Նախորդ տարվա 18 միլիոնի փոխարեն այս տարի կծախսվի 39 միլիոն
2017 թվականի Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոներին նվիրված միջոցառումների իրականացման համար Երևանի քաղաքապետարանը հատկացրել է մոտ 39 միլիոն դրամ։
Երեւանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանի այն պնդումը, որ այս տարվա ամանորյա միջոցառումներին հատկացված բյուջեն կրճատվել է, ընդամենն այն մասին է, բյուջեն նվազել է 1,5 միլիոն դրամով։
Նախորդ տարի գլխավոր տոնածառի և չորս համերգային ծրագրերի համար հատկացվել էր մոտ 40 մլն 510 հազար դրամ: Այս տարի որոշվել է ծախսերը կրճատելու նպատակով կազմակերպել երկու միջոցառում, սակայն եթե նախորդ տարի այդ երկու միջոցառումները արժեցել էին 18 միլիոն դրամ, ապա այս տարի դրանց վրա կծախսվի 39 միլիոն։ Փաստորեն, միջոցառումների թիվը կրճատվել է երկու անգամ, իսկ բյուջեն՝ 1,5 միլիոն դրամով:
Համաձայն կնքված պայմանագրի բնութագրի՝ դեկտեմբերի 31-ին գլխավոր տոնածառի շուրջ պետք է իրականացվի տոնական համերգային 2,5 ժամ տևողությամբ ծրագիր հայ էստրադայի երգիչների և DJ-ների մասնակցությամբ, որի ընթացքում նաև կիրականացվի 3 րոպե տևողությամբ հրավառություն։
Տոնական համերգի համար պետք է ապահովվեն բեմահարթակ, բեմական կոնստրուկցիաներ, ձայնային և լուսային սարքավորումներ։
«Ամանորի թեմայով բեմահարթակի ձևավորման համար պետք է մշակվի տպագրվող նյութերի դիզայն և այդ նյութերը պետք է տեղադրվեն և փակցվեն համապատասխան վայրերում»,-նշված է բնութագրում։
Այնուհետ, հունվարի 5-ին Ազատության հրապարակում մանկական երգի, պարի խմբերի մասնակցությամբ ամանորյա թեմատիկ թատերականացված ներկայացում է կազմակերպվելու՝ երկու ժամ տևողությամբ։ Որի համար ևս պետք է ապահովի 100 ք/մ բեմահարթակ, բեմական կոնստրուկցիաներ, ձայնային և լուսային սարքավորումներ։ Այս միջոցառման համար ևս պետք է մշակվի տպագրվող նյութերի դիզայն և այդ նյութերը պետք է տեղադրվեն և փակցվեն համապատասխան վայրերում։
Միջոցառումների կազմակերպիչն է «Սթեյջ Դիզայն» ՍՊԸ-ն, որը համաձայն պետական ռեգիստրի տվյալների, պատկանում է գործիքավորող Լևոն Փասոդյանին։
Նշենք, որ նախորդ տարի ամանորյա միջոցառումների համար հատկացված բյուջեից ամենամեծ գումարը՝ 22 մլն 510 հազար դրամ, հատկացվել էր գլխավոր տոնածառի լույսերի վառման հանդիսավոր արարողության կազմակերպման համար, սակայն այս տարի այդ միջոցառումը չի կայացել։

В этом году мэрия Еревана потратит на новогодние мероприятия 39 млн драмов против 18 млн в прошлом году
Мэрия Еревана выделила 39 млн драмов на организацию новогодних и рождественских праздников в 2017 году
Утверждения вице-мэра Арама Сукиасяна о сокращении бюджета новогодних мероприятий означали, что будет выделено всего на 1,5 млн драмов меньше.
В прошлом году установка главной елки и проведение четырех концертных программ обошлись примерно в 40 млн 510 тыс. драмов. В этом году с целью сокращения финансовых средств будут организованы два праздничных мероприятия. Но если в прошлом году на это количество концертов было потрачено 18 млн драмов, то в этом году – 39 млн. Получается, что число мероприятий сократилось в два раза, а бюджет на их проведение – на 1,5 млн драмов.
Согласно заключенному договору, 31 декабря у главной елки должен состояться 2,5-часовой праздничный концерт с участием армянских эстрадных певцов и диджеев, который завершится 3-минутным фейерверком.
С этой целью должна быть построена сцена, доставлены сценические конструкции, звуковое и световое оборудование.
5 января на площади Свободы будет организовано 2-часовое театрализованное новогоднее представление с участием детских коллективов, для которого также потребуются сцена, сценические конструкции, световое и звуковое оборудование.
Организатором мероприятий является ООО “Стейдж Дизайн”, которое, согласно данным госреестра, принадлежит инструменталисту Левону Пасодяну.
Отметим, что в прошлом году самая крупная сумма, которая была выделена из бюджета на новогодние мероприятия, составила 22 млн 510 тыс. драмов. Она была направлена на организацию торжественного зажжения огней на главной елке. В этом году такое мероприятие не состоялось.