Կրկեսային նախընտրական ներկայացումը սկսված է, կամ քաղաքական մտքի կապիտուլյացիան
ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարեց, թե կրկին բացում է 2015թ. փակված իր քաղաքական գործունեության էջը և լայն դաշինքով մասնակցելու է առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին: Հայաստանում քաղաքականության դուռը վաղուց արդեն կրկեսի միջանցիկ դուռ է դարձել, որով որպես կանոն ուզած պահին ազատ ելումուտ են անում քաղաքական ձեռնածուները, լարախաղացներն ու ծաղրածուները: Հայաստանյան քաղաքական կրկեսում Ծառուկյանի դերը չի փոխվում գործնականում 2004-ից՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը հիմնադրելու պահից: Անցած բոլոր ընտրություններին Ծառուկյանը բուֆերի դեր է կատարել գործող քաղաքական իշխանության համար՝ ապահովելով նրա հարաբերականորեն սահուն վերարտադրումը, դառնալով նրա շարունակականության և անվտանգության պատվարը:
2012թ. ընտրություններից հետո մի կարճ ժամանակահատվածում միայն ԲՀԿ քաղաքական մասը և հատկապես «բուրժուադեմոկրատական հեղափոխության» ռոմանտիզմով տարված ՀԱԿ ղեկավար Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Ծառուկյանին ներշնչեցին, որ ժողովուրդն իրեն ընդունում է որպես «մեսիա», և ինքը բոլոր հնարավորություններն ու իրավունքներն ունի` դառնալու նոր ժամանակաշրջանի «ռեժիսորը»: Նրան ուշքի բերելու համար իշխանությանն ընդամենը ՀՀԿ-ի մեկ նիստ էր պետք, որից հետո գործնականում ընդամենը երկու օրվա ընթացքում Ծառուկյանին հանեցին կրկեսից և փակեցին իշխանության այսպես կոչված «քաղտեխնոլոգիաների պահեստում»: Հիմա եկել է նրան այնտեղից հանելու և կրկին ասպարեզ վերադարձնելու պահը, որտեղ Ծառուկյանը խաղալու է իր թեև բնական, բայց քաղաքական պահի առումով գուցե ամենապատասխանատու դերը:
Իսկ պահն իսկապես պատասխանատու է մի քանի պատճառով: Նախ՝ նոր Ընտրական օրենսգրքի պայմաններում, երբ իշխանությունը համաձայնեց մեծ չափով հրաժարվել ընտրատեղամասերում ընտրախախտումների ավանդական եղանակներից, այդ կարևորագույն և փորձված մեխանիզմի կորուստը ստիպված է փոխհատուցել երկու լծակների ուժեղացմամբ: Մեկը լյումպեն ընտրազանգվածին ընտրատեղամասեր «բերման ենթարկելու» մոբիլիզացիոն աշխատանքն է՝ կազմակերպական, ֆինանսական, մարդկային ու կիսակրիմինալ ահռելի ռեսուրսների գործադրմամբ, իսկ մյուսը քաղաքական լանդշաֆտի վերաձեւումների հնարավորինս ամբողջական վերահսկումն ու կառավարումը: Ընդհանուր առմամբ, ծանոթ մեթոդաբանություն է՝ երկու առանցքային վերապահմամբ: Այդ մեթոդաբանությունը իշխանությունը պետք է ռեալիզացնի խորհրդարանական կառավարման մոդելի, համամասնական չփորձարկված ռեյտինգային ընտրակարգի միջոցով, երբ ցանկացած դիրքային կորուստ այլևս լինելու է անփոխհատուցելի, քանի որ 5 տարիների հեռանկարում այլ համապետական հերթական ընտրություն չի լինելու: Մյուս կողմից՝ ԱԺ պատգամավորների թիվը զգալիորեն նվազում է, ինչը մեխանիկորեն մեծացնում է յուրաքանչյուր տեղի համար մրցակցությունը: Այն գիտակցումը, որ սա իրավիճակը բեկելու միակ շանսն է, քաղաքական կոտորակված, մարգինալացված ուժերին ստիպում է գնալ թե՛ քաղաքական տրամաբանության վրա խարսխված և թե՛ մեխանիկական խոշորացումների, որոնց անվերահսկելի, ինքնահոս ընթացքը կարող է անկանխատեսելիության մեծ էֆեկտ ստեղծել իշխանության համար, որը նման պայմաններում սովորաբար հայտնվում է ցայտնոտի և ներքին ցնցումների մեջ: Եվ Ծառուկյանը մեծ «դիրիժորի» ձեռքին այն «փայտիկի» դերն է կատարում, որը չափ է տալիս նվագախմբին և վերջինիս տանում իր թելադրած տրամաբանությամբ և խաղի կանոններով: Այս համատեքստում Գագիկ Ծառուկյանին խաղադաշտ մտցնելը հետապնդում է ընդդիմադիր դաշտում տեղի ունեցող կենտրոնախույս խոշորացման գործընթացները տապալելու և դրանք բացառապես Ծառուկյանի շուրջ կառուցելու նպատակ:
Պահը վճռորոշ, պատասխանատու է նաև այն պատճառով, որ խորհրդարանական կառավարման համակարգը իշխանական կոնյունկտուրային թելադրում է ֆորմալ ժողովրդավարական ընտրական համակարգի ներքո իրականում ստեղծել իր պահպանումը երաշխավորող իշխանության սահուն և անվտանգ վերարտադրման բացարձակապես նոր պայմաններ և ավանդույթներ: Ավելի պարզ ասած՝ ստեղծել այնպիսի համակարգ, որտեղ ֆորմալ առումով պահպանվում են ընտրությունների հավասար մրցակցային հիմնական կանոնները, բայց կոնյունկտուրան դրանք միշտ հանգեցնում է կոնյունկտուրայի հաղթանակին՝ անկախ դաշտում խաղացող դեմքերից: Այսինքն՝ զոռբայության մեթոդաբանությանը փոխարինելու է գալիս ժողովրդավարության իմիտացիան:
Պատճառն առավել քան ակնհայտ է. գործող իշխանության համար խորհրդարանական կառավարման համակարգի էությունից բխող ամենամեծ ռիսկը քաղաքական անկայունությունն է, նոր քաղաքական կոնֆիգուրացիաների ստեղծումը, որոնք կարող են փոխել ուժերի հարաբերակցությունը և մեծամասնություն ունեցող քաղաքական ուժին մի քանի ժամում ուղղակի վերածել փոքրամասնության: Թե ինչ է դա նշանակում իշխանության համար առնետավազքի «հիանալի» ավանդույթներ ունեցող քաղաքական մշակույթի պարագայում, լրացուցիչ մեկնաբանության կարիք չունի: Եթե մի պահ պատկերացնենք, որ 2008-11թթ. տերպետրոսյանական համաժողովրդական կամ 2014-15թթ. ծառուկյանակենտրոն շարժումները ծավալվեին ոչ թե կիսանախագահական (իրականում գերնախագահական), այլ խորհրդարանական կառավարման համակարգում, որտեղ ուժային բոլոր կառույցները ենթակա են ԱԺ մեծամասնության վստահության մանդատն ունեցող կառավարությանը, ապա Հայաստանում վաղուց արդեն մի քանի անգամ թավշյա հեղափոխություններ կամ հեղաշրջումներ եղած կլինեին:
Նման ընթացք կոնյունկտուրան թույլ տալ չի կարող, որովհետև դա իր փոփոխության ամենակարևոր նախապայմանն է: Հետևաբար, մնում է մեկ բան. առաջնորդվել ողջ քաղաքական դաշտում այսպես կոչված «կառավարելի քաոս» ստեղծելու քաղաքականությունը քաղաքական տրամաբանությունից հանելու սկզբունքով: Իսկ դրա համար արվում է երկու բան: Առաջին՝ հեղինակազրկել գաղափարական ուժերին, քաղաքական դաշտն առհասարակ գաղափարազրկել, մարգինալացնել կայուն արժեհամակարգ, սկզբունքներ, տեսլական ունեցող ուժերին ու անհատներին, զրոյացնել նրանց նկատմամբ քաղաքական ու հասարակական պահանջարկը: Քաղաքական ինտելեկտի, մտքի և սկզբունքների հաղթանակը գործող կոնյունկտուրայի կապիտուլյացիան է, նրա հեռացման, նոր տիպի համակարգի ձևավորման առաջին նախադրյալը: Իսկ միայն ճահճային պայմաններում կենսունակ քաղաքական տոտալ միջակությունը նման մահացու սպառնալիքի ձևավորման հետ համակերպվել չի կարող: Հետևաբար, անհրաժեշտ է քաղաքականությունը և հասարակական պահանջարկը կառուցել անտիարժեքների վրա. փող, վաճառվածություն, անողնաշարություն, անբարոյականություն:
Երկրորդ՝ ամեն ինչ լղոզել, վերածել շիլաշփոթի, անսկզբունքայնությունը դարձնել միակ կայուն քաղաքական սկզբունքը, ջարդել, ավերել ամեն ինչի ու յուրաքանչյուրի նկատմամբ անգամ չնչին վստահության ռեսուրսը, ձևավորել կայուն համոզմունք, որ բոլորը գործում են իշխանության համար և իշխանության գործակալները, դհոլներն ու հաճախորդներն են:
Այն, ինչ նախընտրական վերադասավորումների անվան ներքո տեղի է ունենում հիմա, այս ամենի կլասիկ արտահայտությունն է: Իշխանությունը ողջունում է ընդամենը երկու տարի առաջ իր կողմից «չարիք» որակված «Ծառուկյան-քաղաքական գործչի» մասնակցությունը ընտրություններին՝ մոռանալով, որ հենց նրա գործոնով պայմանավորված էր հայրենիքը կրկեսի չվերածելու միտք ձևակերպում, և որ առ այսօր օդում կախված են մնում թե՛ հարկերից խուսափելու և թե՛ քրեական ինչ-որ խմբավորումներ ձևավորելու՝ Ծառուկյանի հասցեին հնչած մեղադրանքները: Կարո՞ղ է, արդյոք, այս պայմաններում գտնվել բանական մտածող որևէ մեկը, ով առնվազն չի կասկածում, որ Ծառուկյանը ոչ թե գալիս է, այլ նրան ներդնում են որպես գործակալ: Առավել ևս, երբ Ծառուկյանն ինքն իր վերադարձի հայտարարության մեջ այդ մեղադրանքներին չի անդրադառնում և առհասարակ չի չեզոքացնում իշխանության հետ իրեն նույնացնող գործոնները:
Իշխանությունն ամեն ինչ անում է Ծառուկյանի շուրջ երկակի, շփոթեցնող մթնոլորտ ստեղծելու համար՝ մի կողմից որպեսզի Ծառուկյանն ընկալվի որպես իշխանության այլընտրանք՝ իր առանցք տեղափոխելով ընդդիմադիր դաշտի խոշորացման պրոցեսները, մյուս կողմից՝ որ նրա նկատմամբ ձևավորվի անվստահության և կասկածամտության թունավոր մթնոլորտ: Քաղաքական առողջ համակարգ ունեցող երկրում հնարավոր չէ պատկերացնել, որ պետական առանցքային պաշտոն զբաղեցնող անձը, շարունակելով պաշտոնավարումը, միաժամանակ կդառնա այսպես կոչված ընդդիմադիր կամ «այլընտրանքային» դաշինքի նախընտրական շտաբի պետ: Հայաստանում փլուզվում են անգամ այս՝ մինչև հիմա գոնե ձևականորեն պահպանվող պայմանականությունները, և Վերահսկիչ պալատի նախագահը դառնում է ընդդիմադիր կամ այդպիսին լինելու հավակնություն ունեցող ուժի առանցքային դերակատարներից մեկն այնքան անբռնազբոս կերպով, կարծես ուրիշ էլ ինչպե՞ս կարող էր լինել:
Եվ հիմա ընտրողը, Ծառուկյանի հետ հույսեր կապող բոլոր մեծ ու փոքր ուժերը, անհատները ստիպված են կռահել՝ նա ընդդիմադի՞ր է, թե՞ ոչ, իշխանափոխությու՞ն է ցանկանում իրականացնել, թե՞ ընդդիմափոխություն: Եթե ընդդիմադիր չէ, ապա ի՞նչ են անում իրենց այդպիսին հորջորջողները նրա ճամբարում: Ինչո՞ւ են հանուն այդ դաշինքում տեղ ունենալու գործակցության մեջ մտնում այնպիսիների հետ, ում ժամանակին մեղադրում էին ամենածանր հանցագործությունների համար, ում հետ գտնվում են քաղաքական-գաղափարական բացարձակապես տարբեր հարթություններում: Ո՞րն է նրանց նպատակը. իշխանության վերարտադրման գործիք դառնա՞լը, պատգամավորական մանդատ ձեռք բերելու մանկական երազանքի իրականացո՞ւմը: Իրե՞նք են ծառուկյանական մանիպուլյացիաների գործիքը, թե՞ Ծառուկյանին են իրենց գործիքը համարում: Ո՞ւմ են առհասարակ խաբում՝ հասարակությա՞նը, իշխանությա՞նը, Ծառուկյանի՞ն, թե՞ իրենք իրենց: Հնարավո՞ր է, արդյոք, այսպիսի ուժերի, այսպիսի անհատների հետ հույսեր կապել, եթե նույնիսկ նրանք ինչ-որ հրաշքով խորհրդարանում մեծամասնություն ստանան և վերցնեն իշխանությունը: Ինչո՞վ են նրանք տարբերվում և տարբերվելու գործող իշխանությունից, և այսպիսի որակով ինչպե՞ս են որակական համակարգային փոփոխությունների ենթարկելու պետության կառավարումը:
Այս հարցերի պատասխանները պարզապես չկան: Եվ գուցե հնարավոր չլինի տալ առհասարակ: Որովհետև դրանք ծագում են ոչ թե պատասխան ստանալու, այլ անդադար առկախվելու համար, որովհետև այս պրոցեսների ամբողջ իմաստն էլ հենց անդադար գլուխկոտրուկների առաջադրումն է: Եվ մինչ հանրությունը դրանց վրա գլուխ կջարդի, առաջին հայացքից քաոսային թվացող սիմֆոնիան կավարտվի, և բոլորը հանգիստ կցրվեն տներով՝ հաստատելով, որ սկսվում է իշխանական իսթեբլիշմենթի շարունակականության նոր ավանդույթների ձևավորման ժամանակաշրջանը:

Armenia: The Capitulation of Political Thought; The Election Campaign Circus Begins
Prosperous Armenia Party (BHK) President Gagik Tsarukyan has announced that he will be reopening the page of his political activity, which came to an unceremonious halt in 2015, and that he will be participating in the April 2017 parliamentary election with an extensive alliance.
Politics in Armenia has long since turned into a circus doorway through which, as a rule, jugglers, acrobats and clowns can freely enter at any time.
In Armenia’s political circus, the role of Tsarukyan hasn’t changed all that much since 2004, when he founded the BHK. In all subsequent elections, Tsarukyan has buffering role for the political regime in power, guaranteeing its relatively smooth reelection and becoming its bulwark of continuity and security.
It was only during a short period after the 2012 election that the political section of the BHK, and especially Levon Ter-Petrosyan, the HAK leader enraptured with the romanticism of the “bourgeois-democratic revolution”, encouraged Tsarukyan by telling him that the people accepted him as a messiah, and that he possessed all the possibilities and rights to become the ‘conductor’ of the new period unfolding.
It only took one session of the Republican Party of Armenia (HHK) to bring Tsarukyan back to his senses. Afterwards, in the space of two days, they removed Tsarukyan from the circus and shut him in the regime’s so-called ‘political technologies’ storage locker.
Now, they have returned to free him from storage. The regime feels it’s time yet again to let Tsarukyan play his natural, but most responsible, role in terms of political timing.
The moment is truly demanding for several reasons. First, given the conditions of the new electoral code, when the regime has mostly given up on the traditional means of electoral fraud at polling stations, it must replace these important and well-oiled means by strengthening two levers.
First, is the work to mobilize the lumpen electorate to the polling stations – to get out the vote – by employing all its organizational, financial and terrible semi-criminal resources. The other, is to totally monitor and control, to the extent possible, the reformulations in the political landscape.
Generally speaking, it’s a familiar methodology, but with two pivotal reservations. The regime must implement this methodology via the model of parliamentary governance, via the untried proportional rating voting system, in which any loss of position can no longer be compensated, given that there will not be another state-wide election in the next five years.
Then, too, the number of MPs in Armenia’s National Assembly will drastically decrease, thus inherently increasing competition for each seat. The realization that this is the only chance to disrupt the situation, obligates the splintered and marginalized political forces to consolidate. This is automatic and based on political logic.
The self-flowing and unmanageable process of such consolidations can create a large unpredictable effect for the regime, which, in such conditions, usually finds itself out of time and under internal disruptions.
Tsarukyan is like the baton in the hand of the ‘great conductor’, beating out the rhythm to the orchestra and moving it around to his liking. In this context, bringing Tsarukyan back into the game, seeks to counter any centrifugal consolidation processes in the opposition camp and to gather them solely around Tsarukyan.
The moment is also decisive and laden with responsibility because the parliamentary governance system dictates that the authorities create altogether new conditions and traditions to guarantee its smooth and secure reproduction of power under a formal democratic electoral system. Simply put, to create a system where, in a formal context, the fundamental rules of equal competition for elections are maintained, but the conjuncture always leads to the victory of the conjuncture, regardless of those in the game. In other words, the imitation of democracy will replace the boor methodology.
The reason is clear. The greatest risk to the regime emanating from the parliamentary system of governance is political instability and the creation of new political configurations that can alter the balance of power and can, in a matter of hours, turn a political force enjoying a majority into a minority.
There is no need for additional commentary as to what this signifies for the regime in the case of a political culture possessing ‘splendid’ traditions of a rat race. If we imagine for a moment that the 2008-2011 Ter-Petrosyan pan-popular movements, or those centered around Tsarukyan in 2014-2015, grew not in a semi-presidential system (actually, super-presidential) but rather a parliamentary one, in which all the enforcement bodies were answerable to a government enjoying the confidence mandate of the National Assembly’s majority, then, there would have already been several velvet revolutions or revolts.
The regime is welcoming Tsarukyan’s participation in the April election, even though it labelled him an evil political force just two years ago, forgetting that the formation of the idea not to turn the homeland into a circus was due to his factor, and that, until today, the charges levelled against Tsarukyan of avoiding taxes and of forming some criminal gangs remain up in the air.
If there anyone out there with half a brain that questions whether Tsarukyan is returning or whether he is being brought back as an agent. This is all the more plausible since Tsarukyan had nothing to say about these charges in his ‘return’ announcement.
The regime is playing a two-sided game to foment confusion. It wants Tsarukyan to be seen as an alternate to the regime, and thus to coalesce opposition force consolidation around him, while at the same time creating an aura of mistrust and uncertainty towards him.
In a country with a healthy political system it’s impossible to imagine that an individual who served in a pivotal official post, continuing his tenure, can suddenly become the campaign director of an opposition or alternative alliance.
In Armenia, such nominally maintained conventions are being dismantled, and the president of the Control Chamber becomes a member of the opposition, or a pivotal player in a political force with such ambitions.
Now, the voter and all small and large forces that pin hopes on Tsarukyan, are forced to ponder whether he’s a member of the opposition or not. Does he wish to foment regime change or a change of the opposition.
If he’s not an opposition member, then what are all those in his camp exclaiming that he is doing? Why are they, in the name of getting a place in that alliance, cooperating with such people whom they charged, in the past, with the most serious of crimes, and with whom they are on vastly different political-ideological levels?
What is their aim? To become a tool for the reproduction of the regime? To realize the childish dream of becoming a member of parliament? Are they being manipulated by Tsarukyan or the other way around? Who are they deceiving? The public, the regime, Tsarukyan, or themselves?