ԵԱՀԿ-ն խթանում է Հայաստանում կանանց մասնակցությունը քաղաքականության մեջ
Հայաստանի քաղաքական կուսակցությունների կողմից առաջադրվող կին-թեկնածուների մասնակցության խթանմանն ուղղված աշխատանքներն էին ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի և ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) կողմից այսօր կազմակերպված կլոր սեղանի քննարկման առանցքում:
Քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչները քննարկել են, թե ինչպես կարելի է բարձրացնել կանանց մասնակցությունը քաղաքական կյանքում, ինչպես նաև անդրադարձան կանանց` որպես առաջնորդների, որոշում-կայացնողների և թեկնածուների առաջ քաշելու լավագույն պրակտիկային:
«Կին առաջնորդները կարևոր դեր ունեն առողջ ժողովրդավարական հասարակության և կայուն քաղաքական համակարգերի զարգացման գործում»,- նշել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատար Կարել Հոֆստրան,- 2012 թ. մայիսի խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ ԵԱՀԿ-ն աշխատում է աջակցել երկրին` ազատ և արդար ընտրություններ ապահովելու հարցում: Բացի այդ, որպեսզի ընտրությունները համապատասխանեն ԵԱՀԿ պարտավորություններին, անհրաժեշտ է ստեղծել հնարավորություն, որպեսզի կանայք հավասարապես և լիարժեքորեն մասնակցեն այս գործընթացին»:
Միջոցառումը ԺՀՄԻԳ-ի շարունակական աշխատանքի մաս է կազմում, որն ուղղված է քաղաքական կուսակցությունների և ընտրական գործընթացների ժողովրդավարացմանը` քաղաքական կուսակցությունների բազմակարծության և հավասար մասնակցության ԵԱՀԿ պարտավորություններին համահունչ:
«ԺՀՄԻԳ-ը աջակցում է Հայաստանում քաղաքական կուսակցությունների բարեփոխումների գործընթացին` տրամադրելով ԵԱՀԿ տարածաշրջանի առկա ժողովրդավարական կառավարման և քաղաքական ասպարեզում կանանց մասնակցության լավագույն փորձը»,- նշել է ԺՀՄԻԳ-ի ծրագրի պատասխանատու Դիանա Դիգոլը:
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվել է ԺՀՄԻԳ-ի աջակցությամբ հրատարակված «Գենդերային հավասարությունը ընտրված պաշտոնում. վեց քայլից բաղկացած գործողությունների ծրագիր»-ը, որն ուրվագծում է ԵԱՀԿ տարածքում քաղաքական ասպարեզում կանանց մասնակցության ուղղությունները և առաջարկում կոնկրետ ռազմավարություններ` բարձրացնելու կանանց դերը հասարարական կյանքում:
Կլոր սեղանի մասնակիցները նաև անդրադարձել են ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի և ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ հրատարակված Հայաստանում քաղաքացիական և քաղաքական մասնակցության գենդերային հարթությունը թեմայով սոցիոլոգիական ուսումնասիրության արդյունքներին:
Կլոր սեղանին կհաջորդի երկօրյա ինտենսիվ ուսուցողական դասընթաց քաղաքական կուսակցությունների կին թեկնածուների համար: Դասընթացի առանցքում կլինեն արդյունավետ ընտրարշավ կազմակերպելու, ԶԼՄ-ների հետ աշխատելու, ինչպես նաև քաղաքական ծրագրեր մշակելու հմտությունները: Այս մասին տեղեկացնում է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի մամուլի ծառայությունը:

Measures to increase the number of women candidates nominated by Armenian political parties was the focus of a roundtable discussion organized today by the OSCE Office in Yerevan and the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR).
Representatives from political parties discussed how to increase women’s participation in political life as well as best practices in advancing women as leaders, decision-makers and candidates.
“Women leaders play an essential role in the development of robust democratic societies and sustainable political systems,” said Carel Hofstra, the Acting Head of the OSCE Office in Yerevan. “In the run-up to the parliamentary elections in May 2012, the OSCE is looking to support the country to ensure the elections are free and fair. In addition, an election cannot possibly fulfill OSCE commitments unless it includes the opportunity for full and equal participation by women.”
The meeting was part of ODIHR’s continuing work to strengthen the democratic functioning of political parties and electoral processes, in line with OSCE commitments on political party pluralism and equal representation.
“ODIHR supports the political party reform process in Armenia by sharing good practices in democratic governance and women’s political participation from across the OSCE region,” said Diana Digol, ODIHR Project Officer.
During the meeting, participants were presented with the ODIHR-supported study, Gender Equality in Elected Office: A Six-Step Action Plan, which identifies trends in women’s political participation in the OSCE region and introduces concrete strategies for enhancing women’s role in public life.
The findings of a study on the gender dimension of civic and political participation in Armenia, prepared with the support of the United Nations Population Fund and the OSCE Office in Yerevan, were also discussed.
The roundtable will be followed by a two-day intensive training course for women candidates from several political parties. The training will focus on developing political skills in the areas of platform development, effective campaigning and relations with the media.