Ավարտվել են Վեդիի ծննդատան վերանորոգման աշխատանքները
Այսօր ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնի, ԱՄՆ դեսպանության Ռազմական համագործակցության գրասենյակի ներկայացուցիչների, Վեդիի ծննդատան տնօրեն Վաչիկ Մաթևոսյանի և ծննդատան անձնակազմի մասնակցությամբ տեղի ունեցավ ժապավեն կտրելու հանդիսավոր միջոցառում, որով նշանավորվեց Վեդիի ծննդատան 2-րդ հարկի վերանորոգման աշխատանքների ավարտը:
ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության Ռազմական համագործակցության գրասենյակի մարդասիրական աջակցության ծրագրի ֆինանսավորմամբ իրականացված վերանորոգման աշխատանքների շրջանակում ներկվել են պատերը, փոխվել են պատուհանները և դռները, էլեկտրականության և ջեռուցման համակարգերը, կառուցվել է կաթսայատուն, ինչպես նաև տրամադրվել է գեներատոր` արտակարգ պատահարների դեպքում անխափան հոսանք մատակարարելու նպատակով:
Վերանորոգման աշխատանքների համար ծախսվել է 230.000 ԱՄՆ դոլար:  Ծրագրի նախնական պլանավորման, պայմանագրերի կնքման ինչպես նաև որակի հսկողության բոլոր աշխատանքներն իրականացվել են ԱՄՆ ցամաքային ուժերի ինժեներական կորպուսի կողմից:  Աշխատանքները կատարվել են տեղական ՍԵՍԿՕ ընկերության կողմից և տևել են տաս ամիս:
Հիվանդանոցը սպասարկում է Արարատի մարզի 13,000 կանանց` տարեկան ընդունելով 800 ծնունդ:  Այժմ, երբ վերանորոգման աշխատանքներն ավարտված են, ծննդատունը կկարողանա ավելի լավ ծառայություններ մատուցել Հայաստանի հարավային շրջանների բնակչությանը: Այս մասին հայտնում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը:

On November 30th, U.S. Ambassador John Heffern and the U.S. Embassy Office of Defense Cooperation will join Vedi Maternity Clinic Director Vachik Matevosyan and Vedi Maternity staff to conduct a ribbon cutting ceremony in honor of the renovation of the second floor of the Vedi Maternity Hospital.
The U.S. European Command Office of Defense Cooperation Humanitarian Assistance program project included renovation of walls, floors, installation of new windows and doors, new heating and electrical systems,  construction of a boiler room as well as the provision of a back-up generator to provide emergency power. Total value of this renovation is $230,000. A local Armenian construction company, CESCO Corporation has worked over the past ten months in renovating this facility. The U.S. Army Corps of Engineers oversaw all aspects of the project from initial development through contract negotiations to quality assurance inspections.
The hospital serves 13,000 women in Ararat District with 800 annual deliveries. Now that renovations are completed, the second floor will be designated as one of the premier maternity centers in the southern area of the Republic of Armenia.