Սերժ Սարգսյանը հյուրընկալվել է ՀՀԿ «Անդրանիկ Մարգարյան» քաղաքական դպրոցի ունկնդիրներին
Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում է, որ Սերժ Սարգսյանն այսօր երեկոյան հյուրընկալվել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) «Անդրանիկ Մարգարյան» քաղաքական դպրոցում, որտեղ հանդիպում է ունեցել դպրոցի ունկնդիրների հետ։
2016 թվականին ՀՀԿ-ի հիմնադրած՝ հանրապետությունում առաջին կուսակցական քաղաքական դպրոցի ավելի քան հարյուր ունկնդիրների շուրջ կեսը անկուսակցական է կամ այլ կուսակցությունների անդամ, նրանք ամենատարբեր մասնագիտությունների ու զբաղվածության տեր անձինք են՝ ուսանողից մինչև պետական ծառայող:
Հանրապետության նախագահը ողջունել է դպրոցի ունկնդիրներին, հակիրճ ներկայացրել իր պատկերացումները ժամանակակից քաղաքական գործչի մասին, իր ուղերձն ու հորդորները հղել քաղաքականությամբ զբաղվել պատրաստվող երիտասարդներին, ապա պատասխանել է հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին, լսել նրանց տեսակետները արծարծվող թեմաների վերաբերյալ:
Իր խոսքում Սերժ Սարգսյանը ժամանակակից քաղաքական գործչի համար կարևորել է կրթվածությունը, անընդհատ սովորելու ձգտում և ամենատարբեր ոլորտներից որոշակի գիտելիքների պաշար ունենալը, հորդորել է անկախ մասնագիտությունից՝ առնվազն իրավաբանության և տնտեսագիտության հիմունքներին ծանոթ լինել, իրավաբանական ձևակերպումները լավ հասկանալ, իսկ մասնագիտությամբ իրավաբանների պարագայում՝ կարողանալ այդ ձևակերպումները հանրամատչելի ներկայացնել ու բացատրել հանրությանը:
Քաղաքական գործիչը, Սերժ Սարգսյանի պատկերացմամբ, պետք է օգտագործի ցանկացած հնարավորություն անպայման անցնելու տնտեսագիտական դասընթացներ՝ թեկուզ կարճ, ինչը կօգնի շատ հարցերում արագ կողմնորոշվել ու ճիշտ որոշումներ կայացնել:
«Քաղաքականությամբ զբաղվելու համար պետք է ունենալ գիտելիքների լավ պաշար, առանց որի անհնար է քաղաքական գործունեություն իրականացնել: Այո, քաղաքականությամբ զբաղվելու համար անհրաժեշտ է գիտելիք, քաղաքականությամբ զբաղվելու համար անհրաժեշտ են բարոյական հատկանիշներ, անհրաժեշտ է քաղաքացիական արիություն»,-ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:
Հանրապետության նախագահը հորդորել է նաև տիրապետել օտար լեզուների՝ միաժամանակ փայլուն տիրապետելով հայոց լեզվին ու շատ լավ իմանալ հայ գրականություն: «Մեր ժառանգության իմացությունը ուղղակի կապ է անցյալի, ներկայի և վաղն էլ՝ ապագայի հետ: Առանց այդ ժառանգության իմացության, լիարժեք չես կարող հայերեն մտածել: Առանց հայոց լեզուն լավ իմանալու, դու չես կարող հայերեն մտածել:
Բայց մի բան է հայերեն մտածել, հայերեն արտահայտվել, այլ բան է ՝ ռուսերեն կամ անգլերեն մտածել ու հայերեն արտահայտվել: Շատ պրակտիկ բան եմ ասում, որովհետև քաղաքական գործիչների համար կարևոր է իրենց վարկանիշը: Եվ հավատացեք, որ դեռևս տևական ժամանակ օտարախոսությունը, օտարամոլությունը վարկանիշ չի բերելու. լսարանը դա անմիջապես տեսնում է, զգում է: Ա՛յ սա է կարևորը, որպեսզի կարողանաք հասկանալ, որովհետև դեռևս տևական ժամանակ մեր հասարակության հիմնական կորիզը, մեր հասարակության քաշող ուժը, լոկոմոտիվը լինելու է այն խավը, որը ներառում է ուսուցիչներին, մեր ամբողջ մտավորականությանը: Այնպես որ՝ պետք է շատ լավ տիրապետել հայոց լեզվին ու նաև մեր ժառանգությանը»,-ասել է Ս․ Սարգսյանը:
Նախագահը քաղաքական գործչի համար ոչ պակաս կարևոր է համարել կարևորը երկրորդականից տարբերելու ունակությունը, ինչպես նաև քաղաքացիական արիություն ունենալը, առանց որի, նրա համոզմամբ, անիմաստ է զբաղվել քաղաքական գործունեությամբ:
«Քաղաքական գործչի համար չափազանց կարևոր է, որպեսզի նա կարողանա տարբերակել կարևորը երկրորդականից: Որևէ դասագրքում երբեք դուք չեք կարող գտնել լուծումներ կամ գիտելիքներ սրա մասին: Դուք պետք է կարողանաք այդ ժխորում (իսկ քաղաքական դաշտում հաճախ ժխոր է լինում) իրոք, տարբերակել կարևորը երկրորդականից: Ցավոք, մեր հասարակությունը հիմա գտնվում է մի այնպիսի փուլում, երբ ժխորն իսկապես մեծ է, և այդ ժխորի մեջ գտնել կարևորը, ճիշտը, սա միայն հեղինակություն է բերում քաղաքական գործչին: Եթե տեսնում եք՝ մեր քաղաքական դաշտում երկարակյացներն այդքան էլ շատ չեն, որովհետև նրանք փորձում են պոպուլիզմով զբաղվել: Պոպուլիզմը, միգուցե, լավ է որոշակի պահի համար՝ երեք օր, հինգ, յոթ, տասնհինգ օր, լավ՝ վեց ամիս, բայց, փառք Աստծո, մեր հասարակությունը կարողանում է շատ շուտ հասկանալ, թե ով ինչ է ի վիճակի անել:
Եթե ամեն անգամ փորձում ես տեղափոխվել կշեռքի ծանր հատվածը, դա հետո դառնում է բնավորություն, և կողքիներն էլ են տեսնում: Այսինքն, դու արդեն ճոճանակի պես կգնաս-կգաս, և հետո այդ ճոճանակը որևէ մեկին էլ պետք չի լինի:
Ուզում եմ ամենակարևոր բանի վրա ձեր ուշադրությունը սևեռել՝ քաղաքական գործիչը պետք է քաղաքացիական արիություն ունենա: Եթե դա չկա՝ անիմաստ է զբաղվել քաղաքական գործունեությամբ:
Վախկոտ մարդիկ քաղաքականությունում, ինչ ասեմ՝ կա՛մ թիթեռի, կա՛մ ձնծաղիկի կյանք են ունենում: Բայց ուզում եմ, որպեսզի ասածս ճիշտ ըմբռնեք և ընկալեք: Անվախ մարդ աշխարհում չկա: Անվախ են միայն ապուշները, սակայն երբ քո տագնապը դառնում է վախ, ա՛յ դա է վատը: Երբ քո տագնապի պահին, այդ տագնապի ազդեցության տակ փոխում ես որոշումներդ, դու արդեն դառնում ես վախկոտ մարդ: Չի կարելի, երբեք չի կարելի ճնշման կամ վախի ազդեցության տակ փոխել որոշումներ: Միացյալ Նահանգների նախագահներից մեկը շատ փայլուն միտք է արտահայտել՝ ասել է, որ երբեք մի վախեցեք զիջումներից կամ բանակցություններից, բայց երբեք մի գնացեք զիջումների կամ բանակցությունների ճնշման տակ: Քենեդին Միացյալ Նահանգների լավագույն նախագահներից մեկն էր, իմ կարծիքով, և կարծում եմ, որ նրա ասածները շատ համահունչ են այսօրվա մեր իրականությանը: Օրինակ, նույն Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով մենք երբեք որևէ ճնշման տակ որևէ զիջում չենք անում. մենք պատրաստ ենք փոխզիջումներ անելու, որպեսզի խնդիրը լուծվի խաղաղությամբ, առանց պատերազմի, բայց որևէ ճնշում՝ լինի դա արտաքին թե ներքին, չի կարող ազդել, հակառակ պարագայում, մեր՝ տուն գնալու ժամանակն է»,-ընդգծել է Ս․Սարգսյանը:

Слушатели политической школы РПА "Андраник Маргарян" принимали в гостях Президента
Президент Серж Саргсян сегодня вечером побывал в гостях в политической школе "Андраник Маргарян" Республиканской партии Армении (РПА), где встретился со слушателями школы.
Почти половина из более чем ста слушателей этой первой в республике партийной политической школы, основанной РПА в 2016 году, - беспартийные или члены других партий. Они - представители самых разных профессий и занятий, от студентов до государственных служащих.
Президент Республики приветствовал слушателей школы, кратко представил свои представления о современном политическом деятеле, напутствовал молодых людей, которые планируют заниматься политикой. Затем он ответил на интересовавшие участников встречи вопросы, выслушал их мнения относительно обсуждённых тем.
В своём выступлении Президент подчеркнул, что для современного политического деятеля важны образование, постоянное стремление учиться и иметь определённый запас знаний из самых разных областей. Он посоветовал слушателям школы, независимо от профессии, изучать, как минимум, основы юриспруденции и экономики, хорошо понимать юридические формулировки, а для профессиональных юристов - уметь эти формулировки представлять популярным образом и разъяснять общественности.
Политический деятель, по представлению Президента, должен использовать любую возможность, чтобы обязательно пройти курсы экономики, хоть короткие, что поможет быстро ориентироваться во многих вопросах и принимать правильные решения.
"Для того, чтобы заниматься политикой, нужно иметь хороший запас знаний, без которого невозможно осуществлять политическую деятельность. Да, для того, чтобы заниматься политикой, необходимы знания. Для того, чтобы заниматься политикой необходимы моральные качества, необходимо гражданское мужество", - подчеркнул Президент.
Президент Республики посоветовал также овладевать иностранными языками, одновременно блестяще владея армянским языком, и очень хорошо знать армянскую литературу. "Знание нашего наследия - прямая связь с прошлым, настоящим, а завтра - с будущим. Без хорошего знания армянского языка, ты не можешь мыслить по-армянски.
Но одно дело - думать по-армянски, выражаться по-армянски, другое дело - думать по-русски или по-английски и выражаться по-армянски. Я говорю очень практическую вещь, потому что для политических деятелей важен их рейтинг. И поверьте, что ещё длительное время привычка говорить на иностранном языке, преклонение перед иностранным не будет добавлять рейтинга - аудитория это немедленно видит и чувствует. Вот, что важно, чтобы вы могли понимать потому что ещё длительное время основным зерном нашей общественности, движущей силой нашей общественности, локомотивом будет та социальная прослойка, которая включает в себя учителей, всю нашу интеллигенцию. Так что, нужно очень хорошо владеть армянским языком и также нашим наследием", - сказал Президент Саргсян.
Не менее важным для политического деятеля Президент счёл умение отличать важное от второстепенного. Также нужно иметь гражданское мужество, без которого, по его убеждению, бессмысленно заниматься политической деятельностью.
"Для политического деятеля чрезвычайно важно, чтобы он мог отличать важное от второстепенного. Ни в каком учебнике никогда вы не сможете найти решения или знания об этом. Вы должны уметь в этом гвалте (а на политическом поле часто бывает гвалт), действительно, отличать важное от второстепенного. К сожалению, наше общество сейчас находится на таком этапе, когда гвалта в самом деле много, и в этом гвалте отыскать важное, правильное - это приносит только почёт политическому деятелю. Если видите, на нашем политическом поле не так уж много долгожителей, потому что они пытаются заниматься популизмом. Популизм, возможно, хорош для определённого момента - три дня, пять, семь, пятнадцать; ладно - шесть месяцев, но, слава Богу, наше общество умеет очень быстро понимать, кто и что способен делать.
Если я каждый раз буду пытаться переместиться на тяжёлую чашу весов, это потом становится характером, и те, кто рядом, это видят. То есть, ты уже будешь, как качели, туда-сюда, и потом эти качели никому не будут нужны.
Хочу обратить ваше внимание на самое важное: политический деятель должен иметь гражданское мужество. Если этого нет, бессмысленно заниматься политической деятельностью.
Трусливые люди в политике, ну как сказать, живут не дольше бабочки, или подснежника. Но хочу, чтобы вы правильно понимали и осознавали сказанное мною. Бесстрашных людей в мире нет. Бесстрашны только идиоты. Однако, когда твоя тревога превращается в страх - вот это плохо. Когда в момент твоей тревоги, под воздействием этой тревоги меняешь свои решения, ты уже становишься трусом. Нельзя, никогда нельзя под давлением или под воздействием страха менять решения. Один из президентов Соединённых Штатов выразил очень блестящую мысль. Он сказал, что никогда не надо бояться уступок или переговоров, но никогда нельзя идти на уступки или переговоры под давлением. Кеннеди был одним из лучших президентов Соединённых Штатов, по-моему, и, я думаю, что сказанное им очень созвучно с нашей сегодняшней действительностью. Например, по той же проблеме Нагорного Карабаха мы никогда ни под каким влиянием не делаем никаких уступок. Мы готовы идти на взаимные компромиссы, но никакое давление, будь то внешнее или внутреннее, не может повлиять. В противном случае - нам пора уходить домой", - сказал Президент Республики.
Своё послание и советы Президент Республики представил на примерах и сравнениях из собственного опыта и международной практики, говорил о трудностях и проблемах, которые возникают в том случае, когда не полностью соблюдается хоть одно из перечисленных выше требований, предъявляемых к современному политическому деятелю.