Եվրոպայում ապաստան խնդրած հայաստանցիների 90%-ը մերժվել է
«Գիշերը քնած էինք, արթնացա անկողնուս կողքին հայտնված ոստիկան կնոջ ձայնից, ով հայտնեց, որ 2 ժամ ունենք՝ ունեցած-չունեցածը հավաքելու, վերադառնում ենք Հայաստան»,- պատմում է Լուսինեն (անունը փոխված է)։ Նա ամուսնու և երկու երեխաների հետ 2014թ. արտաքսվել է Շվեդիայից: Մոտ 6 տարի այնտեղ բնակվելուց հետո նրանց մերժել էին կարգավիճակ տրամադրել։
Դեռևս 2013թ․ Շվեդիայի միգրացիոն գործակալությունը հայտնել էր մոտ 22 հազար ապօրինի միգրանտներին «տուն ուղարկելու» մտադրության մասին, որից հետո նրանցից մոտ 14 հազարն անհետացել էին ոստիկանության տեսադաշտից։ Այդ մասին շվեդական խոշորագույն թերթերից մեկին՝ Aftonbladet-ին տեղեկացրել էր Շվեդիայի Սահմանային ոստիկանության բաժնի պետ Պատրիկ Էնգստրոմը։
Լուսինեի ընտանիքն ապրում էր Միգրացիոն գործակալության տրամադրած բնակարանում, ոստիկանության աշխատակիցները նրանց հեշտությամբ գտել են, գիշերով բացել բնակարանի դուռը և հայտնել երկիրը լքելու պահանջի մասին։ Նրանց հատուկ չվերթով՝ 4 ոստիկանի ուղեկցությամբ հասցրել են Երևան:
«Մեզ հետ շատ հարգալից էին վերաբերվում ամբողջ ճանապարհին: Հենց հասանք Զվարթնոց [օդանավակայան], շվեդ ոստիկանները մեր փաստաթղթերը հանձնեցին հայ սահմանապահին, ով մի այնպիսի հայացք նետեց մեզ վրա, որ միանգամից հասկացանք, որ, իրոք, վերադարձել ենք Հայաստան: «Սրա՞նք են դեպորտները»,- ասաց սահմանապահն ու սկսեց անկիրթ տոնով խոսել մեզ հետ: Ես շատ մեծ սթրեսի էի ենթարկվել. մեր տունը, իրերը, երեխաների դպրոցը... ամեն ինչ թողել ու հայտնվել էինք Հայաստանի դռների առջև, որտեղ մեզ նույնպես դժկամությամբ էին ընդունում»,- պատմում է Լուսինեն:
Տարեկան միջինը 315 ՀՀ քաղաքացի վերադարձի նույն ճանապարհն է անցնում (ուժի կիրառմամբ), ինչ Լուսինեն և նրա ընտանիքը:
Ըստ Եվրոպական միության վիճակագրական ծառայության տվյալների՝ ԵՄ երկրներում ապաստան խնդրած հայաստանցիների մոտ 90%-ը մերժում է ստանում։ Դրական պատասխան ստացածների մոտ 50%-ը փախստականի, իսկ մոտ 30%-ը՝ մարդասիրական կարգավիճակ (հիվանդության ունեցող անձինք, առանց ուղեկցողի անչափահասներ) է ստացել։ Մոտ 20%-ի կարգավիճակը չի հստակեցվում։
Հարևան երկրների հետ համեմատած՝ Հայաստանն առաջատար է ապաստան խնդրողների, հետևապես նաև մերժվողների և ստացողների թվով։ Սակայն հաշվի առնելով Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիներին ապաստան տրամադրելու և մերժելու հարաբերակցությունը՝ պետք է նշել, որ Եվրամիության երկրներն ավելի քիչ են մերժում Ադրբեջանի քաղաքացիներին, քան Հայաստանից և Վրաստանից դիմողներին։ 100 դիմողից 8 ապաստան ստացողները եղել են Վրաստանից, 11-ը՝ Հայաստանից, 21-ը՝ Ադրբեջանից։ Սա պայմանավորված է նաև այս երկրների ժողովրդավարության ինդեքսով, ըստ որի՝ Վրաստանը 87-րդ, Հայաստանը 120-րդ, իսկ Ադրբեջանը` 148-րդ տեղում է։ Որքան ցածր է երկրի ժողովրդավարության ինդեքսը, այնքան հավանական է, որ քաղաքական ճնշումներ կարող են լինել այդ երկրում։
Մերժված հայաստանցիների մեծ մասը շարունակում է մնալ Եվրոպայում՝ ապօրինի կարգավիճակով։ Նրանց միայն 22%-ն է կամավոր վերադարձել կամ արտաքսվել։ 2014 և 2015թթ․ Հայաստան է վերադարձել 1 305 մարդ, որից 52%-ը՝ կամավոր, իսկ 48%-ը՝ ուժի կիրառմամբ:
ԵՄ-ից կարգավիճակ հայցողների թիվը 7 անգամ գերազանցում է այնտեղից կամավոր վերադարձողների և արտաքսվողների թվին։ Տարեկան միջինը 4,623 ՀՀ քաղաքացի դիմում է ԵՄ-ում փախստականի կարգավիճակ ստանալու համար, որից 652-ն է վերադառնում։
Հայաստանի կառավարությունը որևէ աջակցություն չի տրամադրում Եվրոպայից արտաքսված կամ կամավոր վերադարձած ընտանիքներին՝ երկրում վերաինտեգրվելու նպատակով։ Եվրոպական միությունը Լիխտենշտեյնի կառավարությունը և «Կարիտաս Ավստրիան» 1 մլն 230 հազար 944 եվրո են տրամադրել «Հայկական Կարիտաս» ՀԿ-ին՝ իրականացնելու «Միգրացիա և Զարգացում» ծրագիրը, որի նպատակն է նպաստել կամավոր վերադարձած և արտաքսված անձանց՝ Հայաստանում վերահաստատվելուն։
2010-ից մինչ 2016-ի փետրվար ամիսը ծրագրի կողմից յուրաքանչյուր չափահաս անձին տրամադրվել է 700, իսկ անչափահասին՝ 350 եվրոյին համարժեք ՀՀ դրամի աջակցություն։ Ամեն ընտանիք ստացել է ոչ ավել, քան 2000 եվրոյին համարժեք դրամը:
Ինչպես «Հետքին» հայտնեց «Միգրացիա և Զարգացում» ծրագրի հանրային կապերի օգնական Տաթևիկ Թովմասյանը, վերոնշյալ գումարը ուղիղ չի փոխանցվում շահառուին, այլ ծախսվում է ընտանի կենդանիների, կենցաղային առաջնային օգտագործման տեխնիկայի, բնակարանի վարձի և այլ ապրանքների ձեռքբերման նպատակով։
Ոչ բոլոր վերադարձողներն են ընդգրկվում «Միգրացիա և Զարգացում» ծրագրում։ Այն աջակցում է մարդկանց, ովքեր առնվազն 6 ամիս գտնվել են ԵՄ-ում, Շվեյցարիայում, Նորվեգիայում, Լիխտենշտեյնում և վերադարձից հետո 6 ամսվա ընթացքում դիմել են կազմակերպությանը և համապատասխանում են ծրագրով սահմանված խոցելիության չափորոշիչներին (անչափահաս երեխաների առկայություն, ծերեր, հիվանդներ, միայնակ մայր/հայր և այլն): Ըստ «Հայկական Կարիտաս» ՀԿ-ի տվյալների՝ վերջին 6 տարվա ընթացքում 519 անձ է ստացել վերաինտեգրման աջակցություն։
Լուսինեի ընտանիքը կրկին արտագաղթել է: «Հայկական Կարիտասի» տրամադրած մոտ 1500 եվրոյի աջակցությունը չի նպաստել նրանց վերաինտեգրմանը:
«Հայաստանյան պայմաններում չկարողացանք մեր երեխաներին այնպես պահել, ինչպես մենք ուզում էինք: Փորձեցինք անասնապահությամբ զբաղվել կամ որևէ գործ սկսել, չհաջողվեց: Որոշեցինք կրկին գնալ»,- ասում է Լուսինեն:
Կարդացեք նաև՝ Եռապատկվել է Եվրոպայում ապաստան խնդրած հայաստանցիների թիվը
Եվրոպական միության երկրներում տարեկան միջինը 4200 Հայաստանի քաղաքացի առաջին անգամ կեցության թուղթ է ստացել։ Ի դեպ, կանայք ավելի շատ են ԵՄ-ում կեցության իրավունք ձեռք բերում, քան տղամարդիկ։ Եթե ամուսնական և կրթական նպատակով կանանց կեցության թիվը գերազանցում է տղամարդկանց, ապա վարձատրվող գործունեությամբ տղամարդիկ ավելի շատ են բնակություն հաստատում Եվրոպայում։
Ընտանեկան կամ ամուսնական պատճառով հայաստանցիներն ամենաշատը կեցության իրավունք են ստանում Ֆրանսիայում, Իսպանիայում, Բելգիայում, Շվեդիայում և Հունաստանում։ Աշխատանքային գործունեություն հայաստանցիները ծավալում են հիմնականում Իսպանիայում և Լեհաստանում։

90 процентов граждан Армении, попросивших убежища в Европе, получили отказ
“Ночью, когда мы спали, я вдруг проснулась от голоса стоявшей рядом с моей кроватью женщины-полицейского. Она сообщила, что у нас есть два часа на то, чтобы собрать вещи и вернуться в Армению”,- рассказала Лусинэ (имя изменено). В 2014 г. она вместе с мужем и двумя детьми была депортирована из Швеции. После 6-летнего проживания в этой стране семье было отказано в предоставлении статуса.
Миграционное агентство Швеции еще в 2013 г. заявило о намерении “отправить домой” около 22 тысяч нелегальных мигрантов. После этого 14 тысяч из них исчезли из поля зрения полиции. Об этом сообщил одной из крупнейших шведских газет – Aftonbladet – начальник отдела Пограничной полиции Швеции Патрик Энгстрём.
Семья Лусинэ жила в квартире, предоставленной Миграционным агентством, поэтому сотрудники полиции легко их нашли, открыли ночью дверь ключом и сообщили о требовании покинуть страну. Семью Лусинэ отправили в Ереван специальным рейсом в сопровождении четырех полицейских.
“На всем пути с нами обращались очень уважительно. Как только мы прилетели в аэропорт “Звартноц”, шведские полицейские передали наши документы армянскому пограничникому, который бросил на нас такой взагляд, что нам сразу стало понятно: мы действительно вернулись в Армению. “Эти, что ли, депортированные?” – пренебрежительно спросил пограничник и начал разговаривать с нами в грубом тоне. Я пережила сильный стресс – наш дом, вещи, школа детей… Мы всё оставили и очутились перед дверьми Армении, где нас тоже принимали неохотно»,- рассказала Лусине.
Каждый год в среднем 315 граждан РА проходят такой же путь возвращения (с применением силы), что и Лусинэ и ее семья.
По данным статистической службы Евросоюза около 90% граждан Армении, попросивших убежища в европейских странах, получают отказ. Примерно 50% лиц, получивших положительный ответ, был предоставлен статус беженца, а около 30% - гуманитарный статус (больные, несовершеннолетние без сопровождающего). Статус 20% не уточняется.
Армения по сравнению с соседними странами является лидером по числу обращающихся для получения убежища, а значит, и по числу получающих положительный ответ или отказ. Но если сравнить данные о предоставлении убежища и отказе по Армении, Грузии и Азербайджану, можно заметить, что гражданам Азербайджана в странах ЕС отказывают меньше, чем гражданам Армении и Грузии.
Получившие убежище восемь лиц из 100 обратившихся были из Грузии, 11 – из Армении, 21 – из Азербайджана. Это обусловлено также индексом демократии в этих странах, согласно которому Грузия находится на 87-ом месте, Армения – на 120-ом, Азербайджан – на 148-ом. Чем ниже индекс демократии, тем больше вероятность, что в этой стране возможны политические репрессии.
Большинство получающих отказ граждан Армении продолжают оставаться в Европе нелегально. Из них добровольно вернулись или были депортированы только 22%. В 2014 и 2015 гг. в Армению вернулось 1305 человек, 52% которых добровольно, 48% - с применением силы.
Число обращающихся для получения статуса в ЕС в 7 раз превыщает число возвращающихся добровольно или в принудительном порядке. Ежегодно для получения статуса беженца в ЕС обращаются в среднем 4,623 граждан РА, из них 652 возвращаются.
Правительство Армении не оказывает какого-либо содействия депортированным или добровольно вернувшимся из Европы семьям, чтобы они вновь интегрировались в общество. Евросоюз Правительство Лихтенштейна и "Каритас Австрия" выделили общественной организации “Армянский Каритас” 1 млн 230 тыс. 944 евро на осуществление программы “Миграция и Развитие”, цель которой способствовать обоснованию в Армении добровольно вернувшихся и депортированных лиц.
С 2010 по 2016 гг. в рамках программы каждому совершеннолетнему лицу была предоставлена денежная помощь, эквивалентная 700 евро, а каждому несовершеннолетнему – эквивалентная 350 евро. Каждая семья получила помощь, не превышавшую 2000 евро.
Как сообщила Hetq.am помощник по общественным связям программы “Миграция и Развитие” Татевик Товмасян, эта сумма не предоставляется непосредственно бенефициару, а тратится на покупку домашних животных, бытовой техники первой необходимости, оплату квартплаты и приобретение других товаров.
Не все вернувшиеся в Армению включаются в программу “Миграция и Развития”. Последняя предусмотрена для лиц, которые по меньшей мере шесть месяцев находились в ЕС, Швейцарии, Норвегии, Лихтенштейне и по возвращении в Армению в течение шести месяцев обратились в организацию, соответствовали установленным программой стандартам уязвимости (наличие несовершеннолетние детей, пожилых, больных, одиноких матерей и отцов и т.д.).
По данным ОО “Армянский Каритас” за последние шесть лет помощь в реинтеграции получили 519 человек.
Семья Лусинэ вновь эмигрировала. Предоставленная организацией помощь в размере 1500 евро не способствовала их реинтеграции.
“В условиях Армении мы не смогли содержать наших детей так, как мы хотим. Мы пытались заняться животноводством, чем-то другим, но у нас не получилось, поэтому решили вернуться обратно”,- сказала Лусинэ.
Читайте также “Число граждан Армении, попросивших убежища в Европе, утроилось”
Каждый год в среднем 4200 граждан Армении впервые получают вид на жительство в странах ЕС. Кстати, в Евросоюзе женщины получают этот документ чаще, чем мужчины. Если число женщин, получивших вид на жительство с целью выхода замуж или учебы, превышает число мужчин, то занимающиеся оплачиваемой деятельностью мужчины чаще обосновываются в Европе.
Вид на жительство в связи с семейными обстоятельствами или вступлением в брак граждане Армении чаще всего получают во Франции, Испании, Бельгии, Швеции и Греции. Трудовую деятельность наши соотечественники развертывают в основном в Испании и Польше.