Վարչապետը հանդիպել է դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում հանդիպել է Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա պետությունների հավատարմագրված դեսպանների, միջազգային կառույցների և կազմակերպությունների ղեկավարներին ու ներկայացուցիչներին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ կառավարության գործունեությանը, բարեփոխումների օրակարգին, տնտեսական զարգացման ծրագրերին, կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված միջոցառումներին և քայլերին:
Վարչապետը կարևորել է դիվանագիտական կորպուսի հետ նման ձևաչափով պարբերական հանդիպումների անցկացումը՝ համագործակցության արդյունավետության բարձրացման նպատակով և նշել, որ կառավարությունը բաց է խորհուրդների, քննադատության, առաջարկությունների համար:
«Չափազանց կարևորում եմ, որ դուք Հայաստանի զարգացման վերաբերյալ մեր պատկերացնումները հասցնեք այն երկրներին ու կառույցներին, որոնք ներկայացնում եք: Համագործակցությունից ակնկալիքներն ու սպասումները չափազանց մեծ են՝ սկսած ներդրողներից, մասնագիտական մշակույթից, տուրիզմից, որովհետև մենք, առանց հանրությանը, առանց աշխարհին համապատասխան ազդակներ հղելու, առանց ցույց տալու, որ բաց ենք և սպասում ենք իրենց, մեր երկիրը չենք կարողանալու զարգացնել: Այս առումով, մենք ակնկալում ենք ձեր աջակցությունը»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Անդրադառնալով առաջիկայում սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին՝ Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է. «Այս ընտրություններից մենք սպասում ենք սկզբունքորեն նոր որակ: Մենք պատրաստակամ ենք անել ամեն ինչ, որպեսզի այս ընտրությունները լինեն թափանցիկ»:
Գործադիրի ղեկավարն ավելացրել է, որ նոր ձևավորված կառավարությունն ամփոփել է գործունեության 100 օրը և շեշտել, որ այս ժամանակահատվածում կառավարության թիմը գործադրել է առավելագույն ջանքեր՝ ծառացած խնդիրների ախտորոշման նպատակով: Կարեն Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում հաշվետվությամբ կներկայացվեն այս ընթացքում ըստ ոլորտների կատարված աշխատանքները:
«Կարծում եմ, որ կառավարության թիմի անդամներն արդեն զգում են իրենց ոլորտների զարկերակները և այն, թե ինչ է պետք անել: Խնդիրները բազմաթիվ են, տնտեսական բլոկի հիմնական խնդիրն է՝ բիզնեսի համար մաքսիմալ հավասար, բաց և արդար պայմանների ստեղծումը: Եվ այդ առումով, մենք հայտարարել ենք, որ շատ փոփոխություններ պետք է անենք ու առաջին հերթին մենք պետք է փոխվենք»,- նշել է գործադիրի ղեկավարը: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ ներդրումային միջավայրի բարելավման նպատակով նախատեսվում է հարկային և մաքսային վարչարարության գործընթացի պարզեցում և ամբողջական անցում էլեկտրոնային համակարգի, ինչը կնվազեցնի կոռուպցիոն ռիսկերը:
Խոսելով կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին՝ վարչապետը շեշտել է, որ այն գտնվում է կառավարության մշտական ուշադրության կենտրոնում, և հետևողական քայլեր են ձեռնարկվելու կոռուպցիայի ցուցանիշների մակարդակը նվազեցնելու ուղղությամբ՝ միջավայրը փոխելու միջոցով: Կարեն Կարապետյանի խոսքով՝ հրապարկվելիք հաշվետվության մեջ ներկայացվելու են նաև այդ ուղղությամբ կառավարության քայլերը:
«Ներկայացնելու ենք, թե դրանց որ մասն է միտված բիզնես միջավայրին, որ մասն է ուղղված միջավայրի փոփոխությանը, որպեսզի կոռուպցիայի համար ստեղծվեն առավելագույն խոչընդոտները: Ստվերի դեմ չպայքարելով, կոռուպցիայի դեմ չպայքարելով, ստվերը սպիտակ դաշտ չտեղափոխելով, բիզնեսի համար արդար ու թափանցիկ միջավայր չստեղծելով՝ մենք չենք կարողանալու առաջընթաց ապահովել»,- ընդգծել է կառավարության ղեկավարը:
Հանդիպման ընթացքում ծավալված հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետը պատասխանել է ներկաներին հետաքրքրող բոլոր հարցերին:

Премьер-министр встретился с представителями дипломатического корпуса
Премьер-министр Карен Карапетян в Министерстве иностранных дел РА встретился с аккредитованными в Армении послами иностранных государств, руководителями и представителями международных структур и организаций.
В ходе встречи были затронуты вопросы, касающиеся деятельности, повестки дня реформ, программ экономического развития Правительства РА, а также его мероприятий, направленных на борьбу с коррупцией.
Премьер-министр отметил важность периодического проведения встреч с дипломатическим корпусом в подобном формате с целью повышения эффективности сотрудничества и отметил, что Правительство открыто для советов, критики и предложений.
«Придаю чрезвычайно важное значение тому, чтобы наши представления о развитии Армении вы довели до тех стран и структур, которые представляете. Крайне велики ожидания от сотрудничества – начиная с инвесторов, профессиональной культуры, туризма, потому что без направления соответствующих импульсов обществу, миру, без демонстрации того, что мы открыты и ждем их, мы не сможем развивать нашу страну. В этом плане мы ожидаем вашей поддержки», - сказал Карен Карапетян.
Коснувшись предстоящих парламентских выборов, Карен Карапетян подчеркнул: «От этих выборов мы ожидаем принципиально нового качества. Мы готовы сделать все, чтобы эти выборы были прозрачными».
Премьер-министр добавил, что вновь сформированное Правительство подвело итоги своей 100-дневной деятельности и акцентировал, что за этот период команда Правительства приложила максимальные усилия для диагностирования имеющихся проблем. Карен Карапетян проинформировал, что в ближайшее время в виде отчетов будут представлены выполненные за этот период работы по сферам.
«Думаю, что члены команды Правительства уже чувствуют пульсы своих сфер и что нужно делать. Задачи многочисленны, основная задача экономического блока – создать для бизнеса максимально равные, открытые и справедливые условия. И в этом плане мы заявили, что должны осуществить много изменений, и в первую очередь должны измениться мы», - отметил Глава Правительства. Карен Карапетян подчеркнул, что с целью улучшения инвестиционной среды планируется упрощение процесса налогового и таможенного администрирования и полный переход на электронную систему, что снизит коррупционные риски.
Говоря о борьбе с коррупцией, Премьер-министр акцентировал, что она находится в центре постоянного внимания Правительства и будут предприняты последовательные шаги в направлении снижения уровня показателей коррупции путем изменения среды. По словам Карена Карапетяна, в отчете, который будет опубликован, будут также представлены шаги Правительства в этом направлении.
«Мы представим, какая их часть направлена на бизнес-среду, какая часть – на изменение среды, чтобы для коррупции были созданы максимальные препятствия. Не борясь с тенью, не борясь с коррупцией, не переведя тень в белое поле, не создав для бизнеса справедливой и прозрачной среды, мы не сможем обеспечить прогресс», - подчеркнул Глава Правительства.