Վարչապետի մոտ քննարկվել են Գեղարքունիքի մարզից ստացված ներդրումային ծրագրերի փաթեթները
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Գեղարքունիքի մարզից ներկայացված ներդրումային ծրագրերի փաթեթները՝ վարչապետի մարզային այցի շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն:
Մանրամասն անդրադարձ է կատարվել ներկայացված բիզնես ծրագրերից յուրաքանչյուրին, որոնք վերաբերում են պանրագործության, կաթնամթերքի, գյուղմթերքի արտադրության ընդլայնմանն ու զարգացմանը, ինչպես նաև առանձին բիզնես ծրագրերում արտաքին ներդրողների ներգրավմանը:
Կարևորելով մարզերում ներդրումային ծրագրերի խթանումն ու իրականացումը՝ վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը համաֆինանսավորելու և աջակցություն է ցուցաբերելու այն ծրագրերին, որոնք հեռանկարային են, ունեն տնտեսական հիմնավորում, գնահատված ռիսկեր, կարող են դառնալ արդյունավետ բիզնես՝ ստեղծելով նոր աշխատատեղեր և ապահովելով մուլտիպլիկատիվ էֆեկտ:
Ամփոփելով քննարկման արդյունքները՝ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է Գյուղատնտեսության, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություններին և առաջարկել Կենտրոնական բանկին՝ հավանության արժանացած ծրագրերի իրականացմանը համապատասխան ընթացք տալու նպատակով դիտարկել իրենց կառույցների միջոցով օժանդակություն ցուցաբերելու հնարավորությունը:
Առաջարկվել է նաև Կենտրոնական բանկի մասնակցությամբ ստեղծել հարթակ՝ գործարարների համար բիզնես դասընթացներ և ուսումնական ծրագրեր իրականացնելու նպատակով, ինչը կնպաստի ներդրումային ծրագրերի ավելի հիմնավոր և արդյունավետ կազմմանը:

У Премьер-министра обсуждены полученные из Гегаркуникской области пакеты инвестиционных программ
У Премьер-министра Карена Карапетяна состоялось совещание с участием руководителей заинтересованных ведомств, в ходе которого были обсуждены полученные из Гегаркуникской области пакеты инвестиционных программ – согласно договоренностям, достигнутым в рамках областного визита Премьер-министра.
Были детально обсуждены все представленные бизнес-программы, которые касаются расширения и развития сыроделия, производства молочной продукции, сельхозпродуктов, а также привлечения внешних инвесторов в отдельные бизнес-программы.
Придавая важное значение стимулированию и реализации инвестиционных программ в областях, Премьер-министр отметил, что Правительство будет софинансировать и поддерживать те программы, которые перспективны, имеют экономическое обоснование, оцененные риски, могут стать эффективным бизнесом, создавая новые рабочие места и обеспечивая мультипликативный эффект.
Подводя итоги обсуждения, Карен Карапетян поручил министерствам сельского хозяйства, экономического развития и инвестиций и предложил Центральному банку, с целью обеспечения соответствующего хода реализации одобренных программ, рассмотреть возможность оказания содействия через свои структуры.
Предложено также с участием Центрального банка создать площадку для проведения бизнес-курсов и реализации учебных программ для предпринимателей, которые будут способствовать более обоснованному и эффективному составлению инвестиционных программ.