Գաղտնի դատավարություն թեյնիկի, շաքարամանի եւ կաթնամանի համար
Երեւանի բնակիչ Ա. Պետրոսյանը 1849թ.-ի արտադրության իրենց հնաոճ սպասքը 2000թ.-ի հունիսին հանձնել է Ս. Գալոյանին՝ վերաարծաթապատման եւ ոսկեջրման համար: Սակայն Ս. Գալոյանը ոչ միայն չի կատարել նշված աշխատանքները, այլեւ փչացրել է սպասքը, որն այդ վիճակում անգամ մեծ դժվարությամբ են կարողացել ետ ստանալ նրանից: Վիճաբանելուց հետո կողմերը պարտավորագիր են ստորագրել, ըստ որի Ս. Գալոյանը պետք է փոխհատուցեր վնասը՝ սպասքը վերականգնելու համար իրենց վճարելով 350 ԱՄՆ դոլար: Պարտավորագրի բովանդակությունը դատական երեք ատյաններում վիճարկելուց հետո Ս. Գալոյանը կատարել է պարտավորությունը՝ Ա. Պետրոսյանին վճարել է 350 ԱՄՆ դոլար: Սակայն, մեկ տարի հետո դիմել է դատարան՝ պարտավորագրի երկրորդ մասը կատարելու պահանջով, ըստ որի Ա. Պետրոսյանը նրան պետք է վերադարձներ փչացրած սպասքը՝ թեյնիկը, շաքարամանն ու կաթնամանը:
Երեւան քաղաքի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատավոր Էդիկ Ավետիսյանը 2003թ.-ի ապրիլի 16-ին քննել է Ս. Գալոյանի հայցապահանջը եւ վճռել Ա. Պետրոսյանին պարտավորեցնել հայցվորին վերադարձնել թեյնիկը, շաքարամանն ու կաթնամանը կամ վճարել 395 ԱՄՆ դոլար: Այն դեպքում, երբ հայցվորն իր հայցապահանջով դատարանին խնդրել է վերադարձնել կամ սպասքը, կամ ապրանքագիտական փորձաքննությամբ սահմանված երեք անուն սպասքի արժեքը՝ 90 հազար դրամ: Չկարողանալով մեկնաբանել հայցվորին լավություն անելու դատավոր Է. Ավետիսյանի մեծ ցանկությունը, ըստ որի պահանջված 90 հազար դրամի փոխարեն վճռել է Ս. Գալոյանին վերադարձնել 395 ԱՄՆ դոլար եւ այն էլ պատասխանողներին դատաքննությանը մասնակից չդարձնելով, Ա. Պետրոսյանը որոշել է բողոքարկել դատարանի վճիռը:
Ա. Պետրոսյանը հայտնեց, որ հայցը դատարան էր ներկայացվել վճիռը կայացնելուց ավելի քան մեկ տարի առաջ, դատական առաջին նիստին ինքն ու կինը ներկայացել են եւ նիստը հետաձգելու մասին միջնորդություն են ներկայացրել դատարանին՝ խնդրելով փաստաբան ընտրելու հնարավորություն ընձեռել իրենց: Դատավորը բավարարել է միջնորդությունը եւ հայտնել, որ դատական նիստի օրվա ու ժամի մասին կտեղեկացնեն: «Անցել է ավելի քան մեկ տարի, սակայն ծանուցագիր չենք ստացել: Վճռի մասին տեղեկացանք միայն այն ժամանակ, երբ ԴԱՀԿ-ից ներկայացան գումարը բռնագանձելու համար»,- պատմեց Ա. Պետրոսյանը: Մինչդեռ, դատավորը վճռում ամրագրել է, որ «պատշաճ ձեւով տեղեկացվել էին դատական նիստի ժամանակի եւ վայրի մասին: Ա. Պետրոսյանը հայտնեց, որ գործին կցված են տարբեր օրերի վերաբերյալ մի շարք ծանուցագրեր, որոնցից ոչ մեկը ստորագրված չէ իրենց կողմից: Որ դատարանը նրանց չի ծանուցել դատական նիստի մասին՝ հիմնավորվում է նաեւ «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի տեղեկանքով. «01.01.03թ.-ից մինչեւ 08.09.03թ.-ը Ա. Պետրոսյանը պատվիրված նամակ չի ունեցել, բացի Բեյրութից»:
Ա. Պետրոսյանը փորձել է վճիռը բողոքարկել քաղաքացիական գործերով վերաքննիչ դատարան, գտնելով, որ դատարանը զրկել է իրեն իր իրավունքները դատարանում պաշտպանելու հնարավորությունից եւ արդյունքում կայացրել է ապօրինի վճիռ: «Համապատասխան փաստաթղթերով հիմնավորելով, որ մենք պատշաճ ծանուցված չենք եղել դատական նիստի օրվա ու ժամի մասին, որի հետեւանքով բաց ենք թողել բողոքարկման սահմանված ժամկետը, խնդրել ենք հարգելի համարել այն եւ քննության առնել մեր վերաքննիչ բողոքը, սակայն դատարանը մերժեց վերականգնել բաց թողնված ժամկետը եւ չընդունեց մեր բողոքը»,-հայտնեց նա: Ա. Պետրոսյանը բողոքարկման համար բաց թողնված ժամկետը վերականգնելու խնդրանքով դիմել է նաեւ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահին, որին ի պատասխան Վճռաբեկ դատարանի գրասենյակի պետ Շ. Մանուկյանը պատասխանել է. «Օրինական ուժի մեջ մտած վճռի դեմ կարող է բերվել վճռաբեկ բողոք հատուկ արտոնագիր ունեցող եւ վճռաբեկ դատարանում գրանցված փաստաբանների միջոցով, եթե գործը վերանայելու համար առկա են նոր երեւան եկած հանգամանքներ»:
Գրասենյակի պետի պատասխանը կտրուկ հակասում է Դատարանների նախագահների խորհրդի 2000թ. դեկտեմբերի 22-ի թիվ 36 որոշմանը, որի 2-րդ կետը սահմանում է. «Դատարաններին պարզաբանել, որ բողոքարկման բաց թողած ժամկետների վերականգնման վերաբերյալ դիմումները քննության առնելիս պետք է մանրամասն հետազոտվեն ժամկետների բաց թողնման պատճառները: Եվ բոլոր այն դեպքերում, երբ ժամկետը բաց է թողնվել բողոք բերողի կամքից անկախ պատճառներով (հիվանդություն, անհաղթահարելի ուժ, դատական ակտերի կայացման մասին անտեղյակ լինելը ոչ իր մեղքով եւ այլն), ժամկետի բացթողումը պետք է ճանաչել հարգելի»:
Նույն որոշման 3-րդ կետում ասվում է. «Որպես կանոն, բողոքարկման բաց թողնված ժամկետը պետք է դիտվի հարգելի եւ վերականգնվի նաեւ այն դեպքում, երբ ժամկետը բաց է թողնվել դատարանի կողմից դատական ակտի պատճենը օրենքով նախատեսված ժամկետից ավելի ուշ հանձնելու պատճառով»:
Ա. Պետրոսյանի ներկայացրած փաստարկները լիովին բավարար էին նրա բողոքն ընդունելու ու քննելու համար: Բացի այդ, նա միջնորդությունն ուղղել է Վճռաբեկ դատարանին եւ գրասենյակի պետի պարտականությունը չէր դատարանին ուղղված միջնորդությանը գրությամբ պատասխանելը, որի տրամաբանությունից ելնելով, եթե չկան նոր երեւան եկած հանգամանքներ, կնշանակի ձեր դատական պաշտպանությունը պետք է սահմանափակվի դատական մեկ ատյանով: «Ինչո՞ւ պետք է ես մեծ գումարներ վճարեմ հատուկ արտոնագիր ունեցող փաստաբանին` դատավորի մի ապօրինի վճիռը շտկելու համար, երբ կարող էի դատաքննության ժամանակ պաշտպանել իմ իրավունքը»,-դատարանի գրությանն ի պատասխան հայտնեց Ա. Պետրոսյանը:

A tale of a teapot, a sugar bowl and a milk pitcher
In June 2000,Yerevan resident Ara Petrosyan gave his 1849 tea service to Suren Galoyan for silver-plating and gilding. But not only did Galoyan fail to do the work, he ruined the antique tea service. Even so Petrosyan only managed to get his things back with great difficulty. After long arguments, the sides signed an agreement according to which Galoyan was to pay $350 for the restoration of the damaged service. After disputing the agreement in all three levels of the court, Galoyan met his obligation and paid Petrosyan $350. But a year later he sued Ara Petrosyan, demanding that the second part of the agreement be fulfilled, according to which Petrosyan was supposed to return the spoiled ware - the teapot, the sugar bowl and the milk pitcher.
On April 16, 2003 the judge of the court of first instance of the Kentron and Nork-Marash districts, Edik Avetisyan, examined Suren Galoyan’s claim, and ordered Ara Petrosyan to return the teapot, the sugar bowl and the milk pitcher or to pay $395, although the plaintiff had asked only for the return of the items or their value as determined by expert appraisal-90,000 drams (about $162). Unable to comprehend either Judge Avetisyan’s desire to award Galoyan $395 rather than the $162 requested, or the fact that they had not, as respondents, been called into court, Petrosyan and his wife, Hasmik Stepanyan, decided to appeal the judge’s decision.
Ara Petrosyan informed us that it was more than a year between the time he was sued and the verdict was rendered. At the first court session, he and his wife had asked that the proceedings be postponed so that they could hire a lawyer. The judge agreed, saying that they would be kept informed about the future court date. “More than a year has passed, but we have never received a formal notice. We learned about the ruling only when legal executors came to confiscate the money,” Petrosyan told us. Meanwhile the judge stated in the verdict that he had “informed the sides, in an appropriate manner, about the date of the court proceedings.” Petrosyan told us that several summons with various dates were attached to the case, but none of them had been signed by him or his wife.
Petrosyan tried to dispute the verdict in the civil court of appeals, since he believed the court had deprived him of the opportunity to defend himself and had passed an unlawful verdict. “We proved with documents that the reason we were not present at the court proceeding was that we had not been informed in an appropriate manner about the time of the proceedings, and as a result we missed the designated deadline for appealing the verdict. We asked that our reasons for missing the deadline be considered valid, and our appeal be examined. But the court refused to accept our suit.” Petrosyan also appealed to the chairman of the Court of Cassation, asking that he consider the reasons for missing the deadline valid and review the decision of the Court of First Instance.To this the head of the administration of the Court of Cassation, Shushanik Manukyan, responded: “An appeal against a verdict or decision of the Courts of First Instance, the Economic Court, and the Courts of Appeal that have entered into legal force may be reviewed by the Court of Cassation upon an appeal brought by advocates who hold a special license and are registered with the Court of Cassation, if there are newly arisen circumstances in the case.”
This response runs counter to Clause 2 of Decision # 36 adopted by the Council of the Chairmen of the Courts on December 22, 2000, which states: “It should be clarified to the courts that while considering cases of missed deadlines for appeals, the reasons for missing the deadline must be examined in great detail. And in all cases when the deadline for the appeal was missed for reasons beyond the appellant’s control (sickness, force majeur, lack of information about the court decisions beyond his or her control, etc.) the reason for missing the deadline should be considered valid.”
The fact that the Petrosyans were not informed in advance about the court date was confirmed by HayPost, CJSC (the Armenian mail service): “Between January 1, 2003 and September 8, 2003 Hasmik Stepanyan had no registered letters except for one from Beirut (Lebanon)”.
“Why should I pay a lot of money to correct an unlawful verdict by the judge, when I should have been able to defend myself in court?” Ara Petrosyan asks.