Կոալիցիոն մրցություն, կամ երբ գնդակը ԲՀԿ-ի դաշտում է
«Պետք չէ սպորտը խառնել քաղաքականությանը» արտահայտությունը վաղուց կորցրել է իր արդիականությունը: Տասնամյակներ շարունակ աշխարհը ականատես է լինում, թե ինչպես են քաղաքական հակասություններ ունեցող երկրները բառիս բուն իմաստով բախվում նաեւ մարզական մրցությունների ժամանակ, որոնց տրվում է քաղաքական աստառ, եւ որոնք հաճախ զուգակցվում են սկանդալով (Իրան-Իսրայել, Իրան-ԱՄՆ, Ռուսաստան-Վրաստան, Հայաստան-Ադրբեջան, Հայաստան-Թուրքիա եւ այլն):
Սպորտի քաղաքականացումը վաղուց արդեն իրականություն է դարձել նաեւ ներքաղաքական կյանքում: Խոսքը Հայաստանի մասին է, որտեղ աստիճանաբար ավելի ու ավելի է սրվում ՀՀԿ-ԲՀԿ կոալիցիոն մարզական հակամարտությունը: ԲՀԿ առաջնորդ, նախկին բազկամարտիկ Գագիկ Ծառուկյանը 2004-ից, երբ ԲՀԿ-ն դեռ չկար, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահն է: Կոալիցիոն հուշագրով ԲՀԿ-ին է պատկանում սպորտի եւ երիտասարդության նախարարի պորտֆելը: Իսկ հատկապես ՀԱՕԿ-ում հավաքված են Ծառուկյանին հավատարիմ մարդիկ, որոնց թվում են, օրինակ, կոմիտեի գլխավոր քարտուղար, ԲՀԿ-ական Հրաչյա Ռոստոմյանը, ֆիզկուլտինստիտուտի ռեկտոր, ՀԱՕԿ-ի փոխնախագահ, ԲՀԿ-ական Վահրամ Առաքելյանը:
Մարզական ֆեդերացիաների ղեկավարների մեջ են հայտնի ԲՀԿ-ականներ Արմեն Գրիգորյանը (սպորտի եւ երիտասարդության նախկին նախարար, ՀԱՕԿ նախկին գլխավոր քարտուղար, սուսերամարտի ֆեդերացիայի նախագահ), Սամվել Խաչատրյանը (սպորտի եւ երիտասարդության փոխնախարար, ծանրամարտի ֆեդերացիայի նախագահ), նույն Ռոստոմյանը (բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահ): Օլիմպիական մարզաձեւերում հայաստանցի մարզիկների հաջողություններն էլ թե հեռուստաընկերությունների, թե մարզիկների կողմից հետեւողականորեն կապվում են Ծառուկյանի անվան հետ:
Սակայն կա երկու ֆեդերացիա, որտեղ մենաշնորհը ՀՀԿ-ինն է: Դրանք են Սերժ Սարգսյանի ղեկավարած շախմատի ֆեդերացիան եւ ՀՀԿ խորհրդի անդամ Ռուբեն Հայրապետյանի գլխավորած ֆուտբոլի ֆեդերացիան:
Շախմատի ֆեդերացիայի նախագահությունում եւ հանձնաժողովներում գրոսմայստերների ու շախմատային գործիչների կողքին կան մարդիկ, որոնց՝ մարզաձեւի հետ ունեցած կապի մասին պիտի դատի ընթերցողը. Տիգրան Սարգսյան (վարչապետ, ֆեդերացիայի նախագահի տեղակալ, ֆեդերացիայի խորհրդի անդամ), գործարարներ Միխայիլ Բաղդասարով, Բարսեղ Բեգլարյան, Մաքսիմ Հակոբյան, ՀՀԿ-ական մարզպետներ Արմեն Ղուլարյան (Տավուշ), Կովալենկո Շահգալդյան (Կոտայք), Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյան, նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյան, Լոռու նախկին մարզպետ Հենրիկ Քոչինյան:
ՀՖՖ գործկոմում էլ ընդգրկված են ոչ պակաս կարկառուն ՀՀԿ-ականներ Տարոն Մարգարյանը, Սուքիաս Ավետիսյանը, Դերենիկ Դումանյանը:
ՀՀԿ-ԲՀԿ մարզական թեժ հակամարտության մեկնակետ կարելի է համարել 2009 թ. Գագիկ Ծառուկյանի արած հայտարարությունը, երբ վերջինս նշեց, որ չի գնալու Բուրսա՝ Թուրքիա-Հայաստան ֆուտբոլային հանդիպմանը, քանի որ գիտի՝ մերոնք պարտվելու են. «Ես որտեղ գնամ, մենք պետք է հաղթենք»:
Սրան շուտով բավականին կոշտ պատասխանեց Հայրապետյանը. «Օլիմպիական կոմիտեի նախագահը, երբ նման հայտարարություն է անում, իհարկե, դա շատ վատ է, դաժե բարոյական չէ, այն դեպքում, երբ օլիմպիական ցիկլում է հանդես գալիս Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը, եւ Թուրքիա-Հայաստան խաղից մեկ օր առաջ խաղում էր 21 տարեկանների հավաքականը, որն իր իսկ մրցաշարն էր, Գագիկ Ծառուկյանի մրցաշարում էր հանդես գալիս: Գագիկ Ծառուկյանի նման արտահայտությունն ինձ շատ է զարմացնում: Ես հեչ բարոյական չեմ համարում նման բաները: Բուլղարացի Վանգա՞ն ա, ի՞նչ ա, որ կանխագուշակում ա` մենք հաղթելո՞ւ ենք, թե՞ պարտվելու: Ցանկալի կլիներ, այ, օրինակ, իրա հսկա մարմնով` մուսկուլներով բանով, գար ու ներկա լիներ էդ խաղին: Միգուցե ոգեւորվեր մեր ազգային հավաքականը Վանուշ Խանամիրյանի նման: Էդ դեպքում մենք կունենայինք հաջողություն»:
2010-ի նոյեմբերին ՀՖՖ հերթական ընտրությունների ժամանակ կառույցի գործադիր կոմիտեի կազմից դուրս մնացին երկու ԲՀԿ-ականները՝ Ռուբեն Սինոյանը եւ Վահրամ Առաքելյանը, ինչն ամենեւին էլ չզարմացրեց մարզասեր հասարակությանը: Սրա պատասխանն էլ չուշացավ. ՀՖՖ-ի 2010-ի տարեվերջյան մրցանակաբաշխությանը չմասնակցեցին ՀԱՕԿ-ի եւ նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաները:
Չնայած տարին դեռ չի ավարտվել, բայց փաստ է, որ մրցաշրջան-2011-ը, եթե կարելի է այդպես ասել, անհաջող էր ԲՀԿ-ի համար: Օլիմպիական մարզաձեւերի մեր ներկայացուցիչները, որոնց «թեւ ու թիկունքը» Ծառուկյանն է, սպասվածից վատ հանդես եկան: Ավանդաբար մեզ մեդալներ բերող մարզաձեւերից միայն հունահռոմեական ըմբշամարտում Եվրոպայի ոսկին նվաճեց Ռոման Ամոյանը, իսկ ծանրամարտիկները, բռնցքամարտիկները, մյուս ըմբշամարտիկները ոչ միայն չկանգնեցին պատվո հարթակի առաջին աստիճանին, այլեւ օլիմպիական ուղեգրերի համար պայքարում հիասթափեցրին մարզասերներին: Ի՞նչ տեղի ունեցավ ՀՀԿ-ական ճակատում:
Չնայած նոյեմբերին մեր շախմատիստները վերջին պահին ձեռքից բաց թողեցին Եվրոպայի թիմային ոսկին, սակայն մինչ այդ արդեն նվաճել էին աշխարհի լավագույն թիմի կոչումը, ինչը աննախադեպ արդյունք է հավաքականի համար: Եվ, բնականաբար, սա իր ազդեցությունը կունենա նաեւ տարեվերջին 2011-ի լավագույն մարզիկին որոշելու հարցում: Լավագույնների 10-յակում կլինեն նաեւ ֆուտբոլի ազգային հավաքականի անդամներ, որովհետեւ մեր ընտրանին այս տարի բավականին հաջող ու արդյունավետ խաղ ցուցադրեց՝ ստիպելով ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ Եվրոպայում խոսել իր մասին:
Եվ ուրեմն եթե նախորդ երկու տարիներին լավագույնն էին ճանաչվում աշխարհի չեմպիոն դարձած մեր ծանրամարտիկները (2009-ին՝ Նազիկ Ավդալյանը, 2010-ին՝ Տիգրան Գեւորգի Մարտիրոսյանը), ապա այս տարի մեր լավագույնը, ըստ էության, կրկին շախմատիստ կլինի (2005 եւ 2006 թթ. թիվ 1 մարզիկը եղել է Լեւոն Արոնյանը, 2008 թ.՝ Գաբրիել Սարգսյանը):
Նոյեմբերի 10-ին մարզահամերգային համալիրում ՀՀԿ-ի կազմակերպած համերգի ժամանակ վարչապետը հայտարարեց. «Ուզում ենք, որ հայ երիտասարդները համոզված լինեն, որ Հանրապետական կուսակցությունը ամեն ինչ անելու է, որ այս տրամադրությամբ մենք հաղթահարենք բոլոր դժվարությունները: Այս տոնական տրամադրությունը մեզ լիցքավորելու է, եւ մենք ձեզ հետ միասին կարողանալու ենք կառուցել այնպիսի Հայաստան, որը աշխարհին տալու է տաղանդաշատ երիտասարդներ: Մենք ունենալու ենք հաղթանակներ շախմատի ոլորտում, մենք ունենալու ենք հաղթանակներ ֆուտբոլի ոլորտում, եւ այդ ներուժը այսօր այս դահլիճում է»:
Թե ինչու վարչապետը չնշեց մյուս մարզաձեւերի անունները, ինքնին հասկանալի է: Այս խոսքերը կոտրած տաշտակի մասին հայտնի հայտարարության տրամաբանական շարունակությունն են թվում, ու կարծես թե արդեն հստակ ուրվագծվում է այն քաղաքական ուժի կերպարը, որին սպառնում է կանգնել այդ տաշտակի առաջ:
Ձեւափոխելով Սերժ Սարգսյանի «ֆուտբոլային դիվանագիտության» ներմուծած հայտնի արտահայտություններից մեկը՝ «գնդակը Թուրքիայի կիսադաշտում է», կարելի է ասել՝ գնդակը ԲՀԿ-ի կիսադաշտում է:

Коалиционное соперничество, или когда мяч на половине поля ППА
Выражение "не надо смешивать спорт с политикой" давно уже утратило свою актуальность. На протяжении десятилетий мир становился свидетелем того, как страны, имеющие политические разногласия, в буквальном смысле сталкиваются и во время спортивных соревнований, которым придается политическая подоплека и которые сопровождаются скандалами (Иран-Израиль, Иран-США, Россия-Грузия, Армения-Азербайджан, Армения-Турция и т.д.).
Политизация спорта давно уже стала реальностью и во внутриполитической жизни. Речь идет об Армении, где постепенно обостряется спортивный конфликт между двумя коалиционными партнерами – Республиканской партией Армении и партией "Процветающая Армения". Лидер ППА, бывший армрестлингист Гагик Царукян занимает пост президента Национального Олимпийского Комитета Армении с 2004 г., когда партии "Процветающая Армения" еще не было. По коалиционному меморандуму ППА принадлежит портфель министра по вопросам спорта и молодежи, а в НОКА собрались преданные Царукяну люди, в числе которых генеральный секретарь НОКА, член ППА Грачья Ростомян, ректор Института физкультуры, вице-президент НОКА, член ППА Ваграм Аракелян.
Представители ППА есть и среди руководителей спортивных федераций: Армен Григорян (бывший министр по вопросам спорта и молодежи, бывший генсек НОКА, председатель Федерации фехтования), Самвел Хачатрян (замминистра по вопросам спорта и молодежи, председатель Федерации тяжелой атлетики), тот же Ростомян (председатель Федерации баскетбола). Успехи армянских спортсменов в олимпийских видах спорта телекомпании и сами спортсмены постоянно связывают с именем Царукяна.
Однако есть две федерации, которые монополизированы Республиканской партией. Это возглавляемая президентом страны Сержем Саргсяном Федерация шахмат и Федерация футбола, которой руководит член совета РПА Рубен Айрапетян.
В президиуме и комиссиях Федерации шахмат наряду с гроссмейстерами и шахматными деятелями есть люди, о связи которых с этим видом спорта должны судить читатели. Это Тигран Саркисян (премьер-министр, зампредседателя ФШ), предприниматели Михаил Багдасаров, Барсег Бегларян, Максим Акопян, губернаторы-республиканцы Армен Гуларян (Тавуш), Коваленко Шахгалдян (Котайк), мэр Гюмри Вардан Гукасян, бывший начальник полиции Алик Саркисян, бывший губернатор Лори Генрик Кочинян.
Не менее видные республиканцы собрались и в исполкоме Федерации футбола: Тарон Маргарян, Сукиас Аветисян, Дереник Думанян.
Началом острого спортивного конфликта между РПА и ППА можно считать сделанное в 2009 г. заявление Гагика Царукяна о том, что он не поедет в Бурсу на футбольную встречу Турция-Армения, так как знает, что наши проиграют. "Везде, куда я еду, наши должны выигрывать",- заявил лидер ППА.
Вскоре с ответным и достаточно жестким заявлением выступил Рубен Айрапетян: "Это, конечно, очень плохо, что президент Олимпийского Комитета делает такое заявление. Это даже безнравственно. ...Подобные заявления Гагика Царукяна меня очень удивляют. Он кто, болгарская Ванга, чтобы предсказывать, победим мы или проиграем? Было бы желательно, чтобы Царукян с его огромным телосложением и мускулами присутствовал на этой игре. Может, это воодушевило бы нашу национальную сборную, и мы бы добились успеха".
Во время очередных выборов в ФФА в ноябре 2010 г. из состава исполнительного комитета структуры выбыли двое членов "Процветающей Армении" – Рубен Синоян и Ваграм Аракелян, что не удивило любителей спорта. Ответный шаг не опоздал: высокопоставленные чиновники НОКА и Министерства по вопросам спорта и молодежи не приняли участие в ежегодной церемонии вручения премий ФФА.
И хотя год пока не завершен, однако факт, что для ППА "спортивный сезон-2011" выдался неудачным. Наши представители олимпийских видов спорта, для которых "опорой и поддержкой" является Царукян, выступили хуже ожидавшегося. Из тех видов спорта, в которых Армения традиционное завоевывает медали, лишь борец греко-римского стиля Роман Амоян завоевал звание чемпиона Европы, а тяжелоатлеты, боксеры, другие борцы не только не поднялись на пьедестал почета, но и разочаровали болельщиков в борьбе за олимпийские путевки.
А что происходило на фронте РПА? Несмотря на то, что наши шахматисты в последний момент упустили из рук командное золото Европы, до этого они уже завоевали звание лучшей команды мира, что является беспрецедентным результатом для сборной. И это, разумеется, окажет влияние на определение в конце года лучшего спортсмена 2011 г. В десятку лучших войдут и члены национальной сборной по футболу, потому что в этом году наши футболисты выступали довольно успешно и показали результативную игру, заставив говорить о себе не только в Армении, но и в Европе.
Если в предыдущие два года лучшими признавались наши тяжелоатлеты, завоевавшие титулы чемпионов мира (в 2009-ом – Назик Авдалян, в 2010-ом – Тигран Мартиросян), то в этом году лучшими вновь станут шахаматисты (в 2005-ом и 2006-ом спортсменом номер один был признан Левон Аронян, в 2008-ом – Габриел Саркисян).
Во время концерта, организованного РПА 10 ноября в Спортивно-концертном комплексе, премьер-министр Тигран Саркисян заявил: "Мы хотим, чтобы армянская молодежь была уверена в том, что Республиканская партия сделает все, чтобы с таким настроением мы преодолевали все трудности. Это праздничное настроение придаст нам стимул, и мы с вами сможем построить такую Армению, которая даст миру талантливую молодежь. У нас будут победы в шахматах, мы добьемся побед в футболе. И этот потенциал сегодня сидит в этом зале".
То, что премьер не перечислил другие виды спорта, само по себе понятно. Эти слова кажутся логическим продолжением его известного выражения о разбитом корыте. И, казалось, уже четко вырисовывается облик той политической силы, которой грозит оказаться перед этим корытом.
Несколько изменив одно из внедренных Сержем Саргсяном известных выражений "футбольной дипломатии" – "мяч на половине поля Турции", можно сказать, что мяч на половине поля ППА.