Հրապարակվել է ՄՄԿ-ի միգրացիայի վերաբերյալ համաշխարհային զեկույցը
«Բարձրացնենք միգրանտների ձայնը միգրացիայի վերաբերյալ բաց եվ կառուցողական բանավեճում»,- ասվում է ՄՄԿ-ի միգրացիայի վերաբերյալ 2011 թ. համաշխարհային զեկույցում
«Այսօր միգրացիայի շուրջ ընթացող հաճախ չափազանց կողմնակալ, բևեռացված և բացասական բանավեճում պետք է լսվեն միգրանտների ձայները», ասվում է «Միգրացիայի վերաբերյալ արդյունավետ հաղորդակցում» խորագրով 2011 թվականի ՄՄԿ-ի միգրացիայի վերաբերյալ Համաշխարհային զեկույցում:
Զեկույցում ասվում է, որ թեև մենք ապրում ենք մարդկության հայտնի պատմության մեջ առավել շարժական դարաշրջանում, որում ավելի շատ է ճանաչվում միգրացիայի նշանակությունը որպես ժամանակակից աշխարհի որոշիչ հատկանիշներից մեկը, սակայն միգրացիան շարունակում է մնալ մեր ժամանակի առավել թյուրընկալվող խնդիրներից մեկը:
Ուստի, միգրացիայի վերաբերյալ մեր հաղորդակցման եղանակներում հիմնարար փոփոխություններ են պահանջվում, հատկապես տնտեսական անկման պայմաններում, երբ քաղաքական քննարկումները, լրատվամիջոցների լուսաբանումները և հասարակական կարծիքները միգրացիայի բնույթի, նպատակի և սոցիալ-տնտեսական հետևանքների վերաբերյալ բացասական միտումներ են դրսևորում:
«Ակնհայտ է, որ միգրացիան հաճախ դառնում է այն համընդգրկուն խնդիրը, որի տակ թաքնված են ընդունող երկրների հասարակությունում առկա մտավախություններն ու կասկածները զբաղվածության, բնակարանային պայմանների և հասարակության միասնության վերաբերյալ: Միգրացիան կարող է նաև դիտվել որպես մարդկային կապիտալի կորստի և տնտեսական կախվածության ձևավորման պատճառ ծագման երկրներում»,- ասում է ՄՄԿ-ի գլխավոր տնօրեն Ուիլյամ Լեյսի Սվինգը:
Զեկույցում բերվում է այն փաստարկը, որը միգրացիայի վերաբերյալ աղճատված հայտարարությունները նպաստում են միգրանտների դեմ ուղղված տրամադրությունների տարածմանը, ինչը վերջերս ի հայտ է եկել աշխարհի տարբեր մասերում: Նպատակակետ երկրների հասարակություններում կրկին առաջ են եկել վնասարար կարծրատիպեր, խտրականություն և նույնիսկ այլատյացություն` տարաձայնություններ առաջացնելով բազմամշակութային հասարակության արժեքների վերաբերյալ:
Այնուհանդերձ, զեկույցում կոչ չի արվում միգրացիային առնչվող հարցերում ոչ քննադատական մոտեցում որդեգրել: Միգրացիայի վերաբերյալ բաց քննարկումը նշանակում է ընկալել և անդրադառնալ անմիջապես այն խնդիրներին, որոնցից բխում են մարդկանց մտավախությունները և բացասական մոտեցումները և որոնք արտահայտվում են հանրության թշնամական վերաբերմունքի նվազեցմանն ուղղված հարցումներում:
«Հանրության առավել լայն շրջանակներին միգրացիայի վերաբերյալ ճշգրիտ տեղեկատվության հաղորդումը կարող է դառնալ այն միակ և կարևորագույն քաղաքական գործիքը բոլոր այն հասարակություններում, որոնք հայտնվել են աճող բազմազանության խնդրի առջև»,- հավելում է Սվինգը:
Վերլուծելով միգրանտների և միգրացիայի վերաբերյալ հասարակությունում առկա պատկերացումները` Համաշխարհային միգրացիայի վերաբերյալ զեկույցը վկայում է այն մասին, որ նպատակակետ երկրներում բնակվող անձանց շրջանում դիտվում է միգրանտների թիվը գերագնահատելու միտում: Երբեմն նման գերագնահատումը հասնում է 300 տոկոսի: Օրինակ, 2010 թվականին Իտալիայում միգրանտների թիվը կազմում էր ընդհանուր ազգաբնակչության 7 տոկոսը: Մինչդեռ հարցումների արդյունքներից պարզ է դառնում, որ ըստ բնակչության պատկերացումների այդ թիվը կազմում է 25 տոկոս և դեռ աճման միտում ունի:
Նմանապես, 2010 թվականին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում անցկացրած հասարակական կարծիքի հարցումներն ի հայտ բերեցին հանրության շրջանում առկա այն պատկերացումը, որ միգրանտների թիվը կազմում է ազգաբնակչության 39 տոկոսը, ինչը մեծապես տարբերվում է իրականում արձանագրված 14 տոկոսից:
Զեկույցում նշվում է, որ հանրության շրջանում միգրացիայի նկատմամբ վերաբերմունքը շարունակում է մեծապես պայմանավորված լինել պատասխանողների սոցիալ-տնտեսական կարգավիճակով, տարիքով և կրթական մակարդակով, ինչպես նաև միգրանտների հետ նրանց շփման աստիճանով:
Գերմանիայում 2009 թվականին անցկացրած հարցումների շրջանակներում երիտասարդների 65 տոկոսը հայտնում է, որ միգրացիայի վերաբերյալ նրանց ավելի դրական վերաբերմունքը պայմանավորված է միգրանտների հետ նրանց ունեցած առավել հաճախ շփումներով:
Աշխատատեղերի ենթադրյալ առկայությունը և տարածված այն կարծիքը, որ միգրանտները տվյալ երկրի քաղաքացիներից խլում են այդ աշխատատեղերը և (կամ) ծանր բեռ են դառնում երկրի համար, նույնպես ազդում է վերաբերմունքի և հարցումների արդյունքների վրա:
Այնուամենայնիվ, զեկույցում նշվում է, որ հասարակական կարծիքի հարցումները կարող են հուսալի չլինել, քանի որ դրանց արդյունքները կարող են հիմնված լինել միգրանտ հանդիսացող և չհանդիսացող անձանց վերաբերյալ կեղծ ենթադրությունների վրա: Զեկույցում նաև ընդգծվում է, որ հարցումներում և լրատվամիջոցների լուսաբանումներում հազվադեպ է ուշադրություն դարձվում կամ արտացոլվում գործատուների կարծիքը, ովքեր շարունակում են մնալ համաշխարհային միգրացիայի ոլորտում հիմնական դերակատարները:
Համաշխարհային միգրացիայի վերաբերյալ զեկույցում բերվում է այն ենթադրությունը, որ մեր հասարակության փոփոխական կազմի և մշակութային բազմազանության խնդիրները կարող են լուծվել հիմնական լրատվամիջոցներում բազմազանությունը ընդգրկելու և սոցիալական լրատվամիջոցների գործիքների կիրառումը միգրանտների կողմից խրախուսելու միջոցով` ինչպես ընդունող, այնպես էլ ծագման երկրի հասարակությունների հետ պարբերական կապ պահպանելու նպատակով:
«Թեև ազնիվ և հավասարակշիռ լուսաբանումը լրատվամիջոցներում խիստ կարևոր է միգրացիայի վերաբերյալ առավել տեղեկացված բանավեճը խթանելու համար, սակայն միգրանտները պետք է կարողանան ինքնուրույն բարձրաձայնել իրենց պատմությունները: Շատ հաճախ որպես պասիվ, անօգնական և մեկուսացված համարվող միգրանտները կդիտվեն իրենց իրական կարգավիճակով, այն է` որպես սեփական ճակատագիրը կերտող անձինք», ասում է ՄՄԿ-ի գլխավոր տնօրեն Սվինգը:
Զեկույցում ընդգծվում է միգրացիայի վերաբերյալ արդյունավետ հաղորդակցվելու հրատապ անհրաժեշտությունը, քանզի միգրացիայի տնօրինումը նաև ենթադրում է հասարակությունում միգրանտների վերաբերյալ առկա պատկերացումների տնօրինում:
Այնպիսի երկրներում ինչպիսիք են` Չեխիայի Հանրապետությունը, Հունգարիան, Ռումինիան և Սլովակիան, կազմակերպվել են նախաձեռնություններ (օրինակ` Եվրահանձնաժողովի կողմից ֆինանսավորվող «Միգրանտներն ուշադրության կենտրոնում» նախաձեռնությունը), որոնց շրջանակներում միմյանց հանդիպելու հնարավորություն են ստացել լրատվամիջոցներում աշխատող երիտասարդները և միգրանտները, և ներկայացվել է այն ինչ կարող է արվել միգրացիայի վերաբերյալ առավել տեղեկացված բանավեճ խթանելու նպատակով:
«Միգրացիայի վերաբերյալ արդյունավետ հաղորդակցումը մեր գնալով ավելի փոխկապակցված աշխարհում խիստ կարևոր է այն ընկալումը խթանելու համար, որ միգրացիան հանդիսանում է և´ իրականություն, և´ անհրաժեշտություն:  Եթե միգրացիան տնօրինվի խելամտորեն և մարդասիրաբար, ապա այն կլինի խիստ ցանկալի երևույթ», ասում է Սվինգը:
Զեկույցում նաև ընդգրկված է 2010-2011 թթ. ընթացքում արձանագրված միգրացիոն միտումների և հիմնական քաղաքական հարցերի ամփոփ ուսումնասիրությունը: Ի նշում ՄՄԿ-ի 60-ամյա տարեդարձի` զեկույցի մի հատուկ մաս նվիրված է կազմակերպության աշխատանքի վերաբերյալ պատմական ակնարկին, որտեղ ներկայացված է կազմակերպության քաղաքականությունը և գործառույթները:  Պատկերն ավարտում է վերջին տասը տարում ՄՄԿ-ի ծրագրերի վիճակագրական ամփոփ նկարագիրը:

IOM’s World Migration Report Published
Let’s Migrants’ Voices Raise for an Open and Constructive Debateon Migration, Says IOM’s 2011 World Migration Report
Migrants’ voices must be heard in today’s all too often biased, polarized and negative debate on migration, says IOM’s World Migration Report 2011: Communicating Effectively about Migration.
The report states that although we live in an era of the greatest human mobility in recorded history, with greater acknowledgement that migration is one of the defining features of our contemporary world, it remains one of the most misunderstood issues of our time.
It, therefore, calls for a fundamental shift in the way we communicate about migration, especially during economic downturns when political discourse, media reports and public opinion on the nature, purpose and socio-economic impact of migration tend to be negative.
“It is all too evident that migration is often the catch-all issue that masks public fears and uncertainties relating to unemployment, housing and social cohesion in host countries. Migration can also be blamed for the loss of human capital and for economic dependency in countries of origin,” says IOM Director General William Lacy Swing.
The report argues that distorted communication about migration contributes to widespread anti-migrant sentiments, which have recently resurfaced in many parts of   the world. Harmful stereotypes, discrimination and even xenophobia have reappeared in societies of destination, resulting in controversy on the value of multiculturalism.
Yet the report does not call for an uncritical bias on migration issues. An open discussion about migration means understanding and directly addressing what drives people’s fears and the negative attitudes as expressed in polls in order to reduce public hostility.
“Accurately informing the wider public about migration may be the single most important policy tool in all societies faced with increasing diversity,” Swing adds.
Analysing public perceptions of migrants and migration, the World Migration Report shows that people in destination countries tend to significantly overestimate the size of the migrant population, sometimes by as much as 300%.  For example, the actual percentage of migrants in Italy was around 7% in 2010. Yet polls showed that the population perceived this percentage to be around a staggering 25%.
Similarly, in the United States of America, some public opinion polls showed that in 2010, the public believed the percentage of migrants in the population was at 39%, a far cry from an actual 14%.
The report notes that public attitudes towards migration continue to be strongly influenced by the socio-economic status, age and level of education of respondents and their level of interaction with migrants.
In Germany, a 2009 poll shows that 65% of young people say they have more positive attitudes towards migration because they regularly interact with migrants.
The perceived availability of jobs and prevalent perceptions that migrants take jobs away from nationals and/or place a strain on a country’s resources also influence attitudes and poll results.
However, the report notes that opinion polls can be unreliable as their results may be based on false assumptions of what a migrant is or is not. It also underlines that surveys and media reports rarely pay attention to or echo the voice of employers, who remain key actors in today’s global migration scene.
The World Migration Report suggests that questions relating to the changing compositions of our societies and cultural diversity can be addressed by integrating diversity into mainstream media and by encouraging migrants to use new social media tools to regularly engage with host and home societies.
“Whilst honest and balanced media reporting is paramount to foster a more enlightened debate on migration, migrants must also find their voices to tell their own stories. All too often perceived as passive, helpless and marginalized individuals, migrants would then be seen for what they are: shapers of their own destiny,” says Director General Swing.
The report underlines the critical need to communicate effectively about migration since managing migration also implies managing how migrants are perceived in society.
Initiatives such as the EC-funded Migrants in the Spotlight, which brought together young media professionals and migrants in countries such as the Czech Republic, Hungary, Latvia, Lithuania, Romania and Slovakia, offer a glimpse of what could be done to foster a better informed migration debate.
“In our increasingly interconnected world, communicating effectively about migration is paramount to promote a wider understanding that migration is both a reality and a necessity.  If intelligently and humanely managed, migration is also highly desirable,” says Swing.
The report also includes a review of migration trends and major policy issues in 2010/2011. In celebration of IOM’s 60th anniversary, a special section of the report is dedicated to a historical look at work of the Organization, in terms of its policy and its operations. A ten year statistical overview of IOM’s programmes completes the picture.