Մենք գիտենք` ովքեր են տերերը - 4
Շատերն են հիշում Օպերայի հանրային զուգարանը: Խորհրդային կարգերի փլուզմանը զուգահեռ սկսեց փլուզվել նաեւ այդ զուգարանը: Տարիներ շարունակ չէր գործում` դարձել էր անօթեւանների հավաքատեղի:
2000թ. օգոստոսի 14-ին քաղաքապետ Ալբերտ Բազեյանի թիվ 1006 որոշմամբ Ազատության հրապարակին հարող այգու տարածքում գտնվող նախկին հասարակական զուգարանն իր հարակից տարածքով` 650 քմ, վարձակալության իրավունքով հատկացվել է «Ատլաս» ՍՊԸ-ին՝ «զուգարանը վերակառուցելու (ընդգծումը մերն է), հանգստի գոտի եւ բացօթյա սրճարան կազմակերպելու նպատակով»:
Իհարկե, ոչ ոք չհետեւեց, որ այստեղ կառուցվի հանրային զուգարան, մանավանդ, որ հանրային այգին, որպես այդպիսին այլեւս գոյություն չուներ:
«Ատլաս» ՍՊԸ-ն այստեղ առայժմ կառուցել է «Astral club» սրճարանը: Թե ինչ է լինելու ստորգետնյա այդ կառույցի վերեւի մասում` անհայտ է, քանի որ հաստատված նախագիծն արդեն խախտվել է, եւ նախատեսվածից բարձր պատեր են շարվում: Սրճարանաշինության զարգացումները, հնարավոր է, անկանխատեսելի ընթացք ստանան, եւ տերերը, ասենք, որոշեն սրճարանի վերեւի հարկում կառուցել իրենց առանձնատները: Իսկ այժմ ներկայացնենք, թե ինչու է այս ընկերությունն արժանացել նման ուշադրության:
Ընկերության փայատերերն են ռամկավարներ Տիգրան Ղալումյանը եւ Արմեն Ստեփանյանը եւ, իհարկե, Կենտրոն համայնքի նախկին թաղապետ, ՀՀՇ-ի վարչության նախագահ Արարատ Զուրաբյանը: Ընդհանրապես, Օպերայի հանրային այգում սրճարաններ կառուցելու թույլտվություն ստանալու համար իր եզրակացությունն է տվել Կենտրոն համայնքի ղեկավար Արարատ Զուրաբյանը: Եւ, բնականաբար, այդքան գործեր սարքող թաղապետն իր բաժինը պետք է ունենար: Սա միակ դեպքը չէ, որ Կենտրոնի թաղապետարանը ստացել է իր փայաբաժինը: Արարատ Զուրաբյանի հետ հանդիպելու մեր բոլոր ջանքերն, իզուր էին: Նա այդպես էլ չցանկացավ պատասխանել մեր հարցերին:
Արդեն 2002թ. սեպտեմբերի 11-ին քաղաքապետ Ռոբերտ Նազարյանն իր 1553-Ա որշմամբ «Ատլաս» ՍՊԸ-ին Ազատության հրապարակի այգուն հարող տարածքում գտնվող վարձակալության իրավունքով տրամադրված 650 քմ մակերեսով հողամասին կից ստորգետնյա ակումբային համալիր շինարարության նպատակով վարձակալության իրավունքով, 25 տարի ժամկետով լրացուցիչ տրամադրել է 600քմ մակերեսով հողամաս:
Երեւի շատերը դեռ չեն մոռացել նախկին քաղաքապետ Ռոբերտ Նազարյանի հուզական ելույթներն այն մասին, թե ինքը` «քաղաքի տղան», ինչքան շատ է սիրում Երեւանը, Օպերայի այգին, Հրազդանի կիրճը... Իր իսկ ելույթների արանքում նա հասցնում էր սանտիմետր առ սանտիմետր վաճառել Երեւանի բոլոր կանաչ տարածքները` հիմնավորելով տարբեր օրենքներով, հրամաններով, որոշումներով... Իսկ թե ինչքան վնաս է հասցրել պետությանը քաղաքապետն իր առանց աճուրդի օպերայի այգում եւ օղակաձեւ զբոսայգում այդչափ հողեր հատկացնելու որոշումներով, կներկայացնենք մեր հաջորդ հրապարակումներում:

We know who the owners are - 4
Many people remember the public toilet near the Opera House. When the Soviet Union fell apart, this restroom did, too. It was out of order for years, and became a gathering place for homeless people. On August 14, 2002, Yerevan Mayor Albert Bazeyan (decision # 1006) granted the public toilet and an adjacent 650-square-meter plot of land in the park near the Opera House to Atlas, Ltd. to “reconstruct the toilet (italics mine), and build an outdoor café and recreation zone”.
Of course, no one has supervised the construction of a public toilet, especially seeing as the public park as such doesn’t exist anymore. Atlas, Ltd. has thus far built the Astral Club caf? here. No one knows what is planned for the upper part of this underground structure, since the approved design has already been violated and walls higher than those specified by the design have already been erected. Perhaps the construction will take an unexpected turn and the owners will decide, say, to build their private residences on the upper floors. And now let’s see why this company was granted such a privilege.
The company’s shareholders are Tigran Ghalumyan and Armen Stepanyan.
On September 11, 2002, by Robert Nazaryan’s decision # 1553-A, an additional 600-square-meter plot of land, attached to the 650-square-meters already allocated, was granted to Atlas, Ltd. for 25 years to build an underground club.
Some people may remember former mayor Robert Nazaryan’s sentimental speeches about his - “a hometown boy’s” - love of Yerevan, the Opera House, the Hrazdan Gorge, etc. But in between his speeches he managed to sell off Yerevan’s green zones centimeter by centimeter, and justify it with various laws, instructions, and decisions… As to the damage to the state caused by the mayor’s giving away so much land in the Opera and Circle parks, we will provide you with reports in further publications.