Կարեն Կարապետյանը Մոսկվայում հանդիպել է հայ համայնքի ներկայացուցիչներին
Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այցելել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատուն, որտեղ հանդիպում է ունեցել հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
կառավարության կայքէջը տեղեկացնում է, որ վարչապետի գլխավորած պատվիրակության անդամներից բացի, հանդիպմանը մասնակցել են Նոր Նախիջևանի և Ռուսաստանի Հայոց թեմի առաջնորդը, Ռուսաստանում ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող գործարարներ, հայազգի քաղաքական, հասարակական, մշակութային գործիչներ:
Իր խոսքում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը նախ ամփոփել է ՌԴ կառավարության ղեկավարի հետ հանդիպման արդյունքները, մանրամասներ ներկայացրել ծավալված քննարկումների վերաբերյալ, ապա գոհունակություն հայտնել ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կապակցությամբ:
Վարչապետը հանդիպման մասնակիցներին է ներկայացրել կառավարության 100-օրյա գործունեության ամփոփ հաշվետվությունը:
«Կցանկանայի ձեզ հաշվետու լինել, իրազեկել, թե ինչ է արել կառավարությունն անցնող 4 ամսվա ընթացքում: Ձեզ է ներկայացված կարճ սեղմագիրը, որտեղ 100 էջի մեջ ամփոփված է կատարված աշխատանքը: Կարծում եմ՝ բավական լուրջ փաստաթուղթ ենք ներկայացրել: Այն բաղկացած է չորս մասից. առաջին մասը խնդիրների ախտորոշում է ըստ ոլորտների, երկրորդ մասում մենք ներկայացրել ենք տեղեկատվություն, թե ինչ խնդիրներ կան և դրանց ինչպիսի լուծումներ են առաջադրվում այդ ոլորտում և ինչ միջոցառումներ է պետք իրականացնել: Երրորդ մասում ամփոփված է, թե ինչ ենք մենք արել այդ 100 օրվա ընթացքում, չորրորդ մասը հատկացված է Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի միջոցով պետություն-մասնավոր համագործակցությանը»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Ներկայացնելով երկրի զարգացման տեսլականը՝ կառավարության ղեկավարը նշել է մի առիթով ասված չորս հիմնական բաղադրիչը՝ անկախ, անվտանգ, արդար և ինտելեկտուալ։ «Մենք այլ տարբերակ չունենք. մենք խելացի կառավարում պետք է իրականացնեք բոլոր ոլորտներում։ Մարդկային կապիտալը մեր երկրի գերագույն արժեքն է: Ես մի քանի անգամ տարբեր հարթակներում խոսել եմ այս մասին. երջանիկ երկրների շարքում չեն հայտնվում նավթով, գազով ու այլ բնական պաշարներով հարուստ երկրներ, այլ այնպիսի երկրներ, որտեղ ստեղծված են աշխատող ու արարող մարդկանց համար առավելագույն բարենպաստ պայմաններ»,- ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ կառավարությունը աշխատող, մտածող, ստեղծագործող մարդու համար ստեղծելու է առավելագույն արդար ու թափանցիկ պայմաններ:
Անդրադառնալով Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ Սփյուռքն առավելություն է մեր երկրի համար, և այդ հարաբերությունների կարևորության մասին կարելի է երկար խոսել:
«Մենք պետք է հասկանանք, որ դրանք մեկ ամբողջի երկու մասերն են: Ես անձամբ տեսնում եմ հայկական սփյուռքի ներգրավվածության հսկայական պոտենցիալը մեր երկրի կառուցման գործում: Առաջին հերթին ես կուզեի, որ Հայաստանի ու Սփյուռքի հարաբերությունները չկառուցվեին միայն այն մտայնության վրա, որ Հայաստանը հետաքրքրված է միայն սփյուռքի ներդրումներով ու բարեգործական առաքելությամբ: Մենք կարիք ունենք ներգրավվելու կառավարման և շփման մշակույթ»,- ասել է վարչապետը: Որպես օրինակ՝ կառավարության ղեկավարը նշել է, որ սիրիահայերի Հայաստան գալով սպասարկման ոլորտը որակապես մեծ փոփոխություններ է կրել, հատկապես ռեստորանային բիզնեսում:
«Ես կարծում եմ, որ պետք է ազդանշաններ ուղարկել ձևակերպված խաղի կանոնների մասին, բիզնես միջավայրի բարենպաստ պայմանների մասին,այդ դեպքում յուրաքանչյուր հայ իր տեղն ու գործը կգտնի: Ես վստահ եմ, որ դա մեզ կհաջողվի»,- ասել է վարչապետը:
Պատասխանելով հանդիպման մասնակիցներից մեկի այն հարցադրմանը, թե ինչ է արվում երկրաշարժից տուժած Գյումրին վերականգնելու և զարգացնելու ուղղությամբ՝ վարչապետը նկատել է, որ տարածքային զարգացման ծրագրերից բացի, ներկայում լուրջ ուշադրություն է դարձվում մարզերի գործարար համայնքի կողմից ներկայացվող բիզնես ծրագրերի խթանմանը՝ պետություն-մասնավոր համաֆինանսավորման ձևաչափով: «Շիրակի մարզ կատարած այցի արդյունքներով ներկայացված 8 բիզնես ծրագրերից 7-ը մեր կողմից ընդունվել են»,- նշել է կառավարության ղեկավարը՝ ավելացնելով, որ լուրջ քննարկումներ են ընթանում Գյումրին որպես զբոսաշրջության կենտրոն զարգացնելու ուղղությամբ։ «ՀՀ կառավարությունը պարտավորվածություններ ունի՞ Գյումրու նկատմամբ, իհարկե՝ այո: «Կումայրի» ծրագիրը նախատեսում է երկու հին փողոցների վերակառուցում, որը ոչ միայն կդառնա զբոսաշրջային տարածք, այլ նաև մթնոլորտ և տրամադրություն կփոխի քաղաքի համար»,- ասել է Կ. Կարապետյանը:
Իր եզրափակիչ խոսքում վարչապետը նշել է, որ նմանատիպ հանդիպումները լավ հարթակ են կարծիքներ փոխանակելու, նոր գաղափարներ փոխանցելու համար. «Ես ոչ վաղ անցյալում եղել եմ ձեզանից մեկը: Ես շատ լավ գիտեմ, որ դուք բոլորդ ապրում եք մտածմունքներով, հետ նայելով և անմիջական հետաքրքրվածությամբ, թե ինչ է տեղի ունենում Հայաստանում: Վստահ եղեք՝ ամենալավ երկիրը հայերի համար Հայաստանն է լինելու: Ես գիտեմ, որ բոլորիդ մոտ հպարտության և արժանապատվության զգացողությունը կախված է այն բանից, թե ինչպես է Հայաստանն իրեն զգում: Ես խոստանում եմ, որ մեր թիմը կանի ամեն հնարավորը»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Հանդիպման ավարտին ՌԴ-ում Հայաստանի նախկին դեսպան Գեորգի Տեր-Ղազարյանը, ամփոփելով վարչապետ Կարեն Կարապետյանի ՌԴ կատարած այցի, ինչպես նաև դեսպանատանը կայացած հանդիպման արդյունքները, նշել է, որ չնայած բարդ ժամանակներին՝ հայ համայնքը պաշտպանում է նոր կառավարության մոտեցումները և կանգնած է վարչապետի թիկունքին:

Карен Карапетян: «Будьте уверены: наилучшей страной для армян будет Армения»
В рамках официального визита в Российскую Федерацию Премьер-министр РА Карен Карапетян посетил посольство РА в РФ, где встретился с представителями армянской общины.
Помимо членов возглавляемой Премьер-министром делегации, во встрече приняли участие глава Ново-Нахичеванской и Российской епархии ААЦ, занимающиеся в России предпринимательской деятельностью бизнесмены, политические, общественные, культурные деятели армянской национальности.
В своей речи Премьер-министр Карен Карапетян сначала подвел итоги своей встречи с Председателем Правительства РФ, представил детали прошедших обсуждений, затем выразил удовлетворение в связи с достигнутыми договоренностями.
Премьер-министр представил участникам встречи итоговый отчет о 100-дневной деятельности Правительства.
«Хотел бы отчитаться перед вами о том, что сделало Правительство в течение 4-х последних месяцев. Вам представлен краткий вариант, в котором на 100 страницах подведены итоги проделанной работы. Думаю, что мы представили достаточно серьезный документ. Он состоит из четырех частей: первая часть – диагностика проблем по сферам, во второй части мы представили информацию о существующих проблемах, что предлагается сделать для их решения в этой сфере и какие мероприятия нужно осуществить. В третьей части подведены итоги сделанного за эти 100 дней, четвертая часть уделена сотрудничеству государства и частного сектора посредством Центра стратегических инициатив», - отметил Карен Карапетян.
Представляя видение развития страны, Глава Правительства отметил ранее упомянутые в связи с этим четыре основных компонента: независимость, безопасность, справедливость и интеллектуальность.
«У нас другого варианта нет: мы должны осуществлять умное управление во всех сферах. Человеческий капитал является высшей ценностью нашей страны. Я несколько раз на разных площадках говорил об этом: в ряду счастливых стран оказываются не богатые нефтью, газом и другими природными ресурсами страны, а такие страны, где для работающих и созидающих людей созданы максимально благоприятные условия», - сказал Премьер-министр, добавив, что Правительство для работающих, мыслящих, творческих людей создаст максимально справедливые и прозрачные условия.
Коснувшись отношений Армения-Диспора, Карен Карапетян отметил, что Диаспора является преимуществом для нашей страны, и о важности этих отношений можно долго говорить.
«Мы должны понять, что это две части одного целого. Лично я вижу гигантский потенциал вовлеченности армянской диаспоры в дело построения нашей страны. В первую очередь я хотел бы, чтобы отношения Армении и Диаспоры не строились только на том умонастроении, что Армения заинтересована лишь в инвестициях Диаспоры и ее благотворительной миссии. Мы нуждаемся в привлечении культуры управления и общения», - сказал Премьер-министр.
В качестве примера Глава Правительства отметил, что с приездом в Армению сирийских армян в сфере обслуживания произошли большие качественные изменения, особенно в ресторанном бизнесе.
«Я думаю, что нужно посылать сигналы о сформулированных правилах игры, благоприятных условиях бизнес-среды, в этом случае каждый армянин найдет свое место и дело. Я уверен, что нам это удастся», - сказал Премьер-министр.
Отвечая на вопрос одного из участников встречи о том, что делается в направлении восстановления и развития пострадавшего от землетрясения Гюмри, Премьер-министр заметил, что помимо программ территориального развития, в настоящее время серьезное внимание уделяется стимулированию бизнес-программ, представляемых бизнес-сообществом областей, в формате государственно-частного софинансирования. «Из представленных по итогам визита в Ширакскую область 8 бизнес-программ нами принято 7 из них», - отметил Глава Правительства, добавив, что идут серьезные обсуждения в направлении развития Гюмри в качестве центра туризма.
«Есть ли у Правительства РА обязательства перед Гюмри? Конечно есть. Программа «Кумайри» предусматривает реконструкцию старых улиц, которые не только станут туристической территорией, но и изменят атмосферу и настроение в городе», - сказал Карен Карапетян.
Завершая выступление, Премьер-министр отметил, что подобные встречи являются хорошей площадкой для обмена мнениями, передачи новых идей: «В недавнем прошлом я был одним из вас. Я очень хорошо знаю, что все вы живете в размышлениях, смотрите назад и напрямую интересуетесь тем, что происходит в Армении. Будьте уверены: наилучшей страной для армян будет Армения. Я знаю, что у всех вас чувство гордости и достоинства связано с тем, как чувствует себя Армения. Я обещаю, что наша команда сделает все возможное», - сказал Карен Карапетян.
В конце встречи бывший посол Армении в РФ Георгий Тер-Казарян, подводя итоги визита Карена Карапетяна в РФ, а также состоявшейся в посольстве встречи, отметил, что несмотря на трудные времена, армянская община одобряет подходы нового Правительства и поддерживает Премьер-министра.