ՔԿՀ-ն չի թույլատրել փաստաբանի տեսակցությունը Ժիրայր Սեֆիլյանի հետ
ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկը փետրվարի 14-ին մերժել է կալանավորված անձ Ժիրայր Սեֆիլյանի պաշտպան Մուշեղ Շուշանյանի տեսակցությունը։ Այս մասին տեղեկացնում է Փաստաբանների պալատի պաշտոնական կայքը, որի հրապարակած տեղեկությունը ներկայացնում ենք նույնությամբ.
«Ըստ փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանի՝ ՔԿՀ-ն չի թույլատրել տեսակցությունը պաշտպանյալի հետ, քանի որ փաստաբանը հրաժարվել է իր մոտ գտնվող փաստաթղթերի՝ քրեական գործի առնչությունը պարզելու նպատակով ուսումնասիրության համար ՔԿՀ աշխատակիցներին տրամադրելուց :
Փաստաբանների պալատը ՀՀ արդարադատության նախարարին ուղղված 15.02.2017թ. գրությամբ նշել է, որ ՔԿՀ կողմից վկայակոչված կանոնակարգի նորմերի հիման վրա փաստաբանի մոտ քրեական գործի նյութերին չառնչվող այլ փաստաթղթերի հայտնաբերմանն ուղղված գործողությունն անհնար է կատարել առանց բոլոր փաստաթղթերի բովանդակությանը ծանոթանալու։
Նման գործողությամբ ՔԿՀ աշխատակիցները փաստացի հնարավորություն կունենան ծանոթանալու փաստաբանական գաղտնիք պարունակող այլ նյութերին, ինչպես նաև՝ չունենալով անհրաժեշտ գիտելիքներ կամ տեղեկություններ, հայեցողաբար գնահատելու փաստաթղթերի առնչությունը քրեական գործին:
Ըստ ՀՀ փաստաբանների պալատի դիրքորոշման` ՔԿՀ աշխատակազմի նման վարքագիծը հակասում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը, միջազգային պայմանագրերին և ներպետական օրենքներին»։

The correctional facility housing Jirayr Sefilian, who was arrested last June on illegal arms trafficking and weapons charges, yesterday denied his lawyer access to visit him, this according to Armenia’s Chamber of Advocates.
The lawyer, Moushegh Shoushanyan, in a statement, says that the Armavir Correctional Facility argued that he refused to hand over legal documents in his possession for review to ascertain if they had anything to do with the criminal case.
In a letter today to Armenia’s Ministry of Justice, the Chamber of Advocates noted that such a move by the correctional facility contradicted Armenia’s constitution and international treaties.
The Chamber said that the facility had no right to conduct a ‘fishing expedition’ for other documents in the lawyer’s possession unless all documents regarding the case are made public.