«Եթե բոլորը բուժվեն, բժիշկ չդառնամ, նկարչուհի կդառնամ»,- Լիլիթ (տեսանյութ)
Լիլիթն իրականում շատ կենսախինդ աղջիկ է. մեծերն են ստիպել նրան հիվանդ զգալ: Նա ամենաշատը տխրում է երբ տեսնում է մայրիկին՝ լացելիս: Երեկ Լիլիթի հազի նոպաները կրկնվել էին, քանի որ սարքը, որով ընդունում էր հանգստացնող դեղը, փչացել էր: Ֆեյսբուքում Լիլիթի էջի ընթերցողներից Աստղիկն այսօր տրամադրեց նմանատիպ սարք, որն էլ տարանք Լիլիթենց տուն: «Երբ ուժեղ ծարավում ես, ո՞նց ես ջուր ուզում. այ էդպես Լիլիթը էս սարքի կարիքն ուներ…»,- ասաց Լիլիթի մայրը՝ Կարինեն, որ կիսատ ուրախացած եւ կիսատ տխրությամբ հետեւում էր փոքրիկին:
Հետքի ընթերցողներից Զառան, ամուսնու՝ Համոյի հետ միասին որոշել էր իրենց տան երկրորդ հեռուստացույցը նվիրել Լիլիթին, որպեսզի մանկական Եվրատեսիլը կարողանա նայել: Հեռուստացույցի ձայնը կարծես շունչ տվեց Լիլիթենց փոքրիկ վագոն-տնակին: Ամենաշատը կարծես թե Լիլիթի տատիկն էր ուրախացել, որ այսուհետ կկարողանա հետեւել լուրերին ու հեռուստասերիալներով կլցնի օրը:
Մեզ հետ խոսելիս՝ Լիլիթը մեկ անկեղծորեն ժպտում էր, մեկ՝ տխրում:
Լիլիթի եղբայրը՝ Բենիկը, երեկ ամբողջ օրը քրոջ նոպայի ժամանակ լաց է եղել: Այսօր նա ժպտում էր, թաքուն ուրախացել էր, որ քույրիկը վեր է կացել տեղերից ու արդեն ազատ շունչ է քաշելու: Եթե Լիլիթն իրեն թույլ չի զգում, նրանք խաղում են միասին՝ իրենց խաղին ներգրավվելով նաեւ մորաքրոջ երեխաներին:
Մեզ մոտ առձեռն 21 հազար դրամ կար, բայց Կարինեն ասաց, որ դեռ այդ գումարի կարիքը չունեն. նոր են թոշակ ստացել: «Այդ գումարն ավելի լավ է փոխանցեք հաշվեհամարին, որպեսզի կարողանանք էս վագոնից ազատվել»,- ավելացրեց նա:

Лилит: “Если все вылечатся, то я стану не врачом, а художницей” (видео)
На самом деле Лилит очень жизнерадостная девочка, это взрослые заставили ее чувствовать себя больной. Больше всего она грустит, когда видит маму плачущей. Вчера у Лилит повторились приступы кашля, поскольку аппарат, с помощью которого она принимает успокаивающие лекарства, испортился. Одна из пользовательниц странички Лилит в Facebook, Астхик, сегодня предоставила ей аналогичный аппарат, который мы отвезли Лилит. “Лилит нуждается в этом аппарате так, как мы нуждаемся в воде, когда нас мучает жажда...”,- объяснила мать Лилит Карине.
Одна из читательниц “Hetq”-а, Зара, вместе с мужем Амо решили подарить свой второй телевизор Лилит, чтобы она смогла посмотреть “Евровидение”. Звук телевизора как будто вдохнул жизнь в домик-вагончик, в котором живет девочка. Появлению телевизора больше всех обрадовалась, наверное, бабушка, потому что сможет заполнить свой день новостями и сериалами.
В разговоре с нами Лилит то искренне улыбалась, то грустила.
Брат Лилит, Беник, вчера весь день проплакал из-за приступов сестры. Сегодня он тайком улыбался – радовался тому, что сестра встала с постели и уже может свободно дышать. Если Лилит не чувствует слабость, то они с братом играют, вовлекая в игру своих двоюродных братьев и сестер.
У нас с собой была 21 тысяча драмов, но Карине сказала, что пока не нуждается в этих деньгах, так как недавно получили пенсию. “Лучше переведите эту сумму на банковский счет , чтобы мы смогли избавиться от этого вагончика”,- сказала она.