Դեսպանը մասնակցում է նախադպրոցական հաստատություններում վերանորոգման ծրագրի բացման արարողություններին
Այսօր Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Ա. Հեֆերնը և այլ պաշտոնյաներ ու հյուրեր մասնակցել են Երևանի Քանաքեռ-Զեյթուն և Աջափնյակ վարչական շրջանների թիվ 161 և 46 նախադպրոցական կրթական հաստատություններում Միջազգային օգնություն և զարգացում (IRD) կազմակերպության կողմից խոհանոցների և սանհանգուցների վերանորոգման ծրագրի ավարտը նշանավորող միջոցառմանը։
Այդ հաստատությունները կառուցվել են վաղ յոթանասնականներին և երբևէ չեն բարեկարգվել: IRD-ն եռամսյա ժամկետում իրականացրել է այս երկու վերանորոգման ծրագրերը՝ ԱՄՆ   աջակցությամբ և ՎՕՍԲ կամ LDS Charities բարեգործական կազմակերպության համաֆինանսավորմամբ:
Քանաքեռ-Զեյթունի թաղապետարանի մասնակցությունը հնարավորություն էտվել թիվ 161 մանկապարտեզի խոհանոցում տեղադրել մեծ վառարան: Վերանորոգման ծրագիրն անդրադարձել է կարևոր հիմնախնդրին և բարելավել երեխաների սննդային և սանիտարական հիգիենայի պայմանները: IRD-ն տրամադրել է նաև հագուստ, վերմակներ և դպրոցական պարագաներ:
1992 թվականից ի վեր ԱՄՆ պետդեպարտամենտը տարբեր ծրագրերի միջոցով տարածաշրջանին տրամադրել է մարդասիրական օգնություն՝ հայտնի «Աջակցությունը տալիս է հույս» (ԱՏՀ) ծրագրի շրջանակներում: Առայսօր, ԱՏՀ ծրագրի շրջանակներում շուրջ 405 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողության աջակցություն է հասել Հայաստան, ի նպաստ կարիքավոր բնակչության՝ ծերերի, հաշմանդամների, երեխաների, երկրաշարժից տուժածների և այլոց: Այս մասին հայտնում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի գրասենյակը:

U.S. Ambassador to Armenia John A. Heffern, along with Armenian officials and guests, participated in the opening of the newly renovated kitchen and sanitary facilities in kindergartens in the Kanaker-Zeytun (No.161) and Achapnyak (No. 46) districts of Yerevan. The USG-supported renovation projects were implemented by International Relief and Development (IRD).
The preschools were constructed in the 1970s and had fallen into disrepair. Over a three-month period, IRD implemented the two renovation projects with support from the U.S. Department of State and co-funding from the Church of Latter-day Saint Charities. The Kanaker-Zeytun Community Governor’s contribution to the project supported purchase of a large electrical range for the kitchen. The renovation project addressed important humanitarian needs and improved food hygiene and sanitary conditions for the preschoolsÕ› children. IRD also provided clothes, quilts, and school supplies to the children.
Since 1992, the U.S. Department of State has been providing humanitarian assistance throughout the region through projects known collectively as Operation Provide Hope (OPH). To date, assistance valued at USD $405 million has been directed to Armenia through OPH to benefit needy populations including the elderly, disabled, orphans, children, and victims of disaster.