ՀՅԴ-ն դպրոցի տնօրենի ինստիտուտն «իրենով է անում»
«Հետք»-ն ահազանգ է ստացել այն մասին, որ դպրոցի կառավարման խորհրդի նախագահը եւ երկու անդամներն առանց հիմնավոր պատճառաբանության չեն ներկայացել մրցույթին, արդյունքում՝ մրցույթը չի կայացել, եւ հիմա, ըստ օրենքի, տնօրեն պետք է նշանակի կրթության եւ գիտության նախարար, դաշնակցական Լեւոն Մկրտչյանը:
Նախարարի կուսակցական պատկանելությունն այստեղ մեջբերում եմ ոչ պատահաբար: Իջեւանի ավագ դպրոցի կառավարման խորհրդի անդամներից երկուսը՝ Էմմա Պետրոսյանը եւ Մարիաննա Մարդանյանը, ուղիղ կապ ունեն Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության Տավուշի մարզային կառույցի հետ: Նրանք կուսակցական են:
Մրցույթում առաջադրված թեկնածուները երկուսն են՝ Արմեն Խոջայանը, որը 2008 թվականից մինչեւ 2016 թվականը եղել է դպրոցի տնօրենը, եւ Գայանե Էդիլյանը։ Վերջինս կրթության եւ գիտության նախարարի կողմից նշանակվել է տնօրենի պաշտոնակատար, մինչեւ մրցույթը կայանա:
Երկու անգամ՝ փետրվարի 3-ին եւ փետրվարի 10-ին նշանակվել է մրցույթ, սակայն չի կայացել՝ կառավարման խորհրդում նախարարի ներկայացուցիչներ Հասմիկ Ասիրյանի, Էմմա Պետրոսյանի եւ Մարիաննա Մարդանյանի բացակայության պատճառով:
Կառավարման խորհուրդը բաղկացած է 8 հոգուց, եւ քվորում ապահովելու համար պարտադիր է 6 ներկայացուցչի ներկայությունը: Երեք ներկայացուցչի բացակայության պարագայում մրցույթը չի կայացել: Իսկ ըստ կարգի՝ երկու անգամ քվորում չապահովելու դեպքում՝ 10 աշխատանքային օրերի ընթացքում ավագ դպրոցի տնօրեն է նշանակում կրթության եւ գիտության նախարարը:
Մեզ ահազանգած մանկավարժներից մեկն ասաց, որ խոսակցություններ են պտտվում, թե մրցույթը ձախողելու ջանքերը Դաշնակցության մարզային գրասենյակում են որոշվել, որպեսզի նախարար Լեւոն Մկրտչյանը նշանակի իր թեկնածուին՝ Գայանե Էդիլյանին:
ԿԳ նախարարի 2010 թվականի մարտի 18-ի թիվ 113-Ն հրամանի համաձայն՝ դպրոցի կառավարման խորհուրդը կազմվում է 8 անդամից, որոնց առաջադրում են կրթության և գիտության նախարարը, լիազորված մարմինը, մանկավարժական խորհուրդը, ծնողական խորհուրդը: Նախարարության ենթակայության հաստատություններում, նույնը նաեւ՝ ավագ դպրոցներում, կրթության եւ գիտության նախարարն առաջադրում է խորհրդի 3 անդամ:
Հասմիկ Ասիրյանը, Էմմա Պետրոսյանը եւ Մարիաննա Մարդանյանը տարօրինակ զուգադիպությամբ հենց Լեւոն Մկրտչյանի նշանակված անձինք են: Նշանակումը տեղի է ունեցել նախորդ տարվա սեպտեմբերին:
Էմմա Պետրոսյանի հետ զրուցել չհաջողվեց: Մարիաննա Մարդանյանը ՀՅԴ մարզային կառույցի պատասխանատուներից Քաջիկ Մարդանյանի դուստրն է, Իջեւանի թիվ 1 դպրոցի հոգեբանը:
Նա ասաց, որ առաջին բացակայությունը եղել է խիստ զբաղվածության պատճառով, երկրորդը՝ վատառողջ լինելու: «Ես կարծում էի, որ կառավարման խորհրդի մյուս անդամները կներկայանան, քվորում կապահովեն, մրցույթը տեղի կունենա»,-ասաց Մարիաննա Մարդանյանը:
Իջեւանի ավագ դպրոցի կառավարման խորհրդի նախագահ Հասմիկ Ասիրյանն ասաց, որ անկուսակցան է, Դաշնակցության հետ կապ չունի, իսկ մրցույթներին չի մասնակցել այն պատճառով, որ ուղղակի չէր կարող դեմ քվեարկել իր 30 տարվա գործընկերներից որեւէ մեկի թեկնածությանը:
Առաջին անգամ, ըստ իրեն, բացակայել է, քանի որ հիվանդ է եղել, իսկ երկրորդ անգամ հատուկ է բացակայել:
Նա ասաց, թե իրենով չէր պայմանավորված քվորումի բացակայությունը: Դիտարկմանը, որ՝ նաեւ իր բացակայությամբ է պայմանավորված, Ասիրյանը պատասխանեց. «Ոչ միայն իմ»:
Դպրոցի տնօրենի թեկնածու Արմեն Խոջայանը հրաժարվեց մեկնաբանություն տալ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ:
Կրթության եւ գիտության նախարարությունում տեղյակ էին, որ Իջեւանի ավագ դպրոցի տնօրենի թափուր պաշտոնի մրցույթը չի կայացել, բայցեւ տեղյակ չէին, որ քվորում չի գրանցվել հենց իր՝ նախարար Մկրտչյանի նշանակված անձանց բացակայության պատճառով:

АРФД “прибирает к рукам” институт директора школы
Конкурс на замещение вакантной должности директора старшей школы города Иджевана не состоялся в силу довольно странных обстоятельств.
Hetq.am получил сигнал о том, что председатель и двое членов совета управления школой без обоснованной причины не явились на конкурс, в результате чего он не состоялся. В этой ситуации директора школы по закону должен назначить министр образования и науки, член партии АРФ Дашнакцутюн Левон Мкртчян.
Партийная принадлежность министра указана не случайно. Двое членов совета управления старшей школой Иджевана – Эмма Петросян и Марианна Марданян – имеют непосредственное отношение к Тавушской территориальной организации АРФД – они являются членами этой партии.
В конкурсе должны были участвовать два кандидата – Армен Ходжаян, который с 2008 по 2016 гг. был директором школы, и Гаянэ Эдилян. Последняя до проведения конкурса министр образования и науки назначил временно исполняющей обязанности директора.
Конкурс назначался дважды – 3 и 10 февраля, но так и не состоялся из-за отсутствия представителей министра в совете управления Асмик Асирян, Эммы Петросян и Марианны Марданян.
В совет управления школой входят 8 человек, для обеспечения кворума необходимо присутствие шести членов. Из-за отсутствия трех представителей конкурс не состоялся. Между тем, согласно действующему порядку, в случае необеспечения кворума два раза директора школы в течение 10 рабочих дней назначает министр образования и науки.
Один из позвонивших нам педагогов сказал, что, согласно циркулируемым слухам, шаги по срыву конкурса были предложены территориальным офисом Дашнакцутюн с тем, чтобы министр Левон Мкртчян назначил своего кандидата – Гаянэ Эдилян.
Согласно приказу министра ОН от 18 марта 2010 г., совет управления школой состоит из 8 членов, кандидатуры которых выдвигают министр ОН, полномочный орган, педсовет и родительский совет школы. Министр предлагает кандидатуры трех членов.
По странному совпадению Асмик Асирян, Эмма Петросян и Марианна Марданян – это именно те лица, которых назначил Левон Мкртчян. Назначения были произведены в сентябре прошлого года.
Побеседовать с Эммой Петросян нам не удалось. Марианна Марданян оказалась дочерью одного из руководителей территориальной структуры АРФД, психолога иджеванской школы номер 1.
По словам Марданян, ее первое отсутствие было обусловлено крайней занятостью, второе – болезнью. “Я думала, что остальные члены совета управления школой будут присутствовать, кворум будет обеспечен, и конкурс состоится”,- объяснила Марианна Марданян.
Председатель совета управления старшей школой Иджевана Асмик Асирян сказала, что она беспартийная, к партии Дашнакцутюн отношения не имеет, а в конкурсе не приняла участие, так как не могла проголосовать против кого-либо из своих коллег, с которыми проработала 30 лет.
По словам Асирян, в первый раз она отсутствовала по болезни, второй раз – умышленно.
Кандидат на пост директора школы Армен Ходжаян отказался комментировать сложившуюся ситуацию.
В Министерстве образования и науки были проинформированы о том, что конкурс на замещение вакантной должности директора иджеванской старшей школы не состоялся, но не знали, что кворум не был обеспечен из-за отсутствия лиц, назначенных самим министром.