Սերժ Սարգսյանն Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ: Ինչպես հայտնում է նախագահի աշխատակազմի մամլո ծառայությունը, օրակարգի շրջանակներում Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը զեկուցել է «Հայաստանի Հանրապետությունում ռադիոակտիվ թափոնների և աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման հայեցակարգի» նախագիծը: Հայեցակարգի մշակումը բխում է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարությունից և կոչված է ապահովելու ատոմային էներգիայի անվտանգ օգտագործման քաղաքականության շարունակականությունը` հիմնվելով Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների, Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության անվտանգության չափանիշների, ինչպես նաև ռադիոակտիվ թափոնների և աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման միջազգային առաջատար փորձի վրա: Այն նպատակաուղղված է Հայաստանում ռադիոակտիվ թափոնների և աշխատած միջուկային վառելիքի կառավարման համակարգի առավել կատարելագործմանը, ռադիոակտիվ նյութերի հետ գործունեություն իրականացնող սուբյեկտների, ինչպես նաև պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջև համագործակցության զարգացմանը:
Նախագծի քննարկման արդյունքում նախագահը, կարևորելով փաստաթղթի ընդունման անհրաժեշտությունը, հանձնարարել է վարչապետին՝ փոխվարչապետի և Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի հետ քննարկել և առաջարկություն ներկայացնել «Հայաստանի Հանրապետությունում ռադիոակտիվ թափոնների և աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման հայեցակարգի» դրույթներից բխող ՀՀ կառավարության ռազմավարության մշակման ժամկետների վերաբերյալ:
Արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Անվտանգության խորհրդի անդամներին զեկուցել է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը 2018թ. Հայաստանում անցկացնելու մասին, որի վերաբերյալ հանձնարարական էր ստացել Սերժ Սարգսյանի հետ դեկտեմբերի 2-ին ունեցած աշխատանքային հանդիպման ժամանակ: Խորհրդի նիստում որոշվել է ստեղծել Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի նախապատրաստման միջգերատեսչական հանձնաժողով:
Նախագահը հանձնարարել է կառավարությանը՝ մեկամսյա ժամկետում ապահովել Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի նախապատրաստման և անցկացման գործողությունների ծրագրի մշակումը: Հանձնարարվել է նաև ձևավորել Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպությունում ՀՀ նախագահության նախապատրաստման և անցկացման հարցերով քարտուղարություն:
Ազգային անվտանգության խորհրդի անդամները լսել են նաև շխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանի զեկույցը ՀՀ կառավարության 2009թ. հուլիսի 2-ի N 27 արձանագրային որոշմամբ հավանության արժանացած՝ ՀՀ ժողովրդագրական քաղաքականության ռազմավարության և Ռազմավարության իրականացումն ապահովող միջոցառումների ցանկի (2009-2035թթ.) իրականացման արդյունքների և ոլորտի հետագա զարգացման տեսլականի վերաբերյալ:

Президент Республики Армения Серж Саргсян, председатель Совета национальной безопасности РА Серж Саргсян сегодня созвал заседание Совета национальной безопасности.
В рамках повестки дня министр энергетики и природных ресурсов Ашот Манукян доложил проект "Концепции безопасного управления радиоактивными отходами и отработанным ядерным топливом в Республике Армения". Разработка концепции вытекает из стратегии национальной безопасности Республики Армения и призвана обеспечить преемственность политики безопасного использования атомной энергии, основываясь на обязательствах, принятых на себя Республикой Армения в соответствии с международными соглашениями, критериях безопасности Международного агентства по атомной энергии, а также на передовом международном опыте безопасного управления радиоактивными отходами и отработанным ядерным топливом. Она нацелена на дальнейшее совершенствование системы управления радиоактивными отходами и отработанным ядерным топливом, развитие сотрудничества между субъектами, осуществляющими деятельность с радиоактивными материалами, а также органами государственного управления и местного самоуправления.
По итогам обсуждения проекта Президент Республики, подчеркнув необходимость принятия документа, получил премьер-министру РА обсудить с вице-премьером и министром энергетических инфраструктур и природных ресурсов и представить предложения относительно сроков разработки стратегии правительства РА, вытекающей из "Концепции безопасного управления радиоактивными отходами и отработанным ядерным топливом в Республике Армения".
Министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян доложил членам Совета безопасности вопрос проведения в Армении в 2018 году саммита Франкофонии, относительно чего им было получено от Президента Республики поручение во время рабочей встречи 2 декабря. На заседании Совета решено создать межведомственную комиссию по подготовке саммита Франкофонии.
Президент поручил правительству в месячный срок обеспечить разработку плана действий по подготовке и проведению саммита Франкофонии и представить на утверждение Президента РА. Поручено также сформировать секретариат по вопросам подготовки и проведения Председательства РА в организации Франкофонии.
Члены Совета национальной безопасности заслушали также доклад министра РА по труду и социальным вопросам Армена Асатряна о результатах реализации одобренных протокольным постановлением #27 от 2 июля 2009г. Стратегии демографической политики РА и списке мероприятий для беспечения реализации Стратегии (2009-2035гг.) и относительно видения дальнейшего развития сферы.