Արցախի ՄԻՊ Ռ. Մելիքյանն այցելել է ադրբեջանցի զինվորին
Այսօր Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանն այցելել է Ադրբեջանի քաղաքացի Էլնուր Հուսեյնզադեին, որը ձերբակալվել է փետրվարի 1-ին դիվերսիայի փորձ կատարելու և ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու կասկածով:
Ինչպես հայտնում է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը, այցելության ընթացքում Պաշտպանը հավաստիացել է, որ Հուսեյնզադեին տրամադրվել է հանրային պաշտպան և ադրբեջաներենի թարգմանիչ, որոնց մասնակցությամբ արդեն իսկ կատարվել են մի շարք դատավարական գործողություններ: Մեկուսի հաղորդակցման ընթացքում Էլնուր Հուսեյնզադեն առողջական վիճակի կամ իր նկատմամբ վատ վերաբերմունքի մասին որևէ գանգատ չի ներկայացրել։
Պաշտպանը պատրաստակամություն է հայտնել իր լիազորությունների շրջանակներում աջակցել Էլնուր Հուսեյնզադեի հիմնարար իրավունքների, այդ թվում՝ իր ընտրությամբ պաշտպան ունենալու իրավունքի կենսագործմանը:

ЗПЧ Арцаха посетил азербайджанского военнослужащего
Защитник прав человека Арцаха Рубен Меликян сегодня посетил гражданина Азербайджана Эльнура Гусейнзаде, который был задержан 1 февраля при попытке осуществления диверсии и по подозрению в незаконном пересечении государственной границы Нагорно-Карабахской Республики.
Как сообщает администрация ЗПЧ Арцаха, в ходе посещения омбудсмен удостоверился, что Гусейнзаде предоставлен общественный защитник и переводчик на азербайджанский язык, с участием которых уже проведен ряд судопроизводственных действий. В ходе приватного общения Эльнур Гусейнзаде не высказал жалоб по поводу состояния своего здоровья или плохого обращения.
Защитник выразил готовность в рамках своих полномочий оказать содействие в реализации основополагающих прав Эльнура Гусейнзаде, в том числе права иметь защитника по своему выбору.