Վիրավոր զինվորը հարմարավետ պրոթեզի կարիք ունի
Բանակ զորակոչվելուց առաջ Ստեփանակերտից 18-ամյա Նվեր Ավանեսյանը երզանքներ շատ ուներ։ Արդեն հասցրել էր համալսարան ընդունվել, ուսմանը զուգահեռ արհեստ էր սովորում, երազում էր սեփական գործն ունենալու մասին։ Մոտ մի տարի ծառայությունից հետո՝ 2014թ․ ամռանը, մարտական հերթապահության ժամանակ Նվերը պայթել է ականի վրա՝ կորցնելով ձախ ոտքի սրունքը։ Ասում են՝ ականը դեռ նախորդ պատերազմից էր մնացել։
Նվերին առաջին վիրահատությունը արել են Մարտակերտի շրջանային հիվանդանոցում, հետո միայն տեղափոխել են Ստեփանակերտ։ Մայրը՝ Գոհար Ավանեսյանն ասում է, որ երբ իրենք հասան Մարտակերտ, որդու սրուքն արդեն ամպուտացրել էին։
«Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալի բժիշկներն են վիրահատել։ Ասացին սրունքը փրկելու շանս չկար։ Բացի ոտքից լուրջ վնասվածքներ էր ստացել նաև կրծքավանդակի հատվածում։ Շատ արյուն էր կորցրել։ Մի որոշ ժամանակ սակավարյունությամբ էր տառապում», - վերհիշում է մայրը։
Հետվիրահատական բուժումը Նվերն արդեն Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալում է ստացել։ Որոշ ժամանակ հետո Ստեփանակերտում պրոթեզավորել են ոտքը։
«Մեր ամենամեծ խնդիրը էսօր Նվերի պրոթեզի հարցն է։ Ներկայիս պրոթեզն անհարմար է, ոտքն աընդհատ վերքեր է դառնում։ Ժամանակակից հարմարավետ պրոթեզները Երևանում, մեր տվյալներով, սկսվում են 400 հազար դրամից»,-ասում է տիկին Գոհարը՝ հավելելով, որ Երևանում պրոթեզավորվելու համար ոչ մեկին չի դիմել։ Մտածում էին սեփական ուժերով կկարողանան պրոթեզավորել Նվերին։
Ավանեսյանների բազմանդամ ընտանիքի (8 երեխա, որոնից մեկն ամուսանցել է, մեկն էլ՝ ծառայում է ) միակ եկամուտը տիկին Գոհարի ու ամուսնու համեստ աշխատավարձն է։
Վիրավորվելուց հետո Նվերին հաշմանդամության 2-րդ կարգ են տվել։ Ինչպես պարզվում է, հաշմանդամության կարգն էլ դեռ մշտական չէ։ Տիկին Գոհարի խոսքով՝ ամեն ամիս Նվերը պետք է անցնի համապատասխան բուժզննումներ, որպեսզի ամենամյա բուժփորձաքննությունից հետո 2-րդ կարգը պահպանվի։
«Չեմ հասկանում, սրանից հետո որդուս ոտքը աճելո՞ւ է։ Իզուր քաշքշում են։ Ամեն ստուգման ժամանակ սիրտս թրթռում է, որ 2-րդ կարգից կզրկեն», - ասում է նա։
ԼՂՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության բուժսոցիալական փորձաքննության կենտրոնի բուժվիճակագիր Անժելա Էմիրյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց, որ հաշմանդամության մշտական կարգը տրվում է 7 տարվա բուժփորձաքննություններից հետո միայն։
«Մշտական համշանդամություն տրամադրում ենք՝ առաջնորդվելով 2006թ․ նախարարության համար 488 և 283 որոշումներով, ըստ որի՝ մշտական հաշմանդամություն տրամարդվում է բուժփորձաքննության 8-րդ տարում։ Այդ 7 տարիների ընթացքում հետևում ենք հաշմանդամություն ունեցող անձի հիվանդության դինամիկային և ըստ այդմ էլ հատկացվում է հաշմանդամության այս կամ այն կարգը։ Ձեր նշված դեպքում կոնկրետ հնարավոր է՝ օրինակ ժամանակի ընթացքում տղայի ամպուտացված սրունքի հատվածում ավելի լուրջ բարդություններ սկսվեն և բուժփորձաքննության ընթացքում որոշվի նրան տալ 1-ին կարգ»,- ասաց Ա․Էմիրյանը։
Վիրավորվելուց հետո Նվերի պլաններն ու երազանքները փոխվեցին։ Նա թողեց համալսարանը տարեկան 250 հազար ուսման վարձի պատճառով։ Մայրն ասում է, որ չէր ուզում ավելորդ անգամ նեղություն տալ իրենց։ Հաշմանդամության համար Նվերը այսօր 40 հազար դրամ թոշակ է ստանում։
«Քանի որ համալսարանը հեռակա էի սովորում, զուգահեռ ավտոմեխանիկ էի աշխատում։ Ծնողներս ուզում էին արհեստանոց կառուցել, որպեսզի զորացրվելուց հետո իմ գործն ունենայի։ Հիմա չեմ կարող ավտոմեխանիկություն անել, վիրավոր ոտքս խանգարում է։ Չեմ կարողանում երկար ժամանակ պրոթեզով մնալ»,- ասում է Նվերը։

Раненный солдат нуждается в удобном протезе
До призыва в армию 18-летний Нвер Аванесян из Степанакерта мечтал о многом. Он уже успел поступить в университет, а параллельно учебе осваивал ремесло, чтобы открыть собственное дело. Летом 2014 г., после года службы в армии, Нвер во время боевого дежурства подорвался на мине и потерял голень. Говорят, что мина осталась еще с прошлой войны.
Первую операцию Нверу сделали в мартакертской районной больнице, после чего его отправили в Степанакерт. Когда родители добрались до Мартакерта, сыну уже ампутировали голень.
“Его оперировали врачи степанакертского военного госпиталя. Они сказали, что шансов спасти ногу не было. Кроме того, Нвер получил серьезные ранения в области грудной клетки, потерял много крови. Какое-то время у него было малокровие”,- рассказала мать солдата Гоар Аванесн.
Послеоперационное лечение Нвер проходил в стапанакертском военном госпитале, после чего в Степанакерте ему поставили протез.
“Сейчас самой большой проблемой для нас является протез Нвера. Нынешний неудобный, на ноге постоянно образуются раны. В Ереване цены на удобные современные протезы, по нашим сведениям, начинаются с 400 тысяч драмов”,- сказала Гоар, отметив, что по вопросу протезирования сына в Ереване они ни к кому не обращались, думали, что смогут решить проблему собственными силами.
В многодетной семье Аванесянов (у них 8 детей, один из которых женился, другой служит в армии) единственным источником дохода являются скромные зарплаты Гоар и ее мужа.
После полученного ранения Нверу дали вторую группу инвалидности, но оказалось, что это не навсегда. Чтобы сохранить группу, парню каждый месяц приходится проходить медобследование.
Медстатистик Центра медико-социальной экспертизы Министерства труда и по социальным вопросам НКР Анжела Эмирян в беседе с Hetq.am отметила, что постоянная группа инвалидности дается только после 7-летних медобследований. Таково требование решений министерства от 2006 г. “В указанном вами случае возможно, что со временем на месте ампутации могут возникнуть более серьезные осложнения, и в результате медэкспертизы будет принято решение дать парню 1-ю группу инвалидности”,- пояснила А.Эмирян.
После ранения планы и мечты Нвера изменились. Он оставил университет, так как не мог платить 250 тысяч драмов за учебу. Сегодня Нвер Аванесян получает пособие по инвалидности – 40 тысяч драмов.
“Так как в университете я учился на заочном отделении, то параллельно учился на автомеханика. Родители хотели построить автомастерскую, чтобы после демобилизации я начал заниматься собственным делом. Сейчас я не смогу работать автомехаником, так как раненная нога мешает. Не могу долгое время стоять на протезе”,- сказал Нвер.