Քննարկվել են Ֆրանկոֆոն պետությունների 17-րդ գագաթնաժողովի անցկացման նախապատրաստական աշխատանքները
Կառավարության պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Ֆրանկոֆոն պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների 17-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստման և անցկացման միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստը:
Արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանում 2018 թվականին կազմակերպվելու է ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը և մեր երկիրը երկու տարի ժամկետով ստանձնելու է այս խորոշագույն՝ 84 անդամ, ասոցացված և դիտորդ երկրներ ու կառավարություններ ընդգրկող կառույցի նախագահությունը: ԱԳ նախարարի խոսքով՝ Հայաստանն առաջին անգամ է անցկացնելու այս կարգի բարձր մակարդակի, ծավալի և միջազգային ընդգրկվածությամբ միջոցառում:
Ակնկալվում է, որ գագաթնաժողովին կմասնակցեն շուրջ հինգ տասնյակ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներ, նախատեսվում է նաև Ֆրանկոֆոնիայի 31 գործընկեր կառույցների պատվիրակությունների մասնակցությունը։ Ակնկալվում է հարյուրից ավելի պատվիրակությունների ժամանում, ընդհանուր հյուրերի քանակը կազմելու է մինչև 4000 մարդ: Երկօրյա գագաթնաժողովի մեկնարկից երեք օր առաջ կայանալու է արտգործնախարարների համաժողովը, որին կնախորդի նաև մշտական խորհրդի նիստը: Գագաթնաժողովին կարևոր տեղ է հատկացվելու այնպիսի ուղղություններին, ինչպիսիք են կայուն զարգացումը, նորարարությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, մշակութային բազմազանությունը, երիտասարդության հարցերը և այլն։
Միջոցառումը հնարավորություն է ընձեռում կազմակերպել տնտեսական գործարար ֆորում՝ ֆրանկոֆոն երկրների ընկերությունների և ձեռնարկությունների լայն ներկայացվածությամբ: Դրա շրջանակում առաջարկվել է անցկացնել հայկական ապրանքատեսակների և ծառայությունների ցուցահանդես, որի միջոցով կներկայացվեն Հայաստանի ներդրումային և առևտրատնտեսական հնարավորությունները, մեր երկրի զբոսաշրջային գրավչությունը:
Վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է մեր երկրում նման մասշտաբային միջոցառման բարձր մակարդակով կազմակերպումը և նշել. «Հետաքրքիր իրադարձություն է, հետաքրքիր հարթակ, օգտագործելով այս հնարավորությունը՝ կարող ենք լավագույնս ներկայացնել Հայաստանը և էլ ավելի ճանաչելի դարձնել մեր երկիրը»:
Վարչապետը շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարներին հանձնարարել է ՀՀ արտգործնախարարության գլխավորությամբ ստեղծված աշխատանքային խմբում ներգրավելու համար նշանակել կոնկրետ պատասխանատուների:

Обсуждены работы по подготовке к проведению 17-го саммита государств Франкофонии
Под председательством Премьер-министра Карена Карапетяна в Правительстве состоялось первое заседание межведомственной комиссии по подготовке и проведению 17-го саммита глав государств и правительств Франкофонии.
Министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян отметил, что в Армении в 2018 году будет организован саммит Франкофонии, и наша страна на двухлетний срок примет председательство в этой крупнейшей структуре, охватывающей 84 членов, ассоциированных стран, наблюдателей и правительств. По словам Министра иностранных дел, Армения впервые проведет мероприятие такого высокого уровня, объема и международного охвата. Ожидается, что в саммите примут участие главы около пяти десятков государств и правительств, планируется также участие делегаций 31 структуры-партнера Франкофонии. Ожидается прибытие более ста делегаций, общее число гостей составит до 4000 человек. За три дня до старта двухдневного саммита состоится конференция министров, перед которой пройдет также заседание постоянного совета. На саммите важное место будет уделено таким направлениям, как устойчивое развитие, инновации, информационные технологии, культурное многообразие, вопросы молодежи и др. Мероприятие дает возможность организовать экономический бизнес-форум с широкой представленностью компаний и предприятий стран Франкофонии. В его рамках предложено провести выставку армянских товаров и услуг, посредством которой будут представлены инвестиционные и торгово-экономические возможности Армении, туристическая привлекательность нашей страны.
Премьер-министр Карапетян подчеркнул важность организации в нашей стране такого масштабного мероприятия на высоком уровне и отметил: «Интересное событие, интересная площадка, используя эту возможность, мы можем наилучшим образом представить Армению и сделать нашу страну более узнаваемой».
Премьер-министр поручил руководителям заинтересованных ведомств назначить конкретных ответственных лиц для включения в созданную рабочую группу во главе с представителем Министерства иностранных дел РА.