Ավթանդիլ Մարտիաշվիլիին տեղափոխել են «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ
2014թ-ի հունվարին Իրանից մոտ մեկ տոննա քաշով հերոին տեղափոխելու մեղադրանքով դատապարտված Ավթանդիլ Մարտիաշվիլիին այսօր տեղափոխել են «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ:
Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնից «Հետք»-ին հայտնեցին, որ Մարտիաշվիլին «Դատապարտյալների հիվանդանոց» է տեղափոխվել բուժզննում ստանալու կապակցությամբ, սակայն այլ մանրամասներ չհաղորդեցին` պատճառաբանելով, որ դրանք անձնական բնույթի առողջական տվյալներ են:
63-ամյա դատապարտյալի կինը` Լեյլա Մարտիաշվիլին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ ամուսինն ունի շաքարային դիաբետ, սրտային անբավարարություն, ադենոմա, նևրալգիա: Վերջին շրջանում, ըստ նրա, ամուսինը մշտապես վատ է զգացել, իսկ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» տեղափոխվելուն նախորդող օրերին առողջական վիճակը վատթարացել է: Լեյլա Մարտիաշվիլին դժգոհում է նաև, որ ամուսնուն` Ավթանդիլին, չեն տրամադրում բավարար չափով ինսուլին, ինչպես նաև համապատասխան սնունդ:
Հիշեցնենք, որ 2014թ-ի հունվարին Իրանից Վրաստան տարանցիկ փոխադրում կատարելու նպատակով Վրաստանի քաղաքացի Ավթանդիլ Մարտիաշվիլիի վարած բեռնատարը մուտք էր գործել Մեղրիի մաքսակետ: Ռենտգեն զննության ենթարկելուց հետո մեքենային ամրակցված կցորդի հատակում գտնվող թաքստոցում հայտնաբերվել էր 927.6 կգ հերոին: Վարորդ Մարտիաշվիլինի դատապարտվել էր 17, իսկ բեռնափոխադրող ընկերության տնօրեն, Թուրքիայի քաղաքացի Օսման Ուղուրլուն` 19 տարվա ազատազրկման:
Նախաքննական ցուցմունքներում, ինչպես նաև դատավարության ժամանակ Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին պնդել է, որ առնչություն չունի հերոինի տեղափոխման հետ և չի իմացել մեքենայում պահված թմրանյութի մասին:

Автандил Мартиашвили переведен в “Больницу для осужденных”
Автандил Мартиашвили, который в январе 2014 г. был осужден по обвинению в перевозке из Ирана одной тонны героина, переведен в уголовно-исполнительное учреждение “Больница для осужденных”.
Как сообщили Hetq.am в пресс-службе управления УИУ Министерства юстиции РА, Мартиашвили предстоит пройти медобследование.
Жена 63-летнего осужденного Лейла Мартиашвили в беседе с нами отметила, что ее муж страдает сахарным диабетом, сердечной недостаточностью, аденомой, невралгией. В последнее время он постоянно чувствовал себя плохо, добавила Лейла Мартиашвили. Она пожаловалась и на то, что ее мужу не предоставляют достаточное количество инсулина и соответствующую еду.
Напомним, что в январе 2014 г. на таможенный пункт в Мегри прибыла направлявшаяся транзитом из Ирана в Грузию фура, за рулем которой находился гражданин Грузии Автандил Мартиашвили. В ходе досмотра в оборудованном в прицепе тайнике было обнаржено 927.6 героина. Мартиашвили был приговорен к 17, а директор компании по грузоперевозкам, гражданин Турции Осман Угурлу – к 19 годам лишения свободы.
В своих предварительных показаниях, а также в ходе судебного процесса Автандил Мартиашвили утверждал, что не имеет отношения к перевозке героина и что не знал о спрятанной в машине крупной партии наркотика.