Շվեյցարիան չի մերժել Հայաստանին. ՀՔԾ-ն Միհրան Պողոսյանի գործով միջնորդությունը պատշաճ չի ներկայացրել
Շվեյցարիայի արդարադատության և ոստիկանության դաշնային դեպարտամենը չի մերժել հայկական կողմին իրավական աջակցության հարցում: OCCRP-ի մեր գործընկերների հարցմանն ի պատասխան, Շվեյցարիայի արդարադատության և ոստիկանության դաշնային դեպարտամենտի մամլո խոսնակ Ինգրիդ Ռյուսերը (Ingrid Ryser) հայտնել է, որ իրենք հայկական կողմի միջնորդությունը չեն բավարարել, քանզի այն չի համապատասխանել միջնորդության պահանջներին, այսինքն` պատշաճ կազմված չի եղել. «Հայկական իշխանությունները կարող են ցանկացած ժամանակ հստակեցնել միջնորդությունը»,- հայտնել է մամլո խոսնակը:
Հիշեցնենք` «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան ՀՔԾ-ն հայտնել էր, որ 2017թ. հունվարի 11-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը ստացել է Շվեյցարիայի Հանրապետության Արդարադատության և ոստիկանության դաշնային դեպարտամենտի գրությունն այն մասին, որ Միհրան Պողոսյանի գործով դատական միջնորդությունը չեն կարող բավարարել:
Սակայն թե ինչու էր մերժվել՝ ՀՔԾ-ն չէր մանրամասնել: Ստացվում է, որ Շվեյցարան ոչ թե մերժել էր հայկական կողմին իրավական աջակցության հարցում, այլ հայկական կողմը չի կարողացել պատշաճ միջնորդություն ներկայացնել Շվեյցարիայի արդարադատության դաշնային դեպարտամենտին և պատասխան ստանալ:
ՀՔԾ-ից «Հետքը» գրավոր պահանջել է տրամադրել Շվեյցարիա և Պանամա ուղարկված իրավական աջակցության միջնորդությունները և Շվեյցարիայից ստացված պատասխանը: Ստանալուն պես այն կհրապարակենք:
Հիշեցնենք` ՀՀ հատուկ քնչական ծառայությունը հայտնել էր, որ կատարված քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալներով չի հիմնավորվել ՀՀ ԱՆ ԴԱՀԿ ապահովող ծառայությունում պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող անձի՝ Միհրան Պողոսյանի կողմից ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու հանգամանքը, ուստի որոշում է կայացվել քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին հանցակազմի բացակայության հիմքով:

Швейцария не отказывала Армении: ходатайство ССС по делу Миграна Погосяна не было составлено надлежащим образом
Федерацльный департамент юстиции и полиции Швейцарии не отказывал армянской стороне в оказании правовой помощи. В ответ на запрос наших коллег из OCCRP пресс-секретарь департамента юстиции Швейцарии Ингрид Рюсер (Ingrid Ryser) сообщила, что ходатайство армянской стороны не было удовлетворено, поскольку оно не соответствовало необходимым требованиям, иными словами, не было составлено надлежащим образом. “Армянские власти могут в любой момент внести уточнения в ходатайство”,- сообщила пресс-секретарь.
Напомним, что в ответ на запрос Hetq.am Специальная следственная служба сообщила, что 11 января 2011 г. получила записку Федерального департамента юстиции и полиции Швейцарской Республики, в которой говорилось, что они не могут удовлетворить судебное ходатайство по делу бывшего начальника Службы принудительного исполнения судебных актов РА Миграна Погосяна.
При этом ССС не сообщила причину отказа. Получается, что Швейцария не отказывала армянской стороне в правовой помощи, это армянская сторона не смогла направить в Федеральный департамент юстиции Швейцарии составленное надлежащим образом ходатайство.
Hetq.am в письменной форме потребовал от ССС предоставить копии отправленных в Швейцарию и Панаму ходатайств об оказании правовой помощи и полученный из Швейцарии ответ. Документы мы опубликуем сразу по их получении.
Напомним, что незаконное участие в предпринимательской деятельности Миграна Погосяна, состоявшего на специальной государственной службе в Службе принудительного исполнения судебных актов Минюста РА, не получило подтверждения фактическими данными, которые были получены в результате следственных и судопроизводственных действий, осуществленных Специальной следственной службой РА. В связи с этим было принято решение прекратить производство по уголовному делу на основании отсутствия состава преступления.