Ինչպես ԵԱՀԿ-ն զրկվեց անվտանգությունից եւ համագործակցությունից
Ադրբեջանը վետո է դրել ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի մանդատի վրա: Հայաստանն, իր հերթին, «արգելք է դրել» Տաջիկստանում, Ղրղզստանում եւ Ուզբեկստանում ԵԱՀԿ գրասենյակների գործունեության վրա: Այս մասին հայտնեց «Հետքի»՝ միջազգային դիվանագիտական շրջանակներում անանուն աղբյուրը:
Համաձայն նախնական տեղեկատվության՝ Բաքվի գործողությունների առիթը ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի բյուջեում Հայաստանի վարչական տարածքում մարդասիրական ականազերծման ծրագրի ներառումն էր, որն իբրեւ թե «չի համապատասխանում» կազմակերպության մանդատին: Այս մասին ասվում է նաեւ ՀՀ ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության մեջ:
ԵԱՀԿ կանոնադրության համաձայն՝ ազգային գրասենյակների մանդատը երկարացվում է ամեն տարի ԵԱՀԿ մասնակից-երկրների կոնսենսուսի հիման վրա, եւ Բաքուն օգտվեց նման իրադրությունից՝ բոլորովին չմտահոգվելով իր մոտեցումների կառուցողականության մասին: ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը, ուսումնասիրելով իրավիճակը, եկել է այն եզրահանգման, որ տվյալ ծրագիրը «ԵԱՀԿ մանդատի շրջանակում է»: Այդուհանդերձ, ԵԱՀԿ նախագահությունը, համաձայնելով զիջել Բաքվին, կոչ արեց երեւանյան գրասենյակին ձեռնպահ մնալ ծրագրի իրականացումից:
«Բանակցություններից հետո, որոնք դրական արդյունքի չհանգեցրին, Հայաստանի տարածքների ականազերծման ծրագիրը հանվեց բյուջեից»,- հայտնեց մեր աղբյուրը: Սակայն Բաքուն, ոգեշնչված իր ունեցած ազդեցությունից, համառորեն հրաժարվում է հանել վետոն, ինչը կարող է հանգեցնել ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի փակմանը:
Ակնհայտ է, որ Բաքուն իր գործողությունների համար առիթի կարիք չուներ, իսկ դա նշանակում է, որ այն բացեիբաց մարտահրավեր է նետել ԵԱՀԿ-ին եւ ամբողջ միջազգային հանրությանը՝ ցուցադրելով աբսուրդային ամենաթողություն եւ ՀՀ-ի ու իր քաղաքացիների իրավունքների ակնհայտ ոտնահարում:
Ինչո՞ւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակը, որը 1999 թվականից ակտիվորեն զբաղվել է ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմամբ եւ քաղաքացիական հասարակության ամրապնդմամբ՝ մասնակցություն ունենալով տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ օրեսդրական բարեփոխումներ, կոռուպցիայի եւ թրաֆիկինգի դեմ պայքար, մարդու իրավունքների եւ շրջակա միջավայրի պաշտպանություն, մամուլի ազատություն, այդպես սկսեց խանգարել Բաքվին:
Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ գրասենյակը Բաքվում փակվել է 2015-ին: Փակման պատճառ դարձավ նրա ղեկավարի՝ ադրբեջանական ծագմամբ Ֆրանսիայի քաղաքացի Ալեքսիս Շախտախտինսկու ազատումը: Ավելի վաղ մամուլը հրապարակել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի մեկնաբանությունն այն մասին, որ Շախտախտինսկին զբաղեցրած պաշտոնից ազատվել է այն բանի համար, որ իր կաբինետում «պահել է մեր համատեղ լուսանկարը»:
Արդյունքում Շախտախտինսկին հեռացվեց Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ից: Այսպիսով, նշելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանում մեծ հարգանքով են վերաբերվում Շախտախտինսկու ընտանիքին, Ալիեւը 2016-ի սեպտեմբերին տված մեկնաբանության մեջ վերջինիս վերադարձն ու դիվանագիտական կարիերայի վերականգնումը առաջադրել է որպես Բաքվում ԵԱՀԿ գրասենյակի վերաբացման պայման:
Չխորանալով տարբեր պատճառների մեջ, որոնք կարող են թաքնված լինել Բաքվի մտադրության ետեւում, այդ թվում եւ եվրոպացիների մշտական քննադատությունը Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակի կապակցությամբ, եւ մի կողմ դնելով դավադրությունների տեսությունը՝ ակնհայտ է դառնում, որ Բաքուն իր վրեժը լուծում է՝ գործելով «ո՛չ ինձ, ո՛չ քեզ» սկզբունքով:
Այս համատեքստում թերագնահատվում է նաեւ 2016թ. մարտին երեւանյան գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնում ծագումով հայ ռուս դիվանագետ Արգո Ավակովի նշանակման հնարավոր ազդեցությունը, եւ դեռ պետք է պարզել, թե այս փաստը ինչ մասնաբաժին ունի ԵԱՀԿ-ի հանդեպ Ալիեւի վրդովմունքի մեջ:
Հայաստանի ԱԳՆ-ի՝ միջինասիական տախտակի վրա «ձիով քայլը», ցավոք, ունակ չէ համապատասխան արձագանք գտնել ԵԱՀԿ-ի առաջատար անդամ-երկրների շրջանում, եւ իրական քաղաքական արդյունքի հասնելու համար արժեր մտածել ոչ թե ձեւով, այլ բովանդակությամբ համարժեք պատասխան քայլերի մասին: Օրինակ՝ վետո դնել Ավստրիայի կամ Գերմանիայի մանդատի վրա, այնպես, որ անմիջապես սրությամբ դրվի իր անվան մեջ «անվտանգություն» բառն ունեցող եւ դրանից օգտվելու կարողություն չունեցող այդ կառույցի կենսունակության եւ առաքելության նպատակահարմարության հարցը:

Как ОБСЕ лишили безопасности и сотрудничества
Азербайджан наложил вето на продление мандата ереванского офиса ОБСЕ. В свою очередь, Армения “забанила” деятельность ОБСЕ в Таджикистане, Кыргызстане и Узбекистане. Об этом Hetq.am сообщил анонимный источник в международных дипломатических кругах.
Согласно предварительной информации, поводом для действий Баку стал внесенный в бюджет ереванского офиса ОБСЕ 2017 года проект по гуманитарному разминированию на административной территории Армении, который, якобы, “не соответствует мандату”. Об этом также говорится в сообщении, распространенном МИД Армении.
Согласно уставу организации, мандат на деятельность национальных офисов продлевается каждый год на основе консенсуса стран-участниц ОБСЕ, и Баку воспользовался таким положением, нимало не заботясь о конструктивности своих подходов. Специальный представитель действующего председателя ОБСЕ, изучив ситуацию, пришел к выводу, что данный проект “не выпадает из мандата ОБСЕ”. Тем не менее, председательство ОБСЕ, согласившись, вероятно, пойти на уступку Баку, призвало ереванский офис воздержаться от реализации проекта.
“По итогам переговоров, которые не принесли положительного результата, проект по разминированию территорий в Армении был изъят из бюджета”, - отметил источник. Однако Баку, окрыленный, видимо, произведенным эффектом, упрямо отказывается снимать вето, что в результате может привести к закрытию ереванского офиса ОБСЕ.
Очевидно, что Баку и не нуждался в поводе для своих действий, а это означает, что он открыто бросил вызов ОБСЕ и всему международному сообществу, демонстрируя абсурдную вседозволенность и явное попрание прав Армении и ее граждан. Чем же так стал мешать Баку ереванский офис ОБСЕ, который с 1999 года активно занимался развитием демократических институтов и укреплением гражданского общества, принимая участие в различных сферах деятельности, включая законодательную реформу, борьбу с коррупцией и трафикингом, защиту прав человека и окружающей среды, свободу прессы?
Напомним, что бакинский офис ОБСЕ был закрыт в 2015 году. Причиной закрытия стало увольнение его руководителя Алексиса Шахтахтинского, гражданина Франции азербайджанского происхождения. Ранее пресса приводила комментарий президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что Шахтахтинский был освобожден от занимаемой должности за то, что “в своей комнате он держал нашу с ним общую фотографию”. Впоследствии Шахтахтинский был уволен и из МИД Франции. Таким образом, отмечая тот факт, что в Азербайджане с большим уважением относятся к семье Шахтахтинских, Ильхам Алиев в комментариях, сделанных в сентябре 2016 года, выдвинул возвращение Алексиса Шахтинского и восстановление его карьеры в качестве условия для восстановления офиса ОБСЕ в Баку.
Не уходя в дебри различных причин, которые могут дополнительно крыться за умыслом Баку, в том числе и постоянная критика европейцев относительно ситуации с правами человека и правопорядка в Азербайджане, отбросив всякие теории заговора, становится очевидно, что Баку вымещает свою злобу, действуя по принципу “ни мне, ни тебе”. В этом контексте недооцененным остается и вероятный эффект назначения в марте 2016 года на должность главы ереванского офиса российского дипломата армянского происхождения Арго Авакова, и следует еще разобраться какую долю данный факт составляет в общей обиде Алиева на ОБСЕ.
Ход конем армянского внешнеполитического ведомства на “доске” среднеазиатского мира, не способен, к сожалению, найти адекватной реакции у лидирующих в организации стран-членов, и для достижения реального политического результата официальному Еревану стоило бы задуматься о соразмерных - не по форме, так по сути - ответных мерах. Замахнуться, к примеру, на мандат какой-нибудь Австрии или Германии, да так, чтобы сразу встал ребром вопрос о дееспособности структуры и целесообразности миссии, имеющей в своём названии “безопасность” и не умеющей, стало быть, оной воспользоваться.