать помощь сирийским армянам-предпринимателям, призвав их представить свои бизнес-программы и предложения в Министерство экономического развития и торговли РА. По ряду вопросов Премьер-министр дал поручения соответствующим ведомствам и выразил готовность обсудить с сирийскими армянами-предпринимателями любое предложение, касающееся развития их бизнеса.