Ա. Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը 2017-ին կանցկացվի «վոկալ» մասնագիտությամբ
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթն ընդլայնում է մրցութային անվանակարգերը։ 2017թ. խաչատրյանական 13-րդ միջազգային մրցույթն առաջին անգամ կանցկացվի «վոկալ» մասնագիտությամբ։ Ժյուրիի նախագահն է լինելու Կոստանտին Օրբելյանը։
«Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը տեղեկացնում է, որ Խաչատրյանի մրցույթի մասնակցության կարգը հաստատված է։ Հայտերը կարելի է ներկայացնել մինչև ապրիլի 25-ը։ Մասնակցության կարգի, ծրագրի և այլ մանրամասների մասին կարելի է տեղեկանալ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի պաշտոնական կայքից՝ http://akhic.am/։
Մրցույթի առաջին փուլում բոլոր մասնակիցները, ի թիվս այլ գործերի, պետք է պարտադիր կատարեն Կոմիտասի ստեղծագործություններից։
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթն ամեն տարի մեկնարկում է հայ մեծ կոմպոզիտորի ծննդյան օրը՝ հունիսի 6-ին։ 2016-ին այն առաջին անգամ անցկացվել է «դիրիժորություն» մասնագիտությամբ։ Իսկ մինչ այդ մրցույթը կայացել է «դաշնամուր», «ջութակ», «թավջութակ» անվանակարգերում։ Խաչատրյանական մրցույթը Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի անդամ է։
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի կազմակերպիչներն են «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը, ՀՀ մշակույթի նախարարությունը և Երևանի պետական կոնսերվատորիան։ Մրցույթն անցկացվում է ՀՀ նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: Երաժշտական այս նշանակալի իրադարձությունն ընդգրկում է տարբեր երկրներից ժամանած երիտասարդ երաժիշտների։

В 2017-ом Международный конкурс имени Арама Хачатуряна пройдет по специальности «вокал»
Международный конкурс имени Арама Хачатуряна расширяет рамки своей деятельности: в 2017-ом 13-ый Международный конкурс впервые пройдет по специальности «вокал». В качестве председателя жюри выступит Константин Орбелян.
Правила участия в конкурсе уже утверждены: заявки принимаются до 25-го апреля. Ознакомиться с порядком участия можно на официальном сайте Международного конкурса имени Арама Хачатуряна: http://akhic.am/. Отметим, что в обязательную программу первого конкурсного тура входят также произведения Комитаса.
Напомним, что Международный конкурс имени Хачатуряна ежегодно стартует 6-го июня, в день рождения великого армянского композитора. В 2016 году он впервые был проведен по специальности «дирижирование». Ранее мероприятие было направлено на выявление талантливых молодых музыкантов по трем специальностям - «фортепиано», «скрипка» и «виолончель».
Международный конкурс имени Арама Хачатуряна воплощается в жизнь благодаря совместным усилиям Министерства культуры РА, Культурного фонда «Арам Хачатурян - конкурс» и Ереванской государственной консерватории имени Комитаса. Проект проводится под патронатом супруги президента РА Риты Саргсян.