Բյուջետային զբոսաշրջիկները փնտրում են էժան ավիատոմսեր աշխարհի բոլոր ուղղություններով
«Պոբեդա» ավիաընկերության առաջին չվերթի ուղեւորներից Մարիա Վիխորևայի, Կոնստանտին Մելնիկովի, Ստանիսլավ Ժիլկինի, Ալեքսանդր Ստոյանովի եւ Կոնստանտին Ռոմանյուկի հետ ծանոթանում եմ օդանավակայանից քաղաք մեկնող Գյումրու թիվ 1 ավտոբուսում: Խումբն իրեն բավական աշխույժ ու անկաշկանդ է պահում: Տղաներից Ալեքսանդրն առաջարկում է ինքնանկար (սելֆի) անել՝ ի հիշատակ բարեհաջող վայրէջքի ու նույնքան բարեհաջող ավտոբուսային ուղերթի պատվին:
Կիսադատարկ ավտոբուսում (3 տեղացի ուղեւոր եւ 5 զբոսաշրջիկ) ռուս ուղեւորների քննարկման թեման Երեւանյան խճուղու ձախակողմյան հատվածում անշուք երկհարկանի շինության ճակատին դեռ պահպանված «Տեխնոպարկ» վերտառությամբ ցուցանակն է, որն իրականությանը չի համապատասխանում, սակայն տարիներ շարունակ զարդարելով հիշյալ շենքի ճակատային հատվածը՝ մոլորության մեջ է գցում քաղաք մտնող անծանոթին:
Բարձրաձայն արտահայտած ոչ բարենպաստ կարծիքներն էլ պատճառ են դառնում ծանոթության: Առաջարկում եմ նրանց ուղեկցել Գյումրու կենտրոնական հատված եւ իհարկե մատնացույց անել այն կառույցը, որտեղ տեղավորված են Գյումրու ՏՏ կենտրոնը, Թումոն եւ այլ «խելացի» կազմակերպություններ: Ռուս զբոսաշրջիկների խումբը սիրով համաձայնում է՝ ափսոսալով, որ չի կարող մեկ ամբողջ օր անցկացնել Գյումրիում, քանի որ Երեւանում 4 օրվա համար վաղօրոք տուն են վարձակալել, սակայն մինչեւ մեկնելը կարող են երկու ժամ տրամադրել քաղաքի կենտրոնն ուսումնասիրելու համար:
«Մենք առաջին անգամն ենք Հայաստանում եւ պատճառը «Պոբեդա»-ի էժան տոմսերն են»,-ասում է Ալեքսանդր Ստոյանովը: Նրանց հաջողվել էր դեկտեմբերի 15-ի Մոսկվա- Գյումրի-Մոսկվա ավիաչվերթի երկկողմանի տոմսերը ձեռք բերել մոտ 16 հազար դրամով: Երեւանի կենտրոնական հատվածում գտել էին շատ հարմարավետ բնակարան՝ օրը 20 հազար դրամ վարձով: Ճամփորդության համար նախատեսված հիմնական գումարը ծախսելու են շրջագայության վրա՝ Ծաղկաձոր, Էջմիածին, Գառնի-Գեղարդ, Սեւան:
«Մեր նման բյուջետային զբոսաշրջիկների համար էժան ավիատոմսերը շատ լավ տարբերակ են անծանոթ վայրեր այցելելու համար: Ուղղակի պետք է գտնել հարմար տարբերակներ, որոնք կան գրեթե բոլոր երկրների համար»,-նկատում է Ստանիսլավ Ժիլկինը: Հայաստան մեկնելու միտքը Ալեքսանդր Ստոյանովինն է եղել: «Ես սնոուբորդի մարզիչ եմ ու իմ սրտին ավելի մոտ է ձմեռային տուրիզմը,-նկատում է Ալեքսանդրը,-հենց ձյունը նստում է, աշխատում եմ գնալ այն բոլոր լեռնային վայրերը, որտեղ հնարավոր է սահել: Ես շատ եմ ճանապարհորդում եւ ստացվեց այնպես, որ Հայաստանը դարձավ 53-րդ երկիրը, ուր ես որոշեցի այցելել»:
31-ամյա Ալեքսանդրը 4 երեխայի հայր է: Ընտանիքով շրջագայել միշտ չէ, որ հաջողվում է, թեպետ հասցրել է երեխաների հետ լինել Աֆրիկայում եւ Լատինական Ամերիկայում: «Ես մշտապես իրադարձությունների զարկերակի վրա եմ պահում ձեռքս, մշտապես փնտրում եմ տարբեր ուղղություններ ու էժան ավիատոմսեր: Օրինակ՝ վերջերս ինտերնետում փնտրում էի տոմս, այսպես ասած, «ոչ մի տեղ» եւ գտա 2 հազար ռուբլի արժողությամբ Միլանի երկկողմանի թռիչքի տոմս: Արդեն Իտալիայից զանգեցի կնոջս, հարցնում եմ՝ գուցե էլի՞ կա էժան տոմս որեւէ ուղղությամբ: Վերադառնում եմ տուն, պարզվում է՝ կինս ծննդյանս տոնի առթիվ նվեր է արել՝ տոմս է գնել դեպի Ղազախստան, եւ ես նոյեմբերի 27-ին թռնում եմ Ալմաթի՝ սնոուբորդ քշելու: Վերադառնում եմ դեկտեմբերի 4-ին ու…այ քեզ բա՜ն, էժան տոմսեր իմ սիրելի ավիափոխադրողից: Բնականաբար, առանց ժամանակ կորցնելու զանգում եմ ընկերներիս ու տոմսեր պատվիրում դեպի Հայաստան»:
Ալեքսանդրն ասում է, որ Հայաստանը տեսնելու ցանկություն մշտապես է ունեցել՝ հոգեւոր մտերմություն է զգում: Մոսկվայում, Միտինայի շրջանում, որտեղ ապրում է զրուցակիցս՝ հարեւանների մեծ մասը հայեր են: «Ինձ մեկ-մեկ թվում է, թե այդ շրջանը հենց հայերն են կառուցել,-ծիծաղում է Ալեքսանդրը,-ես շատ լավ հայ հարեւաններ ունեմ, նրանց մեջ գյումրեցի էլ կա, նրանք հաճախ են պատմում իրենց հայրենիքի մասին: Երբ վերադառնամ, անպայման կփնտրեմ ձեր հոդվածը՝ նրանց մոտ պարծենալու համար»:
Տարբեր երկրներ ճանապարհորդած եւ բյուջետային զբոսաշրջիկի մեծ փորձ կուտակած տղաները նաեւ իրենց դիտողություններն են փոխանցում: «Փաստորեն Գյումրիում շատ բան կա տեսնելու, սակայն չկա գովազդ: Եթե նախօրոք իմանայինք, գուցե որոշեինք այսօր մնալ այստեղ՝ Երեւան մեկնելու փոխարեն,-հրաժեշտից առաջ նշում է Կոնստանտին Մելնիկովը,-կփորձենք մայիսին վերադառնալ եւ մեկ շաբաթ անցկացնել ձեր գեղեցիկ քաղաքում»:

Бюджетные туристы ищут дешевые авиабилеты на все направления мира
С пассажирами первого рейса авиакомпании “Победа” Марией Вихоревой, Константином Мельниковым, Станиславом Жилкиным, Александром Стояновым и Константином Романюком знакомимся в автобусе N1, который направляется из аэропорта в город Гюмри. Группа ведет себя довольно непринужденно. Александр предлагает сделать селфи в память о благополучной посадке и в честь столь же благополучного автобусного маршрута.
В полупустом автобусе (трое местных пассажиров и пятеро туристов) темой обсуждения российских гостей становится вывеска “Технопарк”, сохранившаяся на фасаде неприметного двухэтажного строения по левую сторону Ереванского шоссе. В действительности надпись на вывеске не соответствует действительности, однако украшая на протяжении многих лет фасад этого здания, она вводит в заблуждение гостей города.
Высказанные вслух нелестные мнения и стали причиной нашего знакомства. Я предложила своим новым знакомым проводить их до центра Гюмри, естественно, показав по пути здание, в котором располагаются гюмрийский ИТ-центр, “Тумо” и другие “умные” организации. Гости из Москвы с радостью согласились и в то же время выразили сожаление, что не могут провести в Гюмри целый день. Оказалось, что они заранее сняли в Ереване квартиру на четыре дня, но, тем не менее, могут часа два до отъезда погулять по центру города.
“Мы впервые в Армении, а причиной тому стали дешевые билеты “Победы”,- сказал Александр Стоянов. Двусторонние билеты на авиарейс 15 декабря Москва-Гюмри-Москва им удалось приобрести примерно за 16 тысяч драмов. В центре Еревана они нашли удобную квартиру за 20 тысяч драмов в день. Основная часть суммы, предусмотренной на путешествие, будет потрачена на поездки в Цахкадзор, Эчмиадзин, Гарни, Гехард, Севан.
“Для таких бюджетных туристов, как мы, дешевые авиабилеты очень хороший вариант посетить незнакомые места. Просто нужно находить удобные варианты, которые есть почти для всех стран мира”,- сказал Станислав Жилкин.
Мысль отправиться в Армению возникла у Александра Стоянова. “Я тренер по сноуборду, и мне больше по душе зимний туризм,- говорит Александр. – Как только выпадает снег, я стараюсь отправляться в горные места, где можно покататься. Я много путешествую, и получилось так, что Армения стала 53-ей страной, которую я решил посетить”.
31-летний Александр – отец четверых детей. Путешествовать вместе с семьей удается не всегда, хотя они уже успели побывать с детьми в Африке и Латинской Америке. “Я постоянно держу руку на пульсе событий, постоянно ищу разные направления и дешевые авиабилеты. Недавно, например, искал в интернете билет, как говорится, в “никуда” и нашел билет на двусторонний рейс в Милан. Уже из Италии позвонил жене, спрашиваю: может, есть еще дешевый билет в каком-нибудь направлении? Вернулся домой, и оказалось, что жена сделала мне подарок по случаю дня рождения – купила билет в Казахстан. И 27 ноября я вылетел в Алматы, чтобы покататься на сноуборде, вернулся 4 декабря и - вот тебе раз! – дешевые билеты от моего любимого авиаперевозчика. Я, естественно, не теряя времени, позвонил друзьям и заказал билеты в Армению”.
По словам Александра, желание увидеть Армению у него было всегда, он чувствует духовную близость. В Москве, в районе Митино, где живет мой собеседник, большинство его соседей армяне. “Мне иногда кажется, что этот район построили армяне,- смеется Александр. – У меня очень хорошие соседи-армяне, среди них есть и гюмриец, и они часто рассказывают о своей родине. Когда вернусь, обязательно поищу вашу статью, чтобы похвастаться перед ними”.
Ребята, побывавшие в разных странах и накопившие большой опыт бюджетного туризма, высказали и свои замечания: “Фактически, в Гюмри есть что посмотреть, но нет рекламы. Если б мы заранее знали, то, возможно, решили бы сегодня остаться здесь, вместо того, чтобы ехать в Ереван, - сказал на прощание Константин Мельников. – Попробуем в мае вернуться и провести неделю в вашем красивом городе”.