Գառնի տաճարին շնորհվել է միջազգային մրցանակ
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենի որոշմամբ եւ միջազգային մրցանակաբաշխության հանձնաժողովի եզրակացության հիման վրա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ՀՈՒՆԱՍՏԱՆ 2011թ. Մելինա Մերկուրի հեղինակավոր մրցանակը կիսելու են Հայաստանի «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը եւ Պաղեստինի տարածքում գտնվող Բաթիր վայրը: Մրցանակի հանձնման պաշտոնական արարողությունը տեղի է ունենալու մայիսի 24-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում' Փարիզում:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-Հունաստան Մելինա Մերկուրի միջազգային մրցանակը շնորհվում է երկու տարին մեկ անգամ այն անհատին կամ կազմակերպություններին, որոնք նշանավոր ավանդ ունեն մշակութային լանդշաֆտի պահպանման եւ կառավարման բնագավառում:
Մրցանակի հայտը համատեղ պատրաստվել եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայան էր փոխանցվել ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործերով Հայաստանի ազգային հանձնաժողովի կողմից:

Международная премия ЮНЕСКО – храму Гарни
Решением Генерального директора ЮНЕСКО и на основе заключения комиссии по вручению международной премии имени Мелины Меркури в 2011 г. эту авторитетную премию поделят историко-культурный музей-заповедник "Гарни" (Армения) и находящаяся в Палестине местность Батыр. Официальная церемония вручения премии состоится 24 мая в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже.
Международная премия имени Мелины Меркури, выдающейся актрисы и министра культуры Греции, присуждается раз в два года тем лицам или организациям, которые вносят значительный вклад в дело сохранения культурных ландшафтов мирового значения.
Заявка на получение премии была подготовлена и представлена в штаб-квартиру ЮНЕСКО государственной некоммерческой организацией "Служба по защите историко-культурных музеев-заповедников и исторической среды" Минстерства культуры РА и Национальной комиссией Армениии по делам ЮНЕСКО.