Սամվել Նիկոյանի հորդորը պատգամավորին. «Գնա ականջներդ լվա» (տեսանյութ)
Այսօր հերթական միջադեպն է տեղի ունեցել Ազգային ժողովում: Արտահերթ նստաշրջանն ավարտելու համար խորհրդարանի փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը բոլոր պատգամավորներին հրավիրել է նիստերի դահլիճ, որպեսզի քվեարկեն քննարկված օրինագծերը:
Սամվել Նիկոյանը երկու անգամ ձայնի իրավունք է տվել «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանին, սակայն նա չի լսել, դրանից հետո փոխնախագահը հանել է պատգամավորի հարց տալու իրավունքը։ Արմեն Մարտիրոսյանը դժգոհել է, որ Նիկոյանի բարձրախոսն անջատված է եղել, եւ այդ պատճառով չի լսել: Հետո միջամտել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը՝ ասելով, որ Արմեն Մարտիրոսյանի անունը տալու փոխարեն բարձրախոսը միացնի, ինչին Սամվել Նիկոյանը ոչ կոռեկտ պատասխան է տվել. «Խոսափողը միացրած էր, գնա ականջներդ լվա»:
Արմեն Մարտիրոսյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, թե չի լսել Սամվել Նիկոյանի խոսքը: Միջադեպից հետո Արմեն Մարտիրոսյանը մոտեցել է ամբիոնին, որպեսզի ելույթ ունենա, սակայն տեղից սկսել է բղավել ՀՀԿ-ական պատգամավոր Առաքել Մովսիսյանը (մականունը` Շմայս)։ Նա գործընկերոջ հասցեին վիրավորական արտահայտություններ է արել. «Քո նման հայվանին լսելու համար չեմ եկել»։
Նրան էլ հակադարձել է Արմեն Մարտիրոսյանը: Հետո ամբիոնին է մոտեցել Ստյոպա Սաֆարյանը եւ նիստը վարողին խնդրել է հստակ կողմնորոշել ներկաներին` սա աշխատանքի՞ վայր է, թե՞ բոլորովին այլ վայր։ Հետո խափանվել է նաեւ Սամվել Նիկոյանի խոսափողը, և լարվածությունը մեղմվել է:
«Դե, Առաքել Մովսիսյանին ասել էին 5 րոպեով կգաս դահլիճ, կքվեարկես կգնաս, երեւի սպասվածից երկարել է, դրա համար իրեն այդպես պահեց: Մեր Ազգային ժողովի համար սա սովորական երեւույթ է, որովհետեւ այստեղ քաղաքականությամբ զբաղվողները չեն ներկայացնում խորհրդարանը, այլ գործարարներ եւ քաղաքականության հետ կապ չունեցող մարդիկ են հավաքվել»,- ավելացրեց Արմեն Մարտիրոսյանը:

Самвел Никоян депутату НС: “Пойди промой уши”
Очередной инцидент произошел сегодня в Национальном Собрании. С целью завершения внеочередной сессии вице-спикер парламента Самвел Никоян пригласил депутатов в зал заседаний, чтобы провести голосование по обсуждавшимся законопроектам.
Никоян дважды дал право голоса депутату парламентской фракции “Наследие” Армену Мартиросяну, который, однако, не слышал вице-спикера. После этого Самвел Никоян лишил Мартиросяна права задать вопрос. Депутат выразил недовольство, заявив, что микрофон вице-спикера был отключен, из-за чего он не слышал его обращений. В инцидент вмешался руководитель фракции “Наследие” Степа Сафарян, который предложил вместо того, чтобы называть имя Армена Мартиросяна, включить микрофон, на что Самвел Никоян дал некорректный ответ: “Микрофон включен. Пойди промой уши”.
В беседе с “Hetq”-ом Армен Мартиросян сказал, что не слышал обращений Самвела Никояна. После произошедшего Мартиросян подошел к трибуне, чтобы выступить, однако депутат-республиканец Аракел Мовсисян (кличка Шмайс) с места позволил себе оскорбительное высказывание в адрес своего коллеги: “Я не для того сюда пришел, чтобы слушать такую бестолочь, как ты”. На эту реплику последовал ответ Мартиросяна. Затем к трибуне подошел Степа Сафарян и попросил председательствующего четко сориентировать присутствующих – это место работы или какое-то иное место. После этого микрофон Самвела Никояна вышел из строя, и напряженность немного спала.
“Аракела Мовсисяна, наверное, попросили придти на 5 минут в зал, проголосовать и уйти, однако ему, видимо, пришлось ждать больше, потому он и повел себя подобным образом. Для нашего Национального Собрания это обычное явление, так как парламент представляют не те, кто занимается политикой, а предприниматели и не имеющие никакого отношения к политике лица“,- отметил Армен Мартиросян.