Վարչապետը և ՀՀ խոշոր օտարերկրյա ներդրողները քննարկել են Հայաստանի տնտեսությունում ներդրումների ծավալի ավելացմանը վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է ՀՀ խոշոր օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ կատարող ձեռնարկությունների ներկայացուցիչներին:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը կարևորում է մեր երկրի տնտեսությունում ներդրումների ծավալի ավելացումը և պատրաստակամ է քննարկելու այդ ուղղությամբ առաջընթաց արձանագրելու համատեղ անելիքները:
Կառավարության ղեկավարին են ներկայացվել տարբեր՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, հանքարդյունաբերության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, սննդարդյունաբերության, կրթության, տրանսպորտային կոմունիկացիաների ոլորտներում ներդրումային ծրագրեր իրականացնող ընկերությունների գործունեության հետ կապված խնդիրները, որոնք հիմնականում վերաբերում էին հարկային ու մաքսային վարչարարությանը, տրանսպորտային փոխադրումների ուղիների դիվերսիֆիկացմանը և այլն: Մտքերի փոխանակության ընթացքում քննարկվել են այդ խնդիրների լուծման տարբերակները, արծարծվել են նաև օտարերկրյա ներդրումային ձեռնարկությունների զարգացման ծրագրերին վերաբերող հարցեր:
Կարեն Կարապետյանը, անդրադառնալով հարցադրումներին, հորդորել է օտարերկրյա ներդրողներին հնչեցված առաջարկությունները գրավոր ներկայացնել շահագրգիռ գերատեսչություններ՝ հանձնարարելով պատասխանատուներին համատեղ քննարկել և հետևողական լինել ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման հարցում: «Եթե մենք գալիս ենք ընդհանուր հայտարարի այն ամենի շուրջ, ինչ որ խոսում ենք, ես պարտավորվում եմ՝ մեր պայմանավորվածությունները ստորակետից հետո չորրորդ թվի ճշտությամբ անում ենք: Բայց դուք՝ բիզնեսի ներկայացուցիչներդ, ձևակերպեք՝ իմ անելիքն ինչն է, ձեր անելիքն ինչն է, որպեսզի քայլ առ քայլ գնանք: Ես սպասում եմ ձեր առաջարկին», - եզրափակել է վարչապետը:

Премьер-министр и крупные иностранные инвесторы РА обсудили вопросы увеличения объемов инвестиций в экономику Армении
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня принял представителей предприятий, осуществляющих крупные прямые иностранные инвестиции в РА.
Премьер-министр отметил, что Правительство придает важное значение увеличению объемов инвестиций в экономику нашей страны и готово обсудить совместные задачи в направлении обеспечения прогресса в этом направлении.
Главе Правительства представили проблемы, связанные с деятельностью компаний, осуществляющих инвестиции в различных сферах: информационных технологий, горной промышленности, энергетики, сельского хозяйства, пищевой промышленности, транспортных коммуникаций, которые в основном относились к налоговому и таможенному администрированию, диверсификации путей транспортных перевозок и др. В ходе обмена мнениями были обсуждены варианты решения этих проблем, а также затронуты вопросы, относящиеся к программам развития предприятий, на которых осуществляются иностранные инвестиции.
Коснувшись поставленных вопросов, Карен Карапетян призвал иностранных инвесторов озвученные предложения письменно представить в заинтересованные ведомства, поручив ответственным лицам совместно рассмотреть их и проявить последовательность в вопросе выполнения достигнутых договоренностей. «Если мы приходим к общему знаменателю вокруг всего того, о чем говорим, я обязуюсь, что мы выполним наши договоренности с точностью до четвертой цифры после запятой. Но вы, представители бизнеса, сформулируйте, что должен делать я, что должны делать вы, чтобы мы шли шаг за шагом. Я жду ваших предложений», - подытожил Премьер-министр.