Խալիկյանը՝ ներկերի վտանգավոր ապրանքանիշերի ցանկին ծանոթանալուց հետո. «2017-ին կստուգենք»
Էկոնոմիկայի նախարարության Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի ղեկավար Լեւոն Խալիկյանը, արձագանքելով հայկական շուկա ներկրվող կենցաղային ներկերում կապարի բարձր կոնցենտրացիայի վերաբերյալ «Հետք»-ի հոդվածին, հայտնել է, որ 2017 թվականին շուկայում ստուգումներ կիրականացվեն:
Մինչ հրապարակումը, մեր ուղարկած հարցմանն ի պատասխան, Լեւոն Խալիկյանը հայտնել էր, որ «այն ապրանքները, որոնք հակասում են կառավարության որոշմամբ սահմանված պահանջներին, տեսչական մարմնի ղեկավարի կարգադրագրով պայմանավորված, խախտման բնույթով ենթակա են կասեցման (խախտումը շտկել հնարավոր լինելու դեպքում) կամ արգելման (խախտումը շտկել հնարավոր չլինելու դեպքում)»: Ինչպես նաեւ խնդրել էր Տեսչական մարմնի կողմից իրեն վերապահված գործառույթները արդյունավետ իրականացնելու նպատակով տրամադրել տեղեկատվություն (անվանումը, ՀՎՀՀ) այն տնտեսվարողների վերաբերյալ, որոնք խախտել են կապարի պարունակության չափաբաժինը:
Արդեն հոդվածի հրապարակումից հետո, ծանոթանալով կապարի պարունակության չափաբաժինը խախտած ընկերությունների ցանկին, Լեւոն Խալիկյանից ստացել ենք հետեւյալ հավաստիացումը. «Տեսչական մարմինը Ձեր կողմից բարձրացված խնդրի առնչությամբ նախատեսում է 2017 թվականին իրականացնել ստուգումներ խոշոր ներկեր ներմուծողների մոտ, որի ընթացքում կանրադառնանք ձեր կողմից բարձրացված խնդրին: Ստուգումների արդյունքները կհրապարակվեն տեսչական մարմնի կայքում»: Իսկ թե ինչու ոչ հիմա, երբ «Հայ կանայք հանուն առողջության եւ առողջ շրջակա միջավայրի» հասարակական կազմակերպությունը Շուկայի վերահսկողական տեսչության մարմնի փոխարեն կազմակերպել է փորձաքննություն եւ ունեցած տեղեկատվությունը մամուլի միջոցով անվճար տրամադրել պետական այդ կառույցին, մեր պատկերացումներից դուրս է:
Իսկ այդ ընթացքում՝ մինչեւ 2017 թվականը, բնականաբար տասնյակ, հարյուրավոր, միգուցե հազարավոր ընտանիքներում կկիրառվեն այն նույն ներկերը, որոնցում օգտագործված կապարի կոնցենտրացիան մարդկանց առողջության համար իրական վտանգ է ներկայացնում: Իսկ այդ ընթացքում կառավարությունում կխոսեն սպառողների իրավունքների պաշտպանությունից, բարեփոխումներից` սպասելով, թե Շուկայի վերահսկողական տեսչական մարմինը երբ կնախաձեռնի խոստացած ուսումնասիրությունը:
Հիշեցնենք, որ ներկերի շուկայում տիրող այս ամենաթողության մասին պետական մարմինները տեղեկանում են հասարակական սեկտորից: Տարիներ շարունակ Էկոնոմիկայի նախարարությունը տվյալ շուկայում համապատասխան ստուգումներ չի իրականացրել, եւ սպառողներին մինչեւ վերջերս անհայտ է եղել, թե ինչ ներկ են օգտագործում կենցաղում:

“Проверим в 2017-ом” – Левон Халикян об опасных для здоровья красках
Руководитель инспекционного органа по контролю рынка Министерства экономики РА Левон Халикян в своем ответе на статью Hetq.am о высокой концентрации свинца в бытовых красках, продаваемых на армянском рынке, сообщил, что проверки будут проведены в 2017-ом году.
А в ответе на наш запрос, который мы отправили до публикации, Халикян отметил, что “продажа тех товаров, которые противоречат требованиям, установленным решением правительства, по приказу руководителя Инспекционного органа подлежит пресечению (если нарушение можно исправить) или запрету (если нарушение исправить невозможно)”. Халикян также просил предоставить ему информацию о тех хозяйствующих субъектах, которые нарушили норму содержания свинца в красках.
Уже после публикации статьи Левон Халикян, ознакомившись со списком компаний, нарушивших норму содержания свинца, направил нам письмо со следующим заверением: “По поводу поднятой Вами проблемы Инспекционный орган предусматривает провести в 2017 г. проверки среди крупных импортеров красок. Результаты проверки будут размещены на сайте Инспекционного органа”. Что касается того, почему проверка проводится не сейчас, когда общественная организация “Армянские женщины во имя здоровья и здоровой окружающей среды” организовала экспертизу вместо Инспекционного органа по контролю рынка, а полученную информацию бесплатно предоставила через прессу этой государственной структуре, мы сказать не можем.
Между тем до наступления 2017 г. десятки, сотни, а возможно, даже тысячи семей могут использовать краски, в которых концентрация свинца представляет реальную угрозу для здоровья человека. А в это время в правительстве будут говорить о защите прав потребителей, о реформах в этой сфере, ожидая, когда Инспекционный орган контроля рынка соизволит организовать обещанное изучение.
Напомним, что о царящей на рынке красок вседозволенности государственные органы узнали от госсектора. На протяжении многих лет Министерство экономики не проводит соответствующие проверки, и потребители до недавнего времени не знали, какие краски они используют в быту.