Դիպուկահարային պատերազմն իսկապես ուժեղացե՞լ է, թե՞ այն ավելի շատ է լուսաբանվում
Նոյեմբերի 25-ին Կովկասի ինստիտուտում տեղի ունեցած «Ղարաբաղյան գործընթաց. մեծ ընդմիջման նախօրեի՞ն» թեմայով քննարկման ժամանակ քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը հետևյալ հարցադրումն արեց. «Դիպուկահարային պատերազմը չդադարեց: Կան տարբեր դիրքորոշումներ այն առումով, որ իրոք այն ուժեղացավ, թե՞ պարզապես այն ավելի շատ էին լուսաբանում քարոզչական և ուղղակի լրագրողական նպատակներից ելնելով: Այսինքն` կամ իրականությունը փոխվեց, կամ էլ իրականության լուսաբանումը: Ինչպես հասկանում եք, դրանք տարբեր բաներ են»:
Դիպուկահարային պատերզմը իրո՞ք ուժեղացավ, թե՞ այն ավելի շատ սկսեցին լուսաբանել: Առաջին գծում ծառայող սպաներից մեկը, ում անունը չենք նշում, կարծում է, որ իսկապես այն ուժեղացավ. «Այն, ինչ հիմա կատարում են ադրբեջանցիները, կոչվում է դիպուկահարային ահաբեկչություն: Անընդհատ աճող դիպուկահարային կրակոցները, որի պատճառով զինծառայողներ են զոհվում, բարոյալքում են զինվորներին ու խուճապ առաջացնում: Բայց այս թեորիան իրականում գործում է իրենց իսկ դեմ. որպես կանոն, նրանք ավելի շատ զոհեր են ունենում: Բայց նախորդ տարիներին էլ էին աշխատում (ճիշտ է, ոչ նման ծավալով), բայց լուսաբանումը նման կարգի չէր: Այսօր ամեն մի միջադեպի մասին հայտնի է դառնում, ինչը մեծ ռեզոնանս է առաջացնում: Եվ դա նրանց տակտիկան է, որպեսզի վախեցնեն: Լուրջ բան չկա: Ոչինչ, որ մի քսան ասկյար ցինկի մեջ տուն ուղղարկեն, կհանդարտվեն: Եվ մեր պատասխանը, իրոք, ավելի կոշտ է դարձել: Հիմա նրանց մոտ խուճապ է»:
Ղարաբաղում ծառայող մեկ այլ սպայի կարծիքով, դիպուկահարային պատերազմը միշտ էր կար. «Ուղղակի երբ նոր զորակոչ ենք ունենում, նրանք ակտիվացում են իրենց դիպուկահարներին: Երկրորդն էլ, եթե չեմ սխալվում, նրանք իրենց դիպուկահարային դպրոցի առաջին շրջանավարտներին ուղարկել են դիրքեր: Դիպուկահարային պատերազմը միշտ էլ կար, չեմ կարծում, որ այն ուժեղացել է: Ուղղակի երբեմն կորուստները զգալի են լինում»:

Снайперская война усилилась или ее стали больше освещать?
Во время состоявшегося 25 ноября в Институте Кавказа круглого стола на тему "Карабахский процесс: в ожидании большой паузы?" политолог Александр Искандарян отметил: "Снайперская война не прекратилась. Существуют различные позиции относительно того, действительно ли она усилилась или ее просто стали больше освещать, исходя из пропагандистских и просто журналистских целей? То есть либо реальность изменилась, либо ее освещение. Как вы понимаете, это разные вещи".
Снайперская война действительно усилилась или ее стали больше освещать? Служащий на передней линии один из офицеров, чье имя мы не назовем, считает, что усилилась. "То, что сейчас делают азербайджанцы, можно назвать снайперским терроризмом. Постоянно увеличивающиеся снайперские выстрелы, из-за которых погибают военнослужащие, которые деморализуют солдат и вызывают панику. Но на самом деле эта теория действует против них же самих – как правило, жертв у них бывает больше. Однако они действовали и в предыдущие годы (правда, не в таком объеме), но не было такого освещения. Сегодня становится известно о каждом инциденте, что вызывает большой резонанс. И в этом состоит их тактика – запугать. Ничего серьезного. Ничего, если двадцать аскяров отправят домой в цинковых гробах, успокоятся. И наш ответ действительно стал жестче. Сейчас у них паника".
По мнению другого служащего в Карабахе офицера, снайперская война велась всегда. "Просто во время нового призыва они активизируют своих снайперов. Во-вторых, они, если не ошибаюсь, отправили на позиции первых выпускников своей снайперской школы. Снайперская война была всегда, не думаю, что она усилилась. Просто иногда потери бывают значительными".