Հայ առևտրականները դժգոհում են Բագրատաշենի մաքսային անցակետում նախատոնական օրերին սահմանված տուրքերից
Բագրատաշենի մաքսային անցակետով հայ առևտրականները Վրաստանից մարդատար ավտոմեքենաներով ու ձեռնասայլակներով մանդարին, նուռ և այլ մրգեր են տեղափոխում: Ձեռնասայլակներով մանդարին տեղափոխողներից մաքսակետում տուրք չեն գանձում: Այդ մասին երեկ Բագրատաշենի անցակետում «Հետքին» հայտնեցին հենց առևտրականները:
Հայ առևտրականները վրացական անցակետում խնդիրներ չեն ունենում. «Վրացիներին ձեռք է տալիս իրենց երկրի գյուղատնտեսական մթերքների իրացումը»,- նկատեց մեզ հետ զրուցող առևտրականներից մեկը: Բագրատաշենի անցակետով մանդարին տեղափոխողների մի մասը Տավուշի մարզի` Նոյեմբերյանի, Պտղավանի, Բագրատաշենի և հարևան սահմանային համայնքերի գյուղացիներն են, ովքեր առևտրով մի կերպ լուծում են իրենց գոյատևման խնդիրը:
Անցակետում ապրանքափոխադրման ժամանակ այս գյուղերի գյուղացիերը մաքսային որևէ արտոնությունից չեն օգտվում: Մինչդեռ դա, գյուղացիների ասելով, կնպաստի սահմանային գյուղերի աշխուժացմանը: «Ես ուզում չեմ խոսեմ: Առանց էդ էլ մենք սահմանամերձ գյուղում` Նոյեմբերյանում ապրող ենք, բայց էնքան ծանր աշխատանք ենք կատարում, գոնե էս հասարակ մանդարինը, որ ուզում ենք մաքսակետից դուրս բերենք, չեն թողնում: Նայիր իմ ապրանքը, ինձանից 25 հազար դրամ փող են վերցրել: Կաչկով գռուզը տանում են, նրանց ոչ մի բան չեն ասում։ Մի 200-300 կգ ապրանք եմ վրացական կողմից բերում»,- իր ավտոմեքենայի բեռնախցիկի մանդարինը ձեռքով ցույց տալով` ասաց Նարինեն:
Մաքսակետից 1 կմ հեռու՝ Պտղավան գյուղին հարող տարածքում, առևտրականները շուկա են բացել, որտեղ, ինչպես իրենք են ասում, «բիրիք», կիլոգրամը 300-400 դրամով վաճառում են մանդարինը, 500 դրամով՝ նուռը, 1000 դրամով՝ բանանը, 800 դրամով՝ կիվին և այլ ապրանքեր:
«Ինչո՞ւ Նոյեմբերյանում Ձեր ապրանքը չեք վաճառում»,- հարցրի: «Էստեղ մեր ապրանքը «բիրիք» առնողներին ենք տալիս,- բացատրեց տարեց առևտրականը և շարունակեց իր դժգոհությունը,- Տամոժնիայում մեզ շատ-շատ տանջում են: Մեր ժողովրդի վիճակը ազնվությամբ շատ ծանր է: Մեր ընտանիքում ոչ մեկս չենք աշխատում: Էսենց առևտուր ենք անում, թե ինչ վիճակով եմ ես ներս մտնում մաքսատուն ու դուրս գալիս, լեզվով չեմ կարողանում ասել: Որ մենք աշխատանք ունենանք, դա ուրիշ հարց ա: Բայց մեր աշխատանքի միակ միջոցը սա է: Էն էլ թողում չեն: Եթե հանկարծ իմ մեքենան նկարեք, վափշե չեն թողալ ես դենն անց կենամ»,- զգուշացրեց տիկին Նարինեն:
«Գնացեք նկարեք, տեսեք տամոժնիայում ոնց են ճնշում: Առևտրականներից փող են պոկում ու ուղարկում են տերմինալ, էդ»,- հայտնեց Գայանե Քոչարյանը:
«100 կգ-ի դեպքում անցակետում որքա՞ն փող են Ձեզնից պահանջում»,- հարցրի: «Շատ: Նայած ումից»,- պատասխանեց Գայանեն: «Ինչո՞ւ են մեկից քիչ, մյուսից շատ տուրք ուզում»,- հարցրի: «Իրենք լավ կիմանան: Մաքսավորները լավ էլ ճանաչում են բոլորին: Մի խեղճ մարդուց, մի մեշոկ մանդարինի եղածը ինչ է, 5 հազար դրամ վերցրին»,- ասում է Գայանե Քոչարյանը:
Գայանե Քոչարյանը
Վրաստանի մաքսային անցակետում ամեն ինչ խաղաղ էր, հայ առևտրականներին տեղափոխող սպիտակ գազելի մոտ կանգնած երկու երիտասարդ աղջիկներ, որոնք նույնպես մանդարինի գործ էին անում, դժգոհեցին հայ մաքսավորներից. «Ահավոր բան է մեր մաքսակետով անցնելը»,- ասացին նրանք և խնդրեցին հանկարծ չգրել իրենց անունները:
Բագրատաշենի մաքսակետի առաջ զրուցեցինք Սոֆյա Մարիկյանի հետ. «Հիվանդ եմ, գալիս եմ օրը 2 մեշոկ մանդարին եմ տանում՝ դեղի փող անում: Ընտանիք ունեմ, ամուսինս էլ ուռուցքով հիվանդ է: Տղաս էլ Բաղանիսի դիրքերում է»,- պատմեց Սոֆյան:
Վերջինիս ամուսինը` Հայկ Ղազինյանը, պատմեց, որ մանդարինը տեղափոխելիս վրացիները չեն նեղում. «Մեզ հայերն են նեղում»,- ասաց նա: «Ինչքա՞ն փող են ուզում մաքսավորները 2 մեշոկ մանդարինի համար»,- հարցրի: «Դե, նայած` որտեղ, ինչ»,- պատասխանեց Հայկը:
Ու մինչ պատրաստվում էի 2-րդ հարցս ուղղել Հայկին, Սոֆյան արմունկով զգուշացրեց ամուսնուն լռել. «Մեզանից փող չեն ուզում»,- խոսքը փոխեց Հայկը:

Армянские торговцы недовольны установленными на Баграташенском пропускном пункте предпраздничными пошлинами
Армянские торговцы на автомобилях и тележках провозят через пропускной пункт в Баграташене мандарины, гранаты и другие фрукты из Грузии. С тех, кто везет товар на ручных тележках, пошлины не взимают. Об этом Hetq.am сообщили в Баграташене сами торговцы.
На грузинском таможенном пункте они не сталкиваются с проблемами. “Грузин устраивает реализация сельхозпродукции их страны”,- сказал в беседе с нами один из торговцев. Часть тенх, кто привозит грузинские мандарины, – жители Ноемберяна, Птгавана, Баграташена и других приграничных сел Тавушской области, которые благодаря торговле с трудом решают проблему выживания своих семей.
При перевозке товаров через пропускной пункт крестьяне здешних сел не пользуются таможенными льготами. Между тем, по словам местных жителей, это может способствовать активизации жизни в приграничных общинах. “Я не хочу говорить на эту тему. Мы и без того живем в приграничном Ноемберяне, выполняем очень тяжелую работу. Почему нам не разрешают провозить через пропускной пункт даже мандарины. Посмотрите на мой товар, с меня взяли 25 тысяч драмов. Тем, кто провозит груз на тележке, ничего не говорят. Я же везу с грузинской стороны килограммов 200-300”,- сказала в разговоре со мной Нарине, показывая забитый мандаринами багажник своего автомобиля.
В километре от таможенного пункта, рядом с селом Птгаван, торговцы развернули рынок, где, как они говорят, оптовая цена одного килограмма мандаринов составляет 300-400 драмов, гранатов – 500 драмов, бананов – 1000 драмов, киви – 800 драмов.
“Почему не продаете свой товар в Ноемберяне?” – спрашиваю одного из этих людей. “Сюда приходят оптовики,- пояснил пожилой мужчина. – На таможне нас очень мучают. Состояние нашего народа действительно очень тяжелое. В нашей семье никто не работает, перебиваемся этой торговлей”.
“Я не могу описать, в каком состоянии подъезжаю к таможне и выезжаю оттуда. Вот если б была работа, это было бы другое дело. Но у нас только такая возможность заработать, да и то не разрешают. А если вы сфотографируете мою машину, то меня вообще не пропустят”,- предупредила Нарине.
“Идите сфотографируйте. Посмотрите, как притесняют на таможне. С торговцев сдирают деньги и отправляют в терминал”,- сообщила Гаяне Кочарян.
“Сколько с вас требуют в случае провоза 100 килограммов?” – поинтересовалась я. “Много. Смотря с кого”,- последовал ответ. “Почему с одних берут маленькую пошлину, а с других – большую?” – продолжаю спрашивать. “Им лучше знать, таможенники всех хорошо знают. С одного бедного человека за мешок мандаринов взяли 5 тысяч драмов”,- сказала Гаяне.
Гаяне Кочарян
На грузинском таможенном пункте обстановка была спокойная. Стоявшие возле микроавтобуса с армянскими торговцами две молодые девушки, которые тоже занимались мандаринным бизнесом, пожаловались на армянских таможенников. “Проходить через нашу таможню – страшное дело”,- сказали они, попросив не публиковать их имена.
Возле Баграташенского таможенного пункта беседую с Софьей Марикян. “Я больна. Каждый день прихожу сюда за двумя мешками мандаринов, чтобы на вырученные деньги покупать лекарства. У мужа опухоль, сын служит на позициях в Баганисе”,- рассказала женщина.
Ее муж Айк Казинян отметил, что при перевозке мандаринов грузины их не притесняют. “Нас армяне обижают”,- сказал Айк. “Сколько денег требуют таможенники за два мешка мандаринов?” – поинтересовалась я. “Смотря где”,- ответил Айк. И пока я собиралась задать ему второй вопрос, Софья локтем предупредила мужа, чтобы он молчал. “С нас денег не требуют”,- сказал после этого Айк.