Մոսկվայի` հայկական թեքումով դպրոցներից մեկը կարող է փակվել
Մոսկվայի Միջմշակութային կապերի թիվ 1650 դպրոցի ծնողները վերջերս դիմել էին «Հետք»-ին՝ ահազանգելով, որ հայկական թեքումով իրենց դպրոցը 2017թ. հունվարից, հնարավոր է , դադարի իր գոյությունը և միանա մոսկովյան մեկ այլ դպրոցի։
Դպրոցը հիմնադրվել է 1988թ.ին՝ երկրաշարժից հետո, որպեսզի Մոսկվայում հայտնված հայ երեխաները կարողանան կրթություն ստանալ: Այն հիմնադրել է մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, Մանկավարժական և սոցիալական գիտությունների ակադեմիայի թղթակից-անդամ, Աշխարհի ժողովուրդների հոգևոր միության ակադեմիայի ակադեմիկոս, պրոֆեսոր Օֆելյա Առաքելյանը:
Այս դպրոցը հադնիսանում է Ծաղկաձորի միջնակարգ դպրոցի «Քույր դպրոցը»։ 2013թ․ «Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագրի շրջանակներում 2 դպրոցների միջև ստորագրվել է համագոծակցության համաձայնագիր, ինչը հնարավորություն է տվել իրականացնելու համատեղ կրթական ծրագրեր, փոխայցելություններ, հայագիտական մրցույթներ և այլն։
Դպրոցը ֆինանսավորովում է աշակերտների թվով։ Այն նախատեսված 400 աշակերտի համար, սակայն այժմ այնտեղ սովորում է 159 աշակերտ, մեծամասնությունը՝ հայեր։
Ծնողներից մեկի՝ Արմինե Պետրոսյանի խոսքերով ` իրենք դիմել են Ռուսաստանի հայերի միություն, ՀՀ դեսպանություն, Սփյուռքի նախարարություն, հասարակական մի շարք կազմակերպությունների, սակայն որևէ օգնություն չեն ստացել։ Արձագանքել է միայն Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարությունը՝ առաջարկելով իրականացնել համատեղ կրթական ծրագրեր, ինչպես նաև՝ տրամադրել մեթոդաբանական ձեռնարկներ։
Արմինեի մեծ աղջիկն ավարտել է այս դպրոցը, իսկ երկու երեխաներն այժմ սովորում են՝ մեկը՝ 4-րդ, մյուսը՝ 6-րդ դասարանում։
Նրա խոսքերով՝ դպրոցի ներկայիս ռուս տնօրենը չի ընդունում նոր աշակերտների՝ պարզաբանելով, որ միևնույն է դպրոցը 2017թ․ հունվարից չի գործելու։ Դրա պատճառով էլ դպրոցի ֆինանսավորումը չի ավելանում, և Արմինեն այստեղ միտում է տեսնում։ «Շատ ծնողներ 2-3 ժամ ճամփա են գալիս, որ իրենց երեխաներին հենց այս դպրոց բերեն, որովհետև մթնոլորտն էնպիսին է, որ մենք մեր երեխաների համար կարող ենք հանգիստ լինել,- պատմում է նա։-Եթե դասերի վերջում մենք ուշանում ենք, գիտենք, որ մեր երեխաները ապահով տեղում են»։
Դպրոցը չփակելու համար շատ բաներ ծնողներն առաջարկել են սեփական միջոցներով անել, սակայն այդպես դպրոցը երկար պահել հնարավոր չէ։
Մենք փորձեցինք զրուցել Մոսկվայի 1650 դպրոցի նոր տնօրենի՝ Ելենա Պապովայի հետ, սակայն նա ասաց, որ ոչ մի հարցի չի պատասխանի և որ դիմենք իր վերադասին։
Մոսկվայի Կրթության դեպարտամենտի մամուլի խոսնակ Մարիա Երմակովան հայտնեց, որ մեր հարցերին կպատասխանեն գրավոր՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում։ Պատասխանները ստանալուն պես՝ կներկայացնենք։
Կրթության և գիտության նախարարությունից մեզ տեղեկացրին, որ իրենք ևս տեղյակ են ու մտահոգված են այդ դպրոցի ճակատագրով, քանի որ հիմնադիր Օֆելյա Առաքելյանը «լուրջ ներդրում ունի բազմամշակութային կրթության տեսության ու պրակտիկայի գործում»: Սակայն ԿԳՆ-ից հայտնում են, որ նախ՝ աշակերտների քիչ լինելը դժվարացնում է հետագա ֆինանսավորումը, բացի այդ՝ «դպրոցում ցածր է դասավանդման որակը»։
«Համատեղ ծրագրերի իրականացման համար որպես բազային դպրոց Մոսկվայի կառավարությունը առաջարկում է մեկ այլ մոսկովյան դպրոց, որում դասավանդման բարձր որակն առավել արդյունավետ կդարձնի նաև բուն համատեղ հայ-ռուսական , ինչպես նաև՝ հայապահպանման ծրագրերը»,- նշված է ԿԳՆ պատասխանի մեջ։

В Москве под угрозой закрытия одна из школ с армянским уклоном
В редакцию Hetq.am обратились родители учеников московской школы межкультурных связей номер 1650, которые сигнализировали о том, что с января 2017 г. эта школа с армянским уклоном может прекратить свое существование и объединиться с другой школой.
1650-я школа была основана после землетрясения 1988 г. с тем, чтобы оказавшиеся в Москве армянские дети могли получать образование. Основателем этой школы стала кандидат педагогических наук, член-корреспондент Академии педагогических и социальных наук, Академии духовного союза народов мира, профессор Офелия Аракелян.
В 2013 г. в рамках летней школы “Диаспора” между московской школой номер 1650 и средней школой Цахкадзора было подписано соглашение о сотрудничестве, которое дало возможность осуществлять совместные образовательные программы, взаимные поездки, конкурсы на знание армянского языка и т.д.
Школа финансируется по количеству учащихся. Она предусмотрена на 400 детей, но сейчас там учатся 159, в основном армяне.
По словам матери одного из учеников, Армине Петросян, они обращались в Союз армян России, посольство Армении, Министерство Диаспоры РА, ряд общественных организаций, но ни от кого помощи не получили. Откликнулось лишь Министерство образования и науки РА, предложившее осуществить совместные образовательные программы и предоставить методологические пособия.
Старшая дочь Армине уже окончила эту школу, сейчас здесь учатся двое ее младших детей – в 4-ом и 6-ом классах.
По словам нашей собесединцы, нынешний директор школы, русская по национальности, не принимает новых учеников, мотивируя это тем, что с января 2017 г. школа перестанет действовать. Из-за этого финансирование школы не увеличивается, в чем Армине видит определенную тенденцию. “Многие родители тратят на дорогу 2-3 часа, чтобы привозить детей в эту школу, потому что атмосфера здесь такая, что мы спокойны за детей. Если после окончания уроков мы опаздываем, то знаем, что наши дети в надежном месте”,- отметила Армине Петросян.
Чтобы школа не прекратила свое существование, родители предложили решить многие вопросы за счет собственных средств, но таким образом долго содержать школу не удастся.
Мы попытались побеседовать и с новым директором 1650-ой московской школы Еленой Поповой, но она отказалась отвечать на наши вопросы, посоветовав обратиться в вышестоящую инстанцию.
Пресс-секретарь Департамента образования Москвы Мария Ермакова заявила, что ответит на наши письменные вопросы в течение недели. Ответы М.Ермаковой мы представим сразу по их получении.
В Министерстве образования и науки нам сказали, что в курсе возникшей ситуации и озабочены судьбой этой школы, поскольку ее основатель Офелия Аракелян “внесла серьезный вклад в дело теории и практики мультикультурного образования”. Вместе с тем в МОН отметили, что небольшое число учащихся затрудняет дальнейшее финансирование, кроме того, “в школе низкий уровень преподавания”.
“В качестве базовой школы для осуществления совместных программ правительство Москвы предлагает другую московскую школу с высоким уровнем преподавания, что позволит обеспечить большую эффективность совместных армяно-российских проектов и программ по сохранению армянской идентичности”,- говорится в ответе МОН.