Վարչապետն ընդունել է չինական «GSAFETY» ընկերության պատվիրակությանը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Չինաստանի «Ցինխուա» համալսարանին կից հանրային անվտանգության հետազոտությունների ինստիտուտի և չինական «GSAFETY» ընկերության պատվիրակությանը` ընկերության կառավարման խորհրդի անդամ Սյուե Հայլունի գլխավորությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են տրանսպորտի ոլորտում անվտանգության համակարգերի ներդրման ուղղությամբ համագործակցության հեռանկարները: Կողմերը, մասնավորապես, անդրադարձել են «Խելացի քաղաք» նախագծի մշակման և այն Հայաստանի քաղաքներից մեկում ներդնելու հնարավորություններին:
Սյուե Հայլունը ներկայացրել է ընկերության գործունեության ուղղությունները և պատրաստակամություն հայտնել գործակցություն ծավալել նաև հանրային տրանսպորտի կառավարման և երթևեկության անվտանգությանը վերաբերող համակարգերի ներդրման գործում:
Վարչապետը ողջունել է չինական կողմի՝ մեր երկրում ներդրումային ծրագրերին ներգրավելու պատրաստակամությունը և նշել, որ «GSAFETY»-ի համար Հայաստանը կարող է լավ հարթակ հանդիսանալ նաև ԵԱՏՄ շուկա դուրս գալու գործում: Կառավարության ղեկավարն առաջարկել է ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի հետ ավելի առարկայական քննարկել փոխգործակցության հնարավոր ոլորտներն ու ծրագրերը:

Премьер-министр принял делегацию китайской компании «GSAFETY»
Премьер-министр Карен Карапетян принял делегацию института исследований общественной безопасности при китайском университете Цинхуа и китайской компании «GSAFETY» во главе с членом совета правления компании Сюе Хайлуном.
Собеседники обсудили перспективы сотрудничества в направлении внедрения систем безопасности в сфере транспорта. В частности, стороны коснулись разработки проекта «Умный город» и возможностей его внедрения в одном из городов Армении.
Сюе Хайлун представил направления деятельности компании и выразил готовность к сотрудничеству также в деле внедрения систем управления транспортом и безопасности движения.
Премьер-министр приветствовал готовность китайской стороны участвовать в инвестиционных программах в нашей стране и отметил, что для «GSAFETY» Армения может стать хорошей площадкой и для выхода на рынок ЕАЭС. Глава Правительства предложил более предметно обсудить возможные сферы и программы сотрудничества с Министерством транспорта, связи и информационных технологий РА.