Հայաստանի միջազգային պահուստները 133 մլն դոլարով նվազել են հունվարին
Այս տարվա հունվարի վերջի դրությամբ Հայաստանի միջազգային պահուստները կազմել են 2.067 մլրդ ԱՄՆ դոլար։ Մեկ ամսում պահուստների ծավալը կրճատվել է 133 մլն դոլարով կամ 6%-ով։ Այս մասին են վկայում ՀՀ կենտրոնական բանկի տվյալները։
Պահուստների կազմում 2.066 մլրդ դրամը արտարժույթով է։ 0.98 մլն դոլարն էլ՝ ՀՓԻ-ով (հատուկ փոխառության իրավունք) միջոցները ԱՄՀ-ում (Արժույթի միջազգային հիմնադրամ)։ Իսկ ոսկի ՀՀ միջազգային պահուստներում չկա։
2016 թվականի դեկտեմբերին գրանցվեց պահուստների զգալի աճ, որը կազմեց 448 մլն դոլար և պահուստների մակարդակը հասավ 2.2 մլրդ դոլարի։ Դա ամենաբարձր ցուցանիշն էր 2014 թվականից ի վեր։ Թեև այս տարվա հունվարին ծավալը կրկին կրճատվել է, սակայն այն ևս գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշները։
Միջազգային պահուստների կրճատմանը զուգահեռ աճել է ՀՀ պետական պարտքը։ Հունվարին այն ավելացել է 27.2 մլն դոլարով։

Armenia's International Reserves Drop by 6%
Armenia’s international reserves stood at US$2.067 billion at the end of January 2017, a drop of $133 (6%) million from the previous month.
Armenia’s Central Bank reports that 2.066 billion is in foreign currency and .98 million in Special Drawing Rights (SDR). Armenia holds no reserves in gold.
Armenia’s gross international reserves grew drastically in December 2016, hitting $2.200 billion. This was an increase of $448 million from November.
While Armenia’s international reserves dropped in January, government debt rose $27.2 million 0.5%) to $5.969 billion.