Ովքե՞ր դեմ քվեարկեցին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց ունեցվածքն ուսումնասիրող հանձնաժողով ստեղծելու նախագծին
Ինչպես տեղեկացրել էինք, երեկ քվեարկության դրվեց «Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց եւ նրանց հետ փոխկապակցված անձանց եկամուտների ձեւավորման աղբյուրները եւ գույքային վիճակն ուսումնասիրող Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին» ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հեղինակած օրենսդրական նախաձեռնությունը ՀՀ Ազգային ժողովի հինգերորդ գումարման տասնմեկերորդ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկելու մասին հարցը:
Հանրապետական խմբակցության պատգամավորները դեմ քվեարկեցին նախագիծն օրակարգ ընդգրկելուն և տապալեցին այն, սակայն որոշ ՀՀԿ-ականներ կամ համանուն խմբակցությունում ընդգրկված պատգամավորներ դրսևորեցին «կրավորական» կեցվածք՝ չմասնակցելով քվեարկությանը:
Մասնավորապես՝ քվեարկությանը չմասնակցեցին Կորյուն Նահապետյանը, Գարեգին Նուշիկյանը, Գրիգորի Մարգարյանը (Բելաջոյի Գրիշ), Մուրադ Մուրադյանը, Կարեն Սարիբեկյանը, կարկառուն ՀՀԿ-ական Ռազմիկ Զոհրաբյանը, Սուքիաս Ավետիսյանը, Հովհաննես Սոֆոյանը:
Ոմանք նույնիսկ կողմ են քվեարկել, որ նախագիծն ընդգրկվի օրակարգ: Կողմ քվեարկողներից էին ՀՀԿ-ական Արման Սահակյանը և Աշոտ Արսենյանը («Ջերմուկ Գրուպ»-ի հիմնադիրը):
Փոխարենը դեմ են քվեարկել նախկինում ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող պատգամավորները, որոնք կամ դարձել են իշխանական կամ անձնական շահից ելնելով` չեն ուզում իշխող ՀՀԿ-ի աչքից ընկնել և առաջիկայում էլ վերջինից լուրջ սպասելիքներ ունեն, կամ էլ, դեմ քվեարկելով, «վիժեցրել» են իրենց, մերձավորների ունեցվածքի վերաբերյալ ուսումնասիրություններ իրականացնելու հնարավորությունը:
Մասնավորապես դեմ է քվեարկել որևէ խմբակցությունում չընդգրկված Արայիկ Գրիգորյանը: Նա գրեթե միշտ քվեարկում է այնպես, ինչպես հրահանգում են իշխանական խմբակցությունից: Արդյունքն այն է, որ նրա եղբայրը՝ Արամայիս Գրիգորյանը, օրեր առաջ դարձյալ նշանակվեց Արարատի մարզպետ, մինչ այդ եղել է նաև բնապահպանության, գյուղատնտեսության նախարար և այլն:
Ստացվում է, որ եթե Նիկոլ Փաշինյանի հեղինակած նախագիծն ընդգրկվեր օրակարգ և արժանանար Ազգային ժողովի հավանությանը, պատգամավոր Արայիկ Գրիգորյանի և եղբոր՝ Արամայիս Գրիգորյանի ունեցվածքի օրինականությունը ևս պետք է ուսումնասիրության առարկա հանդիսանար, քանի որ նրանք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ են: Այս պարագայում պատգամավոր եղբայրը կողմ չէր լինելու նման նախաձեռնությանը:
Նշենք, որ միայն 2015թ. Արամայիս Գրիգորյանի եկամուտները եղել են 85 միլիոն դրամից ավելի: Իսկ իր հաշվին առկա դրամական միջոցներն ավելին են, քան եկամուտները՝ 969 միլիոն դրամ, 776 հազար դոլար և 300 հազար ռուսական ռուբլի:
Գրեթե նույն պատկերն է նաև Արայիկ Գրիգորյանի մոտ՝ 252 միլիոն դրամ եկամուտ, իսկ հաշվին եղել է մոտ 1 միլիարդ 919 միլիոն դրամ և 985 հազար դոլար: Պատգամավորը 2015-ին եկամուտ է ստացել նաև բնամթերքով, որի արժեքը կազմել է մոտ 49 միլիոն դրամ:
Նշենք, որ Գրիգորյան եղբայրներն ունեն առևտրային ընկերություններ և եկամուտների զգալի մասը ստացել են շահաբաժնից:
Հաջորդ դեմ քվեարկողը նախկին ՕԵԿ-ական, այժմ որևէ խմբակցությունում չընդգրկված Կարեն Բոթոյանն է (Սերյոժա Մանուկյանի՝ Շինանյութի Սերգեյի փեսան): Նա հավակնություններ ունի առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում առաջադրվել ՀՀԿ-ի ցուցակով:
2015թ. Կարեն Բոթոյանը «համեստ» եկամուտներ է հայտարարագրել, սակայն գաղտնիք չէ, որ ապրում է հարուստ կյանքով: Մասնավորապես՝ 2015թ. նրա միակ եկամուտը եղել է մոտ 6 մլն դրամ աշխատավարձը, իսկ հաշվին ունեցել է 47 մլն դրամ:
Թեև «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարեց, որ խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու նախագծին, այնուամենայնիվ դեմ է քվեարկել Արագած Ախոյանը:
Նրա ԲՀ խմբակցությունում մնալը ձևական բնույթ է կրում, քանի որ Ախոյանը հեռացել է կուսակցությունից, իսկ առաջիկա ընտրություններում պատրաստվում է առաջադրվել ՀՀԿ-ի տարածքային ցուցակով:
Հաջորդ դեմ քվեարկողը դարձյալ նախկին ԲՀԿ-ական է՝ Վահան Բաբայանը: Վերջինս դարձյալ ձևական շարունակում է մնալ խմբակցության անդամ և վերջերս բազմիցս հայտարարել է, որ «իշխանական» է և հավակնություններ ունի տեղ զբաղեցնել ՀՀԿ-ի ցուցակում:
Դեմ քվեարկող ՀՀԿ-ականներին չենք անդրադառնում, քանի որ գրեթե բոլորը այլ եկամուտներ ունեն՝ բիզնեսի, նվիրատվությունների, փոխառություններ տեսքով, և ամենևին շահագրգռված չէին, որ ժամանակավոր հանձնաժողովն ուսումնասիրի դրանց ծագումը:
Նշված անձինք, դեմ քվեարկելով նախագիծն օրակարգ ընդգրկելուն, փաստորեն, արտահայտեցին իրենց վերաբերմունքը, որ դեմ են նման հանձնաժողովի գոյությանը:

Кто голосовал против проекта решения о создании временной комиссии по изучению имущества высокопоставленных чиновников
Как мы уже сообщали, вчера на голосование в Национальном Собрании был поставлен вопрос о включении в повестку 11-ой сессии парламента проекта решения “О создании временной комиссии НС по изучению источников формирования доходов и имущественного положения высокопоставленных чиновников и взаимосвязанных с ними лиц”, разработанного депутатом Николом Пашиняном.
Депутаты фракции Республиканской партии Армении проголосовали против, однако некоторые члены этой фракции и включенные в нее парламентарии не приняли участия в голосовании. Ими оказались Корюн Наапетян, Гарегин Нушикян, Григорий Маркарян, Мурад Мурадян, Карен Сарибекян, “старожилы” РПА Размик Зограбян, Сукиас Аветисян, Ованнес Софоян.
Однако нашлись и такие республиканцы, которые проголосовали за включение проекта в повестку. На этот “смелый” шаг решились Арман Саакян и Ашот Арсенян.
Зато в числе проголосовавших против оказались придерживавшиеся в прошлом оппозиционных взглядов депутаты, которые либо перешли во властный лагерь, либо, исходя из личных интересов, не захотели упасть в глазах правящей партии, так как в ближайшее время, по всей видимости, имеют от нее определенные ожидания, либо не хотят допустить изучения принадлежащего им и их близким имущества.
“Против”, в частности, проголосовал не состоящий в какой-либо фракции Араик Григорян. Он почти всегда голосует так, как указывает властная фракция. Благодаря этому несколько дней назад его брат Арамаис Григорян был вновь назначен губернатором Араратской области. До этого он занимал посты министра экологии, министра сельского хозяйства и т.д.
Получается, что если бы проект Никола Пашиняна был включен в повестку, то предметом изучения стал бы и вопрос законности имущества Араика Григоряна и его брата, поскольку оба являются высокопоставленными чиновниками.
Отметим, что только в 2015 г. доходы Арамаиса Григоряна составили более 85 млн драмов, а имеющиеся на его счетах денежные средства превысили полученные им доходы – 969 млн драмов, 776 тыс. долларов и 300 тыс. российских рублей.
Аналогична картина наблюдается и в случае с Араиком Григоряном. Его доход составил 252 млн драмов, а на счетах имелось около 1 млрд 919 млн драмов и 985 тыс. долларов. В 2015 г. депутат получил доход в виде сельхозродукции на сумму около 49 млн драмов.
Братья Григоряны имеют коммерческие компании и значительную долю прибыли получают за счет дивидендов.
Следующий, кто голосовал “против”, – бывший член партии “Оринац еркир” Карен Ботоян, который в настоящее время не входит ни в одну фракцию. Ботоян претендует на участие в предстоящих парламентских выборах по списку РПА.
В 2015 г. депутат задекларировал “скромные” доходы, но не секрет, что он живет на широкую ногу. Так, в указанном году его единственный доход составляла зарплата в размере около 6 млн драмов, а на его счете имелось 47 млн драмов.
Несмотря на то, что руководитель фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян заявила, что фракция будет голосовать за включение в повестку проекта решения, депутат Арагац Ахоян не подчинился решению своих коллег.
Пребывание Ахояна во фракции “ПА” носит формальный характер, так как он покинул одноименную партию, а на предстоящих парламентских выборах собирается баллотироваться по списку РПА.
А вот еще один противник документа – бывший член “Процветающей Армении” Ваан Бабаян,. Последний – опять-таки формально – продолжает оставаться в составе фракции, однако в последнее время несколько раз выступал с заявлениями о своей провластной позиции и намерении войти в предвыборный список РПА.
Мы не касаемся республиканцев, проголосовавших против проекта решения, так как почти все они имеют дополнительные источники доходы в виде бизнеса, подарков, займов, поэтому никак не заинтересованы в том, чтобы временная комиссия занялась изучением происхождения их доходов.