Ադրբեջանական զինուժը հրետանուց տասնյակ արկեր է արձակել Արցախի սահմանապահների ուղղությամբ
ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ այսօր ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ առաքելությանը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղի ունեցած դիտարկման ժամանակ իր առաջնային դիրքեր դուրս չբերելուց հետո, շփման գծում նորից դիմել է սադրիչ գործողությունների:
Ժամը 17:00-ից 18:50-ն ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդն իր բնակավայրերի մերձակայքում տեղակայված կրակային հենակետերից 85մմ-ոց Դ-44 տիպի հրանոթներից ուղիղ նշանառությամբ արկակոծության է ենթարկել ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերը: Բացի հրանոթներից, ադրբեջանական զինուժը ինչպես արևելյան, այնպես էլ հյուսիսային (Թալիշ) ուղղությամբ կիրառում է տարբեր տրամաչափի ականանետեր:
Այս պահի դրությամբ, հրանոթներից և ականանետերից, ընդհանուր առմամբ, արձակվել է 46 արկ, որից 22-ը հրանոթներից, 24-ը՝ ականանետերից: Հակառակորդի նախահարձակ գործողությունների հետևանքով ՊԲ-ն կորուստներ չունի:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված սադրիչ գործողությունների և դրանց հետևանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է պաշտոնական Բաքվի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա: Նման սադրանքերի շարունակականության դեպքում ԼՂՀ պաշտպանության բանակն, Արցախի պետական սահմանների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով, իրեն իրավունք է վերապահում դիմելու ոչ համարժեք քայլերի:

Азербайджанские ВС выпустили десятки снарядов в направлении армянских позиций в Арцахе
По сообщению пресс-службы Минобороны НКР сегодня азербайджанская сторона после того, как в ходе мониторинга на линии соприкосновения ВС Азербайджана и Нагорного Карабаха не вывела миссию ОБСЕ на свои передовые позиции, вновь прибегла к провокационным действиям на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана.
С 17:00 до 18:50 ВС Азербайджана из размещенных вблизи своих населенных пунктов огневых позиций обстреляли под прямым прицелом из 85-мм пушек Д-44 боевые позиции Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, дислоцированные на восточном направлении линии соприкосновения.
Помимо пушек ВС Азербайджана как на восточном, так и на северном (Талыш) направлениях применяют минометы различного калибра.
На данный момент азербайджанские ВС выпустили из пушек и минометов в общей сложности 46 снарядов: 22 – из пушек, 24 – из минометов.
Вследствие наступательных действий ВС Азербайджана армянская сторона потерь не имеет.
Минобороны НКР заявляет, что вся ответственность за инициированные Азербайджаном провокационные действия и их последствия ложится на военно-политическое руководство официального Баку. В случае продолжения подобных провокаций Армия обороны НКР с целью обеспечения безопасности государственных границ Арцаха считает себя вправе прибегнуть к несоразмерным шагам.