Երբ Լիլիթն ուրախ է, հիվանդությունը նահանջում է (տեսանյութ)
Սովորականի նման Լիլիթը լռության մեջ պառկած էր թախտին, երբ անակնկալ փուչիկներով, նվերներով ու խաղալիքներով ներս մտան մոտ 15 երիտասարդներ: Նրանք ֆեյսբուքի «Օգնենք հայ մանուկներին» խմբի անդամներն էին: Երիտասարդների մի մասը ուսանող է, մի մասն արդեն աշխատում է եւ որոշել էին իրենց հանգսյտան օրն անցկացնել Լիլիթի հետ:
Լիլիթն արդեն մեկ անգամ դիմավորել էր խմբի մի քանի անդամներին եւ այս անգամ հիշեց նրանցից մեկին` Կարենին: Անշուք վագոն-տնակը մի քանի րոպեում լցվեց խինդ ու ծիծաղով: Լիլիթն արդեն մտերմացել էր բոլորի հետ եւ նրանց հետ խաղում էր նվեր ստացած տիկնիկներով: Նա բոլորի ներկայությամբ ամենամեծ տիկնիկին անվանակոչեց Հասմիկ:
Լիլիթն այսօր հազի նոպաներ չի ունեցել: Նրա օրն այնքան ուրախ ու հագեցած էր, որ հիվանդության մասին մտածելու ժամանակ չուներ: Լիլիթն իր եղբոր` Բենիկի հետ այսօր զարդարեց տոնածառը: Վերջին մի քանի տարիներին նրանց տանը տոնածառ չի եղել, և դա Լիլիթի համար մեծ ուրախություն էր: Հատկապես ոգեւորվեց փուչիկների առատությունից եւ տոնածառի լույսերից:
Մինչ խմբի աղջիկները օգնում էին տոնածառը զարդարել, տղաները փայլերով ու այլ հարդարանքներով գեղեցկացնում էին վագոն-տնակի դեսպեյապատ պատերը: Լիլիթը չէր հոգնել ու իրեն ամենեւին էլ հիվանդ չէր զգում, ընդհակառակը` փորձում էր բոլոր գործերին մասնակից լինել: Երիտասարդներն էլ էին ոգեւորվել եւ կարծես թե Լիլիթի ու Բենիկի հետ մրցում էին տոնածառը զարդարելու գործում:
Մոտ 2 ժամ նրանց տանն անցկացնելուց հետո հրաժեշտ տվեցին միմյանց` Երեւանում հանդիպելու ակնկալիքով: Պայմանավորվեցին, որ այս անգամ Լիլիթն է հյուր գալու երիտասարդներին ու միասին հանրապետության հրապարակի տոնածառի շուրջը պտտվելուց հետո այցելելու են զվարճալի վայրեր:
Բոլորն էլ փաստում էին, որ Լիլիթի մոտ դրական շատ փոփոխություններ են նկատվում: Նախկինում նա ինքնանփոփ ու միշտ տխուր է եղել, իսկ այժմ ժպտում է, խաղում: Սիրում է, երբ իրեն ուշադրության են արժանացնում: Այժմ Լիլիթն է սաստում մայրիկին, որ նա չլացի եւ միշտ ժպտա, ինչպես որ ինքն է անում:
Երիտասարդները Լիլիթի մայրիկին փոխանցեցին նաեւ 100.000 դրամ, որը հավաքել էին խմբի անդամները: Իսկ Լիլիթն ու Բենիկը վերջում նամակներ գրեցին Ձմեռ պապին` հուսալով, որ իրենց ցանկությունները կկատարվեն:

Когда Лилит радуется, болезнь отступает (видео)
Лилит по обыкновению молча лежала на тахте, когда неожиданно к ним в дом вошли 15 молодых людей с разноцветными шарами, подарками и игрушками. Это были члены созданной в Facebook группы «Поможем армянским детям». В нее входят и студенты, и те, кто уже работает, и все вместе решила провести свои выходные с Лилит.
Один раз девочка уже встречалась с некоторыми членами этой группы и сейчас вспомнила одного из них – Карена. Жалкий домик-вагончик в считанные минуты заполнился радостью и смехом. Лилит уже подружилась со всеми, и сейчас играла с полученными в подарок куклами. Самую большую куклу она в присутствии всех назвала Асмик.
В последнее время у Лилит не было приступов кашля. Ее день проходит настолько весело и насыщенно, что ей некогда думать о болезни. Сегодня вместе с братом Беником она украсила елку. Последние несколько лет у них в доме не было елки, и для Лилит это была огромная радость. Ее особенно воодушевило обилие шаров и елочных огней.
Пока девочки из группы помогали украшать елку, ребята развешивали на тонких стенах домика-вагончика разноцветные гирлянды. Лилит не чувствовала усталости и вообще не чувствовала себя больной. Наоборот, она пыталась участвовать во всех делах. Молодые люди тоже воодушевились и вместе с Лилит и Беником как будто соревновались в том, кто лучше украсит елку.
Проведя около двух часов в доме Лилит, они стали прощаться, но сперва договорились о встрече в Ереване. А договоренность состояла в том, что на этот раз Лилит приедет к ним в гости, и все вместе отправятся на площадь Республики полюбоваться на огромную елку и немного развлечься.
Все отмечают, что в состоянии Лилит наблюдаются положительные изменения. Раньше она была замкнутой и всегда грустила, сейчас девочка улыбается, играет. Она любит, когда ей уделяют внимание. Лилит просит маму не плакать, а улыбаться, как улыбается она сама.
Молодые люди передали маме Лилит 100.000 драмов, собранных членами группы. А напоследок Лилит и Беник написали письма Деду Морозу в надежде, что их желания обязательно сбудутся.