Պատգամավոր Հարություն Փամբուկյանի ներկայացուցիչներն ահաբեկել են 88-ամյա կնոջը
«13 տարի մշակում ենք այս այգին: Քարքարոտ տարածք էր , տանջվեցինք, բայց հրաշալի այգի դարձավ: Հիմա խլում են մեզնից: Մկրտիչ Առաքելյանը եկավ, տհաճ խոսքերով պահանջեց գրություն տանք, որ հրաժարվում ենք մեր հողամասից: Ասացինք` ոչ մեկին չենք տա մեր այգին: Նա մի անգամ էլ ասաց, որ իր վրա է վերցնում, որ հետո մեզ փողը կտան: Առաքելյան Մկրտիչը հիմա Բանգլադեշի էլեկտրացանցում է աշխատում: Հետո պարզվեց, որ նա պատգամավոր Հարություն Փամբուկյանի ներկայացուցիչն է: Մեկ տարի ու կես մեզ ուղղակի տանջել են, տարբեր մարդիկ սպառնում, ծաղրում էին` ասելով, թե դուք ով եք, որ ձեզ հողամաս տան: Նրանք Փամբուկյանի ներկայացուցիչներն էին: Փամբուկյանի անունը մինչ այդ ոչ մի տեղ չի ասվել: Դիմեցինք թաղապետարան, ասացին եկողներին զգուշացնենք, որ եթե մեկ անգամ էլ գան ու անհանգստացնեն ձեզ, այդ ժամանակ ուրիշ ձեւ կլինի»,- պատմում է Ռոզա Հայրապետյանը:
2001թ. հոկտեմբերի 5-ին քաղաքապետ Ռ.Նազարյանի թիվ 1212 որոշմամբ հաստատվեց սեպտեմբերի 26-ին կայացած աճուրդային վաճառքի արդյունքները: Ըստ արդյունքների` հաղթող էր ճանաչվել ԱԺ պատգամավոր Հարություն Փամբուկյանը: Կարծես թե ոչ մի արտառոց բան տեղի չի ունեցել:
ՀՀ քաղաքացի Հ. Փամբուկյանը անհատական բնակելի տան կառուցման համար երկու մլն չորս հարյուր վաթսունմեկ հազար երկու հարյուր դրամով Երեւանի Հալաբյան փողոցին հարող տարածքում գնել էր 1600 քմ հողամաս: Ամեն ինչ կարելի էր նորմալ համարել, եթե չլիներ հատկացված տարածքում 1300 քմ վրա գտնվող այգին, տնակը եւ փոքրիկ լողավազանը:
Այդ տարածքում այգի է գցել 88-ամյա Արաքսյա Հայրապետյանը: Նա ապրում է Ֆիզիկայի ինստիտուտի ՙգարադոկում՚: Որդին` ֆիզիկայի ինստիտուտի աշխատակից Սլավիկ Հայրապետյանը,1990-ին զոհվել է պատերազմում: Այգին, որտեղ աճում են 17 տեսակի 200 ծառ, արդեն 13 տարվա պատմություն ունի: Բոլոր ծառերը բերքատու են: Հողը եւ այգին Ա.Հայրապետյանը մշակում է աղջիկների` Ռոզայի եւ Ռիմայի հետ: Բոլորն էլ թոշակառուներ են:
ՙԵս մի քանի անգամ դիմել եմ թաղապետարան` խնդրելով, որ այդ հողամասը վարձակալության տան ինձ, սակայն պատասխանել են, որ այդտեղով պիտի անցնի մետրոն՚,- անկողնում պառկած պատմում է Արաքսյա Հայրապետյանը:
Նրա գրավոր խնդրանքին 2002թ. դեկտեմբերին քաղաքապետարանի ճարտարապետության եւ քաղաքաշինության վարչության պետ Ս. Կոտոլիկյանը պատասխանել է. ՙՖիզիկայի ինստիտուտի հարավային մասում 1991թ. Ձեր կողմից օգտագործվող հողամասի (մոտ 1300 քմ) տրամադրման վերաբերյալ հայտնում ենք, որ հիշյալ հողամասը գտնվում է Երեւանի մետրոպոլիտենի կամրջային անցման շինարարության նպատակով հատկացված հողատարածքի մեջ, ուստի հարցին ընթացք տալ չենք կարող՚:
«Ես Դիլիջանում էի ապրում, երբ եղբայրս զոհվեց, եկա մորս մոտ: Բոլորս այգի ենք մշակում, ուրիշ աշխատանք չունենք: Եվ արդեն վախենում ենք էդ եկողներից: Վերջին անգամ մարդիկ եկան, ասացին` ու±ր են հիմա Դեմիրճյանը, Սարգսյանը: Ձեզ էլ կարող են վերացնել, եթե հողամասը չտաք: Նրանց ամեն գալուց հետո մայրս հիվանդանում է: Ընտրությունների ժամանակ մարդիկ խորհուրդ տվեցին զանգահարել նախագահի վստահության հեռախոսահամարով: Զանգեցինք, ասացին, որ մեր հարցը լուրջ է եւ պետք է նամակ գրենք: Գրեցինք»,- շարունակեց Ռոզա Հայրապետյանը:
Եւ ահա թե ինչ է գրել այս անգամ Ս.Կոտոլիկյանն իր առաջին պատասխանից ուղիղ երկու ամիս անց. «Ֆիզիկայի ինստիտուտի հարավային մասում գտնվող Ձեր կողմից մշակվող հողամասի տրամադրման մասին ՀՀ Նախագահին ուղղված դիմումի վերաբերյալ հայտնում ենք, որ վերոհիշյալ տարածքի մի մասը Աջափնյակի թաղապետարանի առաջարկությամբ ներկայացվել է աճուրդի: Աճուրդի անցկացման մասին նախապես տրվել է հայտարարություն մամուլում: Երեւանի քաղաքապետի 05.10.2001թ. h 1212 որոշումամբ նշված հողամասը տրամադրվել է աճուրդում հաղթող ճանաչված Հարություն Փամբուկյանին: Հողամասի մնացած մասը գտնվում է Երեւանի մետրոպոլիտենի Հրազդան գետի վրայով անցնող նախագծային կամրջի հատվածի համար հատկացված հողամասի սահմանների մեջ: Հաշվի առնելով վերոհիշյալը` Ձեր խնդրանքը բավարարել չենք կարող»:
Ա.Հայրապետյանին այդ ընթացքում էլ շարունակել են այցելել տարբեր մարդիկ` պահանջելով ազատել այդ տարածքը: Սակայն, նրանք նման մտադրություն չունեն:
Եվ ահա, 2003թ. հոկտեմբերին Հարություն Փամբուկյանը դիմել է Աջափնյակ եւ Դավթաշեն համայնքների առաջին ատյանի դատարան` խնդրելով Արաքսյա Հայրապետյանին վտարել իր սեփականությունը հանդիսացող հողատարածքից: Դատարանը` Ե. Դանիելյանի նախագահությամբ, նոյմեբերի 13-ին վճռեց Հ. Փամբուկյանի հայցը բավարարել: ՙՎճիռը կամովին չկատարելու դեպքում այն կկատարվի դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության միջոցով` պարտապանի հաշվին՚:
ՙԴատարանում ասացի, որ այնտեղ 200-ից ավել բերքատու ծառեր ու թփեր կան, լողավազան, քարից պատրաստված լոգարան ու զուգարան կա: Ասացին, թե դրանց գումարը նրանք պատրաստ են վճարել: Ես էլ պատասխանեցի, որ մեզ գումար պետք չէ: Ասացի, որ աճուրդի մասին մենք չենք իմացել, մենք էլ ենք պատրաստ հողամասի համար վճարել: Ասացի` 91թ.-ից մշակել ենք այդ հողը: Մենք օրինավոր տեր չենք դարձել, քանի որ մեզ թույլ չեն տվել: Ու հիմա ուրիշին են վաճառել՚,- շարունակում է Արաքսյա Հայրապետյանի մյուս աղջիկը` Ռիման:
Նրանք առայժմ հավատում են, որ եթե իրենք զոհվածի ընտանիք են, 13 տարի մշակում են այդ այգին, ուրեմն դա կմնա իրենց եւ բողոքարկել են դատարանի վճիռը: Նրանք դեռ հավատում են, որ այս երկրում իրենց իրավունքները հնարավոր է պաշտպանել, նույնիսկ եթե այն խախտում է Ազգային ժողովի պատգամավորը:

“Mkrtich Arakelyan came and threatened us, demanding that we sign papers relinquishing our rights to the land. We told him that we wouldn’t give our garden to anybody. He said once more that he would take the matter into his own hands and we would be paid afterwards. Mkrtich Arakelyan is now working for theBangladesh[the southeast district of Yerevan] electricity supply network. Later we found out that he was parliament member Harutiun Pambukyan’s representative. For a year and a half, different people have been tormenting us, threatening us, mocking us, saying, ‘Who are you to get any land?’ They were Pambukyan’s representatives, too. The name Pambukyan had never been mentioned before. We turned to the district mayor’s office, and they told us to warn whoever came that if they bothered us again, they would take measures,” Rima Hairapetyan recounts.
On October 5, 2001, in Decision # 1212, Yerevan Mayor Robert Nazaryan approved the results of the auction that had taken place on September 26, 2001, in favor of Harutiun Pambukyan. At first glance, nothing out of the ordinary seems to have happened. For 2,461,200 Drams (about $139,000), Pambukyan, a citizen of Armenia, bought a garden, a small building and a small pool located on 1,300 square meters of land near Halabyan Street to build an apartment house. Or it wouldn’t have been out of the ordinary, if the plot didn’t include the garden, the building, and the pool.
The garden was planted by 88-year-old Araksya Hairapetyan. She lives in the housing complex of theInstituteofPhysics. Her son, Slavik Hairapetyan, a former employee of the Institute, was killed in the Karabakh war in 1990. The garden, which has 200 trees of 21 sorts, is 13 years old now. All the trees bear fruit. Hairapetyan cultivates the land with her two daughters, Rosa and Rima. They all are pensioners. “I have applied several times to the district mayor’s office to rent this land, but I was turned down and told that the metropolitan railway will be built here,” Araksya Hairapetyan told us from her bed.
In December 2002, in response to her written request, she received the following message from the head of the city’s architecture department, S. Kotolikyan: “In relation to your inquiry about the allocation of the plot of land (1,300 square meters) in the southern part of the housing complex of the Institute of Physics, which has been used by you since 1991, we would like to inform you that the plot in question is located on land allocated to the Yerevan Metro for building a railway bridge. Therefore, we are unable to comply with your request.”
Her daughter Rosa said, “I lived in Dilijan. When my brother died I came to live with my mother. We all have been cultivating the garden, we don’t have any jobs. And now we are afraid of those visitors. The last time some people came and said, ‘Where are Demirchyan and Sargisyan now? You can be liquidated, too, if you don’t give up the land.’ After each of their visits my mother gets sick. During the elections, people advised us to call the president’s hotline. We called and were told that our problem was serious and we should send a letter. So we did.” And here what Katolikyan wrote this time, exactly two month after his first response: “In relation to your written request to the president of Armenia about the allocation of the plot of land used by you in the southern part of the complex of the Institute of Physics, we would like to inform you that part of the land in question was put up for auction at the suggestion of the Achapnyak district mayor’s office. The auction date was announced in the press in advance. According to the October 5, 2001 Decision # 1212 of the mayor ofYerevan, the plot in question was given to Harutiun Pambukyan, who was declared the winner of the auction. The other part of the plot is located within the limits of the land allocated to the Yerevan Metro for building a railway bridge over theHrazdanRiver. Taking into account the above mentioned, we cannot comply with your request.”
Meanwhile, people have continued to visit the family demanding that they vacate the land. But they don’t intend to do so. And in October 2003, Harutiun Pambukyan brought an action against Araksya Hairapetyan, asking the court of first instance of the Achapnyak-Davidashen districts to evict her from her land. On November 13, 2003, Judge E. Danielyan found for Pambukyan. “If the verdict is not complied with voluntarily, it will be implemented by court executors at the respondent’s expense.”
“I told the court that there are more than 200 fruit trees and bushes, a pool, a stone-built bathroom and a toilet there. They said they were prepared to pay for it. And I responded that we don’t need the money, that we didn’t know about the auction, that we too are ready to pay for the land. I said that we have cultivated the garden since 1991. We were unable to become the legal owners because they didn’t allow us to. And now they have sold it to somebody else,” Hairapetyan’s other daughter, Rima, explains.
They still believe that since they are the family of a soldier killed in action, that since they have cultivated the garden for 13 years, the land will remain theirs, and they have appealed the court decision. They still believe that it is possible in this country to defend their rights, even if they are up against a member of parliament.