Սերժ Սարգսյանն ընդունել է «Էֆ Էլ Սմիթ» ընկերության գործադիր տնօրեն Թոմաս Շուլցին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է «Էֆ Էլ Սմիթ» ընկերության գործադիր տնօրեն Թոմաս Շուլցին: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև «Էֆ Էլ Սմիթ Ռուսաստան» ընկերության շուկայի զարգացման գծով մենեջեր Պիտեր Դեյվիսը և «Վալլեքս գրուպ» ՓԲԸ-ի նախագահ Վալերի Մեջլումյանը: Այս մասին տեղեկացնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը, ըստ հաղորդագրության, բարձր է գնահատել հայաստանյան շուկայում, ինչպես նաև ամբողջ տարածաշրջանում ոլորտի լավագույն ձեռնարկություններից մեկի՝ «Էֆ Էլ Սմիթ» ընկերության գլխավորած հանքարդյունաբերական ձեռնարկության գործունեությունը, որի հետ Հայաստանի համագործակցությունը տարիների պատմություն ունի և իր նպաստն է բերում երկրի տնտեսական աճին:
«Եկող տարեսկզբին իր գործունեության 135-ամյակը նշող «Էֆ Էլ Սմիթ» ընկերության գործադիր տնօրենը դրվատանքով է խոսել Հայաստանում իր հիմնական գործընկերոջ՝ «Վալլեքս գրուպ» ընկերության հետ ավելի քան 10 տարվա արդյունավետ համագործակցության մասին, ընդգծելով, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաներով աշխատող իր գլխավորած ձեռնարկությունը Հայաստանում հաջողությամբ է իրականացնում գործունեությունը ի շնորհիվ նաև աշխատասեր հայ ժողովրդի և որակյալ հայ մասնագետների»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են բնական պաշարների խնամքով և խնայողաբար օգտագործումը բնապահպանական բոլոր պահանջներին համապատասխան՝ ի նպաստ տնտեսության զարգացման և ներկայիս ու ապագա սերունդների բարեկեցության:
Հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանը Թոմաս Շուլցին պարգևատրել է Երախտագիտության մեդալով՝ Հայաստանում լեռնահանքային արդյունաբերության զարգացման գործում ներդրած ավանդի և արդյունավետ փոխգործակցության համար:
Հանրապետության Նախագահը Երախտագիտության մեդալ է հանձնել նաև «Վալլեքս գրուպ» ՓԲԸ-ի նախագահ Վալերի Մեջլումյանին, որով գործարարը պարգևատրվել էր ավելի վաղ:

Президент Серж Саргсян принял исполнительного директора компании FLSmidth Томаса Шульца
Президент Серж Саргсян принял сегодня исполнительного директора компании FLSmidth Томаса Шульца. Во встрече приняли участие также менеджер по развитию рынка компании "ФЛСмидт Рус" Питер Дейвис и председатель ЗАО Vallex Group Валерий Меджлумян.
Президент высоко оценил деятельность на армянском рынке, а также во всём регионе, одного из лучших предприятий отрасли - горнодобывающего предприятия, возглавляемого компанией FLSmidth, которая многие годы сотрудничает с Арменией и вносит свой вклад в экономическое развитие страны.
Исполнительный директор компании FLSmidth, отмечающей в начале наступающего года 135-летие своей деятельности, положительно отозвался о своём более чем десятилетнем плодотворном сотрудничестве с компанией Vallex Group - основным партнёром в Армении. Он подчеркнул, что работающее по современным технологиям возглавляемое им предприятие успешно осуществляет деятельность в Армении благодаря также трудолюбивому армянскому народу и качественным армянским специалистам.
Собеседники обоюдно подчеркнули, что важно заботливо и экономно использовать природные ресурсы в соответствии со всеми природоохранными требованиями во благо развития экономики и благополучия нынешнего и будущих поколений.
Во время встречи Президент Серж Саргсян наградил Томаса Шульца Медалью Признательности за вклад в дело развития горнорудной промышленности и результативное сотрудничество.
Председателю ЗАО Vallex Group Валерию Меджлумяну Президент Республики также вручил Медаль Признательности, которой предприниматель был награждён ранее.