Գերատեսչությունների գործունեությունը գնահատվելու է ներդրումային ցուցանիշներով
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են նախարարությունների, գերատեսչությունների և մարզպետարանների գործունեության արդյունքների գնահատման մեխանիզմներն ու հայտանիշերը:
Վարչապետը նշել է, որ գնահատման հայտանիշերի թվում կարևորագույններից մեկը լինելու է ներդրումային ցուցանիշը՝ ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին: «Դուք պետք է մինչ տարեվերջ ներկայացնեք կոնկրետ հայտանիշերով առաջարկություններ՝ գնահատելու գերատեսչության աշխատանքը, որոնց մեջ պետք է սահմանված լինի նաև տարեկան ներդրումային ծրագիրը»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է ներդրումներ ներգրավվելու ուղղությամբ գերատեսչությունների աշխատանքը և նշել, որ այդ հարցին պետք է ցուցաբերել համակարգային մոտեցում: «Անհրաժեշտ է պարբերաբար հանդիպել ներդրողների հետ, ցուցաբերել բիզնես մոտեցում, փոխել ներդրումային մթնոլորտը: Մենք ունենք պոտենցիալ ներդրողներ, որոնց պետք է խրախուսել՝ ներգրավվելու տարբեր ծրագրերում»,- շեշտել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ ձևավորվելու է նաև մարզի անձնագիր, որով բնութագրվելու է մարզը, ներկայացվելու են զարգացման ուղղություններն ու առավելությունները: Վարչապետի խոսքով՝ մարզպետարանների գործունեության հիմնական ուղենիշերը պետք է հիմնված լինեն մարզի անձնագրի վրա: Այժմ քայլեր են ձեռնարկվում՝ մարզերում ներդրումային միջավայրի բարելավման ուղղությամբ: «Եկել ենք այն գաղափարին, որ յուրաքանչյուր մարզ պետք է ունենա իր անձնագիրը, համայնքային ծրագիրը, և մարզպետը պետք է պատասխանատու լինի, թե ինչքան ներդրում է կատարվել իր տարածքում, ինչը կնպաստի ներդրումային միջավայրի զարգացմանը»,- ասել է գործադիրի ղեկավարը:
Կարեն Կարապետյանը խորհրդակցության մասնակիցներին հանձնարարել է գործունեության գնահատման հայտանիշերի հետ կապված սեղմ ժամկետներում ներկայացնել համապատասխան առաջարկություններ

Премьер-министр РА: деятельность ведомств будет оцениваться по инвестиционным показателям
Под председательством Премьер-министра Карена Карапетяна в Правительстве состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены механизмы и критерии оценки результатов деятельности министерств, ведомств и областных администраций.
Премьер-министр отметил, что в числе критериев оценки одним из важнейших будет инвестиционный показатель, как внутренний, так и внешний. «Вы должны до конца года представить предложения с конкретными критериями оценки работы ведомства, в которых должна быть определена также годовая инвестиционная программа», - сказал Карен Карапетян. Глава Правительства указал на важность работы ведомств в направлении привлечения инвестиций и отметил, что к этому вопросу нужно проявить системный подход. «Нужно периодически встречаться с инвесторами, проявлять бизнес-подход, менять инвестиционную атмосферу. У нас есть потенциальные инвесторы, которых нужно поощрять, чтобы они приняли участие в различных программах», - акцентировал Премьер-министр.
Глава Правительства отметил, что будет также сформирован паспорт области, который будет ее характеризовать, будут представлены направления и преимущества развития. По словам Премьер-министра, основные ориентиры деятельности областных администраций должны быть основаны на паспорте области. В настоящее время предпринимаются шаги в направлении улучшения бизнес-среды. «Мы пришли к той идее, что каждая область должна иметь свой паспорт, программу для общин, и губернатор должен быть ответственным за то, сколько инвестиций осуществлено на его территории, что будет способствовать развитию инвестиционной среды», - сказал Глава Правительства.
Карен Карапетян поручил участникам совещания в сжатые сроки представить соответствующие предложения касательно критериев оценки деятельности.