Նախագահը ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրենին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է տարածաշրջանային այցով Հայաստանում գտնվող Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստիան Դանիելսոնին:
Ինչպես հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը, նախագահը ողջունել է հյուրին և հույս հայտնել, որ մեր երկրում գտնվելու այս երկու օրերին պարոն Դանիելսոնն արդյունավետ և օգտակար հանդիպումներ ու քննարկումներ է ունեցել: Սերժ Սարգսյանը արձանագրել է, որ նախորդ երկու տարիները Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության տեսանկյունից առանձնացել են ակտիվությամբ՝ զգալիորեն աշխուժացել է քաղաքական երկխոսությունը, տարբեր ոլորտներում ընդլայնվել է համագործակցությունը: Այդ համատեքստում նա կարևորել է բարձրաստիճան փոխայցելությունները՝ հիշատակելով վերջին շրջանում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի, ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցերը Հայաստան:
Ընդգծելով, որ ակտիվորեն շարունակվում են Հայաստանի և Եվրամիության միջև նոր շրջանակային համաձայնագրի բանակցությունները, զրուցակիցները երկուստեք հույս են հայտնել, որ առաջիկայում գործընթացը կմտնի ավարտական փուլ: Քրիստիան Դանիելսոնը կարևորել է Հայաստանի նախագահի սպասվող այցը Բրյուսել, որը, նրա համոզմամբ, նոր լիցք կհաղորդի փոխգործակցության զարգացմանը:
Հանրապետության նախագահը ՀՀ-ԵՄ համագործակցության կարևոր ձեռքբերումների թվում նշել է ԵՄ խորհրդի կողմից Հայաստանի հետ ընդհանուր ավիացիոն գոտու շուրջ բանակցությունների մանդատը հաստատելու որոշման ընդունումը և հավաստիացրել, որ մեր երկիրը այսուհետ ևս պատրաստակամ է առաջ մղելու Եվրոպական միության հետ փոխգործակցությունը բարեփոխումների խթանման, շարժունակության, արդյունավետ կառավարման, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, տնտեսական համագործակցության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ բնագավառներում: Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրամիությանը՝ այս գործընթացում Միության կողմից ներդրվող ջանքերի ու ռեսուրսների, այդ թվում՝ գալիք ՀՀ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ տրամադրած աջակցության համար:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել է Գործընկերության առաջնայնությունների շուրջ բանակցային գործընթացը:
Նախագահը և Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրենը հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային խնդիրների ու մարտահրավերների վերաբերյալ:

Президент принял генерального директора Европейской Комиссии по вопросам соседства и переговоров по расширению
Президент Серж Саргсян сегодня принял находящегося в Армении с региональным визитом генерального директора Европейской Комиссии по вопросам соседства и переговоров по расширению Кристиана Даниельсона.
Президент Республики приветствовал гостя и выразил надежду что за 2 дня нахождения в нашей стране господин Даниельсон провел плодотворные и полезные встречи и обсуждения. Серж Саргсян с удовлетворением констатировал, что с точки зрения сотрудничества Армении и Евросоюза последние два года выделялись активностью: ощутимо оживился политический диалог, расширилось сотрудничество в различных сферах. В этом контексте Президент подчеркнул важность взаимных визитов высокого уровня, упомянув о недавних визитах в Армению председателя Совета Европы Дональда Туска, высокого представителя Евросоюза по вопросам внешней политики и безопасности Федерики Могерини и других высокопоставленных должностных лиц.
Подчеркнув, что между Арменией и Евросоюзом активно продолжаются переговоры по новому рамочному соглашению, собеседники обоюдно выразили надежду, что в ближайшем будущем процесс войдет в завершающую стадию. Кристиан Даниельсон подчеркнул важность ожидаемого визита Президента РА в Брюссель, который, по его убеждению, придаст новую энергию развитию взаимодействия.
В ряду важных достижений сотрудничества Армении и Евросоюза, Президент Республики отметил принятие Советом ЕС решения об утверждении мандата переговоров вокруг общей авиационной зоны с Арменией и заверил, что наша страна и впредь готова к продвижению взаимодействия с Европейским союзом в сферах стимулирования реформ, передвижения, эффективного управления, демократии, прав человека, экономического сотрудничества и других представляющих взаимный интерес отраслях. Серж Саргсян выразил благодарность за усилия и ресурсы, которые Евросоюз вкладывает в этот процесс, в том числе, за помощь оказанную перед предстоящими парламентскими выборами РА.
На встрече обоюдно подчёркнута важность переговорного процесса вокруг приоритетов Партнерства.
Президент РА и генеральный директор Европейской Комиссии по вопросам соседства и переговоров по расширению в ходе встречи также обменялись мнениями по региональным проблемам и вызовам.