Վարչապետն այցելել է Կոտայքի մարզ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր աշխատանքային այց է կատարել Կոտայքի մարզ: Ծաղկաձոր քաղաքում Կոտայքի մարզպետ Կարապետ Գուլոյանի, համայնքների ղեկավարների և գործարարների հետ կառավարության ղեկավարը քննարկել է մարզում առկա խնդիրներն ու զարգացման հեռանկարները:
Կառավարության պաշտոնական կայքէջը տեղեկացնում է, որ Կոտայքի մարզպետ Կարապետ Գուլոյանը ներկայացրել է մարզը բնութագրող հիմնական ցուցանիշերը, զարգացմանն ուղղված միջոցառումները, ինչպես նաև նախատեսվող մի շարք ծրագրեր՝ մարզում տնտեսական ակտիվությունը խթանելու նպատակով: Մարզպետը, մասնավորապես նշել է, որ վերջին տարիներին ակտիվ իրականացվում են ջերմոցային տնտեսությունների և ինտենսիվ կաթիլային եղանակով ոռոգվող այգիների ստեղծման աշխատանքներ: Անդրադառնալով 2017 թ. գերակա խնդիրներին՝ նա տեղեկացրել է, որ նախատեսում են օպտիմալացում կրթության և առողջապահության ոլորտներում: Մասնավորապես, կրճատման ենթակա կլինեն մանկավարժական և վարչական կազմի 90 հաստիք, ինչի արդյունքում կտնտեսվի 60 մլն ՀՀ դրամ: 2017 թ. մարզի առողջապահական հաստատությունների օպտիմալացման շրջանակում նախատեսվում է 50 հաստիքի կրճատում, կտնտեսվի 44 մլն ՀՀ դրամ: Մարզպետը նաև ներկայացրել է 2017 թ. ծրագրերը մի շարք համայնքներում՝ արևային էներգիայի արտադրության կայանների և նոր ջերմոցային տնտեսության հիմնում, նոր տեխնոլոգիաներով ինտենսիվ այգիների հիմնում, զբոսաշրջության ենթակառուցվածքների զարգացում և այլ ծրագրեր:
Վարչապետ Կարապետյանն առաջարկել է քննարկումը կառուցել ըստ ոլորտների կատարված աշխատանքների, համայնքների հնգամյա զարգացման ծրագրերի, ինչպես նաև բիզնես միջավայրի զարգացման և ներդրումների ներգրավման հարցերի շուրջ:
Կոտայքի մարզպետարանի գյուղատնտեսության, առողջապահության, կրթության, գործարարության խթանման ոլորտների պատասխանատուները ներկայացրել են նշված բնագավառների ընթացիկ վիճակագրությունը և զարգացման ծրագրերը: Մասնավորապես, գյուղատնտեսության ոլորտի պատասխանատուն անդրադարձել է վարելահողերի նպատակային օգտագործման հարցին՝ նշելով, որ այն ցածր մակարդակ ունի, տվյալներ ներկայացրել գյուղացիական տնտեսությունների, ֆերմերների, կոոպերատիվների թվաքանակի վերաբերյալ: Վարչապետն առաջարկել է ներկայացնել Կոտայքի մարզի գյուղատնտեսության զարգացման համալիր ծրագիր, որը կներառի խելոք գյուղատնտեսության զարգացմանը, մշակովի ցանքատարածությունների ավելացմանը, ոլորտի մեխանիզացիային ուղղված կոնկրետ քայլեր: Կառավարության ղեկավարը հետաքրքրվել է՝ կա՞ հաշվարկ, թե որքան է կազմում մարզում գյուղատնտեսության մեխանիզացիայի ծառայությունների ընդհանուր ծավալը և արժեքը: Ոլորտի պատասխանատուի գնահատմամբ՝ այն մոտավորապես կազմում է 300 մլն ՀՀ դրամ: Խոսելով ոլորտի մեխանիզացիայի մասին՝ վարչապետն առաջարկել է մշակել լիզինգով գյուղտեխնիկայի ձեռքբերման հստակ ծրագիր, որը հնարավորություն կտա բարձրացնել ծառայությունների արդյունավետությունը, ոլորտի արտադրողականությունը: Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ այդ տրամաբանությամբ ծրագիր ներկայացնելու դեպքում կառավարությունը պատրաստ է համապատասխան աջակցություն տրամադրել:
Վարչապետը ընդգծել է, որ գյուղատնտեսության ոլորտում ծրագրերն ուղղվելու են այն նախաձեռնություններին, որոնք ունեն տրամաբանություն, նվազեցնելու են ծախսերը, ավելացնելու եկամտաբերությունը: «Գյուղատնտեսությունը բիզնես է: Մեզ մոտ արմատացած է միտքը, որ եթե գյուղատնտեսությունը չսուբսիդավորենք, այն չի զարգանա: Մենք անպայման պետք է օգնենք գյուղատնտեսությանը, բայց օգնենք հեռանկար ունեցող ծրագրերին, որովհետև, օրինակ, տարեցտարի ցորենի ցանքատարածությունները մեծանում են, ո´չ գյուղացին է գոհ, ո´չ պետությունը, իսկ սուբսիդավորման գումարն անընդհատ մեծանում է, պետության վրա բեռը՝ ավելանում, ո´չ գյուղացու մոտ է որակը փոխվում, ո´չ մեզ մոտ: Այդպես որ շարունակենք, ո՞ւր ենք գնալու: Հենց զգանք մեր վերջնական նպատակը ո՞րն է, որտե՞ղ կարող ենք գումար ներդնել և այն հետ բերել, որտե՞ղ պետք է ուղղակի սուբսիդավորել՝ ակնկալելով մուլտիպլիկատիվ էֆեկտ, քայլ առ քայլ առաջ կգնանք: Եկեք փորձենք որակը փոխել, հասկանալ՝ ինչն է ճիշտ, գյուղացուն, ֆերմերին ուղղորդենք և կրթենք»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Առողջապահության ոլորտի պատասխանատուից վարչապետը հետաքրքրվել է բժշկական հաստատությունների աշխատանքի, կառավարման արդյունավետության մասին: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ այժմ մշակվում է ոլորտի զարգացման նոր հայեցակարգ. «Պետք է այնպես անել, որպեսզի որպես պացիենտ ես ընտրեմ այն կլինիկան, թե որտեղ պետք է բուժվեմ, ոչ թե շտապօգնությունն անկախ իմ կամքից տեղափոխի այլ բուժհաստատություն»:
Վարչապետը կարևորել է մարզի բուժհիմնարկների կառավարման գործում մասնավոր կառավարիչների ներգրավումը: «Եթե մասնավորը գա՝ ավելի լավ, ավելի էֆեկտիվ է կառավարելու, փող է դնելու, վերանորոգում է իրականացնելու: Եթե մասնավորն ավելի լավ պայման չի առաջարկելու, քան դուք այսօր ունեք, մի հանձնեք մասնավորին, բայց միշտ մրցակցային իրավիճակը ապահովեք:Ակնհայտ է, որ մրցակցային պայմանների ստեղծումն է բժշկության զարգացումը: Ոլորտում ստվերը շատ է, այն պետք է բերել լեգալ դաշտ»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը՝ մարզի առողջապահության ոլորտի պատասխանատուին հորդորելով կտրուկ մեծացնել 2017 թ. համար վճարովի ծառայությունների պլանը:
Վարչապետն անդրադարձել է նաև կրթական համակարգի բարեփոխման հարցին՝ կարևորելով ոլորտում թե´ կադրային, թե´ շենքային օպտիմալացումը: «Մենք ունենք համայնքներ, որտեղ դպրոցները թերբեռնված են, հաստատուն ծախսերը շատ են: Այդ դպրոցները միավորելով և´ հաստատուն ծախսը կնվազեցնենք, և´ ձեր տնտեսած միջոցների հաշվին այն համայնքներում, որտեղ ուսուցիչ չի գնում, վարձավճարի համակարգը որոշակի բոնուս կունենա: Այն միջոցները, որոնք արդյունավետ կառավարման մեջ տնտեսում եք, մի մասն ուղղեք այդ նպատակին», - նշել է գործադիրի ղեկավարը:
Վարչապետին ամփոփ տեղեկատվություն է ներկայացվել նաև մարզում բիզնես միջավայրի ընդհանուր վիճակի, ձեռնարկությունների քանակի, գործունեության ոլորտների, զբաղվածության մակարդակի, ընթացիկ և նախատեսվող ծրագրերի վերաբերյալ:
Մարզի քաղաքային և գյուղական համայնքների ղեկավարները ներկայացրել են զարգացմանը վերաբերող առաջարկություններ: Աբովյանի քաղաքապետը, մասնավորապես, առանձնացրել է Աբովյանը խելացի քաղաք և ՏՏ ոլորտում ազատականացված գոտի դարձնելու ծրագրերը, որոնք այժմ մշակվում են և համապատասխան ընթացակարգերից հետո կներկայացվեն կառավարություն: Ողջունելով գաղափարը՝ վարչապետը կարևորել է Աբովյանում էլեկտրոնային կառավարման համակարգի ներդրումը և թվայնացումը, ինչպես նաև քաղաքի ենթակառուցվածքների կառավարման գործում մասնավոր հատվածի ներգրավումը: Իսկ Ծաղկաձորի քաղաքապետը ներկայացրել է համայնքի զարգացման ծրագիրը, որի նպատակը զբոսաշրջության ու հյուրանոցային բիզնեսի խթանումն է: Նա տեղեկացրել է, որ ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է Ասիական զարգացման բանկի կողմից 10 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում, որի արդյունքում Ծաղկաձորում կստեղծվի ժամանցի կենտրոն:
Կառավարության ղեկավարին ներկայացվել են նաև մի շարք ներդրումային ծրագրերի առաջարկություններ, որոնք վերաբերում են արևային կայանների և ջերմոցների ստեղծմանը, ենթակառուցվածքների զարգացմանը, կաշվե իրերի արտադրության հիմնմանը, ինտենսիվ կաթիլային համակարգով ոռոգվող այգիների ստեղծմանը, արդեն գործող բիզնեսների ընդլայնմանը և այլն: Կարեն Կարապետյանը ողջունել է հնչած գաղափարները՝ առաջարկելով դրանք ձևակերպել բիզնես տրամաբանությամբ և ներկայացնել կառավարության քննարկմանը:

Премьер-министр с рабочим визитом посетил Котайкскую область
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня с рабочим визитом посетил Котайкскую область. В городе Цахкадзоре вместе с губернатором Котайкской области Карапетом Гулояном, руководителями общин и бизнесменами Глава Правительства обсудил проблемы и перспективы развития области.
Губернатор Котайкской области Карапет Гулоян представил характеризующие область основные показатели, направленные на ее развитие мероприятия, а также ряд намеченных программ с целью стимулирования экономической активности в области. В частности, губернатор отметил, что в последние годы активно осуществляются работы по созданию тепличных хозяйств и орошаемых интенсивным капельным способом садов. Коснувшись приоритетных задач на 2017 год, он проинформировал, что планируется провести оптимизацию в сферах образования и здравоохранения. В частности, намечено сокращение 90 штатных единиц педагогического и административного состава, в результате чего будет сэкономлено 60 млн драмов. В рамках оптимизации учреждений здравоохранения области планируется сократить 50 штатных единиц, сэкономив 44 млн драмов. Губернатор также представил программы на 2017 год в ряде общин: создание солнечных электростанций и новых тепличных хозяйств, интенсивных садов с новыми технологиями, развитие инфраструктур сферы туризма и другие программы.
Премьер-министр Карапетян предложил построить обсуждение вокруг выполненных по сферам работ, пятилетних программ развития общин, а также вопросов развития бизнес-среды и привлечения инвестиций.
Ответственные администрации Котайкской области по сферам сельского хозяйства, здравоохранения, образования, стимулирования предпринимательства представили текущую статистику и программы развития указанных сфер. В частности, ответственный сферы сельского хозяйства затронул вопрос целевого использования пахотных земель, отметив, что уровень их использования низок, представил данные о количестве крестьянских хозяйств, фермеров, кооперативов. Премьер-министр предложил представить комплексную программу развития сельского хозяйства Котайкской области, которая будет включать конкретные шаги по развитию «умного» сельского хозяйства, увеличению обрабатываемых посевных площадей, механизации сферы. Глава Правительства поинтересовался, есть ли расчет того, сколько составляет общий объем и стоимость услуг механизации сельского хозяйства в области. По оценке ответственного, это примерно 300 млн драмов. Говоря о механизации сферы, Премьер-министр поручил разработать конкретную программу приобретения сельхозтехники по лизингу, которая даст возможность повысить эффективность услуг, производительность сферы. Карен Карапетян отметил, что при представлении программ в рамках этой логики Правительство готово оказать соответствующую поддержку.
Премьер-министр подчеркнул, что программы в сфере сельского хозяйства будут направлены на те инициативы, в которых есть логика, будут снижены расходы, повысится прибыльность. «Сельское хозяйство – это бизнес. У нас укоренилась мысль, что если мы не будем субсидировать сельское хозяйство, оно развиваться не будет. Мы обязательно должны помочь сельскому хозяйству, но помочь имеющим перспективу программам, потому что, например, из года в год увеличиваются посевные площади пшеницы, ни крестьяне, ни государство не довольны, а сумма субсидирования постоянно растет, нагрузка на государство растет, ни у крестьянина, ни у нас качество не меняется. Куда мы дойдем, если так будем продолжать? Как только мы почувствуем, в чем наша конечная цель, куда мы можем вложить средства и вернуть их, где нужно напрямую субсидировать, ожидая мультипликативного эффекта, будем шаг за шагом идти вперед. Давайте попытаемся изменить качество, понять, что правильно, сориентируем крестьянина, фермера и обучим их», - сказал Карен Карапетян.
У ответственного сферы здравоохранения Премьер-министр поинтересовался работой медицинских учреждений, эффективностью управления. Глава Правительства отметил, что сейчас разрабатывается новая концепция развития сферы, сказав: «Нужно сделать так, чтобы я как пациент выбирал ту клинику, где должен лечиться, а не скорая помощь независимо от моего желания отвезла меня в другое медучреждение». Премьер-министр отметил важность вовлечения частных управляющих в дело управления медучреждениями области. «Если придет частник, то он будет управлять лучше, с большим эффектом, инвестирует средства, проведет ремонт. Если частник не предложит лучших условий, чем у вас сегодня есть, не передавайте частнику, но всегда обеспечивайте конкурентную ситуацию. Очевидно, что создание конкурентных условий – это развитие медицины. В сфере большая тень, ее нужно привести в легальное поле», - сказал Карен Карапетян, призвав ответственных сферы здравоохранения области резко увеличить план платных услуг на 2017 год.
Премьер-министр коснулся также вопроса реформирования образовательной системы, отметив важность как кадровой оптимизации, так и оптимизации помещений и зданий. «У нас есть общины, в которых школы недогружены, а постоянные расходы большие. Объединив эти школы, мы и снизим постоянные расходы, и за счет сэкономленных вами средств в тех школах, куда учитель не идет, система оплаты будет иметь определенный бонус. Часть тех средств, которые при эффективном управлении вы экономите, направьте на эту цель», - отметил Глава Правительства.
Премьер-министру представили также обобщенную информацию о состоянии бизнес-среды в области в целом, количестве предприятий, сферах деятельности, уровне занятости, текущих и предусматриваемых расходах.
Руководители городских и сельских общин области представили предложения, касающиеся развития. Мэр Абовяна, в частности, выделил программы по превращению Абовяна в «умный» город и свободную зону в сфере ИТ, которые в настоящее время разрабатываются и после соответствующих процедур будут представлены в Правительство. Приветствуя идею, Премьер-министр отметил важность внедрения в Абовяне системы электронного управления и цифровизации, а также вовлечения частного сектора в дело управления инфраструктурами города. А мэр Цахкадзора представил программу развития общины, целью которой является стимулирование туризма и гостиничного бизнеса. Он проинформировал, что в рамках программы планируется инвестирование Азиатским банком развития 10 млн долларов США, в результате чего в Цахкадзоре будет создан рекреационный центр.
Главе Правительства представили также предложения касательно ряда инвестиционных программ, которые относятся к созданию солнечных электростанций и теплиц, развитию инфраструктур, основанию производства кожаных изделий, созданию садов с системой интенсивного капельного орошения, расширению уже действующего бизнеса и др. Карен Карапетян приветствовал прозвучавшие идеи, предложив сформулировать их в рамках бизнес-логики и представить на обсуждение Правительства.