Լիլիթի կյանքն ու վագոն-տնակը անհամատեղելի են
Հայաստանում ապրում է Մուկովիսցիդոզով հիվանդ 35 երեխա: Նրանցից մեկը 10-ամյա Լիլիթ Սարգսյանն է: Լիլիթի մասին «Հետքում» տպագրված մի քանի հոդվածները բուռն քննարկման թեմա դարձան:
Լիլիթին բուժող բժիշկուհի Սաթենիկ Հարությունյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ աղջկա հիվանդության ընթացքը նման չի եղել Մուկովիսցիդոզ հիվանդության նախանշաններին: Այդ իսկ պատճառով կասկածներ են եղել: Նախնական ախտորոշումը տրվել է հենց Մուկովիսցիդոզ, Շվեդիայից ժամանած բժիշկը, նայելով Լիլիթի ախտորոշմանը, հաստատել է, որ նրա մոտ հենց այդ հիվանդությունն է:
«Լիլիթին պետք է աջակցություն: Այդ հիվանդությունն ունեցող երեխաները պետք է լավ սնվեն, եթե չսնվեն` իրենց դեղը ընդհանրապես պետք էլ չի լինի»,-ասում է Ս. Հարությունյանը:
Բժշկուհու խոսքերով` կա վիրուս, որն առաջանում է խոնավությունից, կեղտոտ ջրերից եւ այլն: Լիլիթի մոտ այդ վիրուսը դեռ չկա, սակայն չի բացառվում, որ առաջիկայում լինի, քանի որ այն պայմանները, որտեղ նա ապրում է, բարենպաստ է վիրուսի համար:
Լիլիթն ապրում է վագոն-տնակում: Այն խիստ վտանգավոր է հիվանդի կյանքի ու առողջության համար: 3 ամիսը մեկ Լիլիթն ու բոլոր հիվանդներն անվճար հետազոտվում են եւ ստանում են անվճար դեղորայք:
Սաթենիկ Հարությունյանն ասում է, որ Լիլիթի աջ թոքն իր ֆունկցիան ամբողջությամբ չի կատարում, կարելի է ասել` այն չի գործում: Սակայն Լիլիթի մոտ մեկ դրական բան կա. ենթաստամոքսային գեղձը շատ ախտահարված չէ այդ իսկ պատճառով Լիլիթը վտիտ չէ:
«Հետքը» շարունակում է կազմակերպել դրամահավաք` Լիլթի ընտանիքի համար Սիփանիկ գյուղում տուն գնելու նապատակով: Ովքեր ուզում են մասնակցել այդ նախաձեռնությանը, խնդրում ենք Լիլիթի մոր` Կարինե Սարգսյանի անունով բացված հաշվեհամարին փոխանցել հազար դրամ:

Жизнь Лилит и домик-вагончик несовместимы
В Армении живет 35 детей, больных муковисцидозом. Среди них и 10-летняя Лилит Саркисян. Опубликованные в "Hetq"-е несколько статей об этой девочке стали темой бурных обсуждений.
В беседе с нами лечащий врач Лилит Сатеник Арутюнян сообщила, что ход болезни у девочки не напоминал мусковисцидоз, поэтому были сомнения. Предварительный диагноз поставил врач, прибывший из Швеции, который подтвердил, что у Лилит именно это заболевание.
"Лилит нужна помощь. Дети, больные мусковисцидозом, должны хорошо питаться, в противном случае им лекарства уже не потребуются",- говорит С.Арутюнян.
По словам врача, от влаги, грязной воды и других неблагоприятных условий может появиться определенный вирус. У Лилит его пока нет, однако не исключено, что в ближайшее время этот вирус появится, так как условия, в которых живет девочка, благоприятствуют этому.
Лилит живет в домике-вагончике, который крайне опасен для жизни и здоровья. Каждые 3 месяца Лилит и другие аналогичные больные проходят бесплатное обследование и бесплатно получают лекарства.
Сатеник Арутюнян говорит, что у Лилит правое легкое функционирует не полностью, можно сказать, не функционирует. Однако в состоянии Лилит есть и положительный момент: поджелудочная железа не очень поражена, поэтому Лилит не худенькая.
"Hetq" продолжает сбор денежных средств с целью приобретения дома для семьи Лилит в селе Сипаник. Всех желающих присоединиться к этой инициативе мы просим перечислить тысячу драмов на расчетный счет, открытый на имя мамы Лилит Карине Саркисян.